• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 22 °C

Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi R.İlyas Öner İle

Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi R.İlyas Öner İle
Sağlıklı yaşam için öncelik; sağlıklı düşünme , d
 
                İnsanlar iç dinamiklerini kaybettikleri zaman, hayatlarını yorgun yaşarlar. Böylesi hayatlarda enerji sürekli kesintiye uğrar. Başarının dilini asla kullanamazlar. Hayat İle hareket arasındaki bağı yakalayan ve başaranın dilini iyi bir şekilde kullanan, içindeki dinamikliğe sınır koymayan, Kahta Devlet Hastanesinin genç ve dinamik Başhekimi Uzm. Dr. R.İlyas Öner, kısa sürede büyük işler başarmış, mütevazı kişiliği ile halkın beğenisini kazanmış, ilçemizin yetiştirmiş olduğu genç bir dahiliye uzmanı. Yani içimizden biri...
 
 
 Hocam Kendinizi tanıtır mısınız? 
 
Tabiiki. 1977 yılında Kahta’da doğdum. 5 çocuklu memur bir ailenin ikinci çocuğuyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kahta’da birincilikle tamamladıktan sonra Tıp fakültesini kazandım. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesinden 2000 yılında mezun oldum ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi İç Hastalıkları Bölümünü kazanarak burada uzmanlık eğitimime başladım. Buradaki uzmanlık eğitimi tamamladıktan sonra bir süre uzman olarak üniversitede çalışmaya devam ettim ve 2006 yılında Kahta Devlet Hastanesine dahiliye uzmanı olarak atandım. 2007 yılında Kahta Sağlık Grup Başkanı ve hastane başhekimi olarak atandım ve halen aynı görevimde çalışmaya devam ediyorum.
 
Neden bu mesleği seçtiniz? Bu meslek özel hayatınızı ne kadar etkiliyor? Bu mesleğin ne tür zorlukları vardır?
Aslında zor bir soru. Lise okuduğumuz yıllarda belki popüler olmasından, belki de sosyoekonomik olarak düşük toplumlarda iş garantili bir meslek olmasından, hatta sosyal itibar olarak güzide olmasından mesleki olarak tercih nedeni olsa da insan ve yaşam temelli bir meslek olması tercihimi en çok etkileyen faktörlerdendi. Bir de o dönemlerde İbn-i Sina’nın hayatını anlatan Nurullah Larudi’nin Batışı Olmayan Güneş gibi hekimlik ve toplum faktörlerine güzel yaklaşımlarda bulunan kitapların bilinçaltımızda yarattığı nedenlerden olabileceğini düşünüyorum. Meslek olarak çok zor ve meşakkatli. Zaman ve mesai faktörlerinin olmadığı, her an size ihtiyaç olunabilinen, bütün yaşamınızı hasta ve hastane odaklı bağlayabilen bir meslek. Bazen kendime ait özel bir zamanımın olmadığı kanaatine vardıracak kadar yoğun bir meslek. Ancak sürekli yoğunluk ,sürekli bilimsel yenilenme ve sürekli insanlarla iç içe olmamız nedeniyle bizi hep aktif, hep daha fazla sosyal problemlere eğilen, daha çok kültürel gelişmemize vesile olan bir meslek olduğunun da altını çizmek isterim. Topluma direkt etkileşimle bir şeyler vermenin mümkün olduğu, insanların çözülebilir sorunlarını gördüğünüz zaman toplumsal konumunuzun bilincinde bir davranış kalıbında olmanız gerektiğini hatırlatan bir meslek. Yalnız belki de en önemli sorunumuz, kendimize, ailemize ve çevremize yeterince ve efektif zaman ayıramamak oluyor.
Bir de hekimliğin önemli iki noktası daha var. Bunlardan biri bir insanın sağlığına kavuşmasını Allah’ın izniyle şahit olduğumuzda aldığımız mutluluk hazzı, diğeri de bir nedenle hastanın vefat ettiğinde ve biz bir hekim ve imkanları yaradan tarafından sınırlandırılmış bir varlık olarak acziyetimizi, fayda sağlayamamamızı idrak ettiğimizde yaşadığımız üzüntü. Yani sürekli döngüsel bir yaşam mücadelesinin ana aktörü olmanın verdiği duygusal dalgalanmalar. Tabii hekimliğin zorluklarını ve güzelliklerini saymakla bitireceğimi de sanmıyorum.
 
 
Kahta'yı esas alarak şuanda gördüğünüz en önemli sağlık sorunu nedir? Bunlara sebep olan etkenler nelerdir?
Sosyal etmenlerden kaynaklanan sorunlar çok fazla olmakla birlikte sosyokültürel düzeyin düşük olmasından kaynaklanan sorunlar başta geliyor. Ne gibi diye soracak olursanız; çocuklarda yaşanan ishal ve ateş vakalarından tutun da , beslenme faktörlerinden kaynaklanan hastalıklara kadar uzuyor.
Aynı zamanda vatandaşlarımızın önemsemeleri gereken bir hastalığa duyarsızlığı ile daha basit bir hastalığa karşı olan aşırı hassasiyetlerini de buna eklemek lazım. Bir çok nedene bağlı olan Diyabet yani şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı, sigaranın ana faktör olduğu KOAH gibi hastalıklar çok sık karşılaştığımız hastalıklar arasında. Globalleşen dünyanın etkileşim ve deformazisasyon sürecinden kaynaklanan kanser vb. hastalıklarda günümüzde artma eğiliminde olan ve temel sorunlarımızı teşkil eden sağlık problemlerinin arasında. Bunları tabi sayarak bitiremeyiz, ama obezite, sigara, madde alışkanlığı, monoton yaşam, sosyoekonomik yetersizlik, psikotravmalar belli başına günümüzün ve geleceğimizin ana sağlık sorunlarının temeli olarak karşımıza çıkmakta.
Belki de çok farkına varamadığımız, mekanikleşen ve maneviyattan uzaklaşan bir toplumun karşılacağı psikososyal rahatsızlıklar yediden yetmişe tüm toplumumuzu tehdit eden ana sağlık sorunlarının başını çekmeye aday gibi görünüyor. Yalnızlaşan, ilahi güçten bağını koparan, manevi dayanaklarını kaybeden sonrasında kendi kurduğu ya asosyal ya da postmodern duyarsız etkileşimler içerisinde ruhi bunalıma veya dengesizliklere olan eğilimin artması da beni gelecek açısından kaygılandıran sağlık problemlerinin başında geliyor. Fiziksel ve ruhsal problemler değişen dünyanın karşısında alamadığımız tavırlar ve önlemler nedeniyle bir şekilde sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Kendisini tansiyon, ülser hastalığı gibi bir hastalıkla ortaya çıkarabildiği gibi, anksiyete, depresyon, uyumsuz davranış bozuklukları gibi psikiyatrik hastalıklarla da gösterebiliyor.
Kısacası bedenen ve ruhen sağlıklı olmanın gereğini yapamamızdan kaynaklanan bir çok hastalık ana problemimizi oluşturmakta diyebiliriz. Verilen sağlık hizmetleri yönünden ise ilçemiz geçmiş yıllara göre çok ciddi ve imrenilecek bir sağlık sunumuna kavuşmuş ve ülkenin temel sağlık sunum problemlerinin dışında özel bir problemi kalmamış durumda görünmekte diyebilirim.
Kahta Devlet Hastanesinde şu ana kadar başhekim olarak hedeflerinizin ne kadarını gerçekleştirdiniz?
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Ben göreve geldiğimde yapmam gerektiğini düşündüğüm bütün hedeflerimi yerine getirdim. Ancak sizin de bildiğiniz gibi hedefleri sürekli olarak yükselten bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Yani geçmişte düşündüğümüz bir çok hedefi sorunsuz bir şekilde yerine getirmek demek işin bittiği anlamına gelmiyor. Sürekli kendimize yeni hedefler belirliyor ve hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Kalite olarak her bir hedefi gerçekleştirdiğimizde kendimize yeni hedefleri de belirliyoruz. Bu çark en azından benim için sürekli olarak bu şekilde dönmeye devam edecektir. Yılın başhekimi , yılın yöneticisi, ilin en kaliteli hastanesi gibi ödüller almam da bu hedefleri hangi oranda gerçekleştirdiğimizin bir göstergesi durumundadır.
 
 
 
Kahta'daki yerel basınında yakından takip ettiği hastanenizin evde verdiği sağlık hizmetiyle ilgili olarak neler söylemek istersiniz? Bu hastalara evde yapılan tedaviler nelerdir?
İlk olarak şunu söylemekte fayda var. Hükümetimizin ve bakanlığımızın sağlık alanında bir çığır açtığını ve açmaya devam ettiğini bir hekim olarak belirtmek isterim. Evde sağlık hizmetleri de bu kapsamda değerlendirilmesi gereken hizmetlerden biri. Hastaneye ulaşamayan hastaların ayağına gidilerek yaşam yerlerinde kendilerine sunulmaya çalışılan bir hizmet. Yalnız hastalarımızın bu konuda yetersiz bilgilerinin olduğu kanaatindeyim.
Evde Sağlık Hizmeti kapsamındaki hastalıklar:
·         KOAH vb. solunum sistemi hastalıkları,
·         Yatağa bağımlı hastalar,
·         Terminal dönem palyatif bakım hastaları,
·         İleri derecedeki kas hastaları,
·         Yenidoğanlara (0-1 aylık) fototerapi uygulamaları,
·         Evde sağlık hizmeti kapsamına alınan hastaların ihtiyaç duyduğu ağız ve diş sağlığı
hizmetleridir
Hocam hastanemizde bir doktor günlük olarak ortalama kaç hastayı muayene ediyor.
Bu durumu hekim bazında düşünmek gerekiyor. Bazı poliklinikler oldukça yoğun olduğu halde bazı poliklinik rahatça hasta bakabilmektedir. Ortalama olarak günlük hastanemize 1800-2000 hasta başvuruyor.
Sayısal olarak da belirtmemi isterseniz de örneğin; Dahiliye Uzmanı 80-110, Genel Cerrahi Uzmanı60-80,Göz Hastalıkları Uzmanı         50-120, Çocuk Hastalıkları Uzmanı 70-100, Ortopedi Uzmanı 50-70, Kardiyoloji Uzmanı 50-70 KBB Uzmanı 90-110, Nöroloji Uzmanı 50-70 Hasta bakmaktadır.
Hastanemizde doktor sıkıntınız var mı? Kahta Devlet Hastanesinin teknik donanım ya da araç yönünden sıkıntısı var mı? Varsa nelerdir?
Genel olarak branş bazında doktor sıkıntımız yok ama belli bazı branşlarda sayı olarak doktor yetersizliğimiz oluyor. Örnek verecek olursak, KBB, Kadın doğum, ortopedi gibi branşlarda hekim izni veya sayısının azlığından kaynaklanan eksikliklerimiz olabiliyor.Şunu belirtmekte fayda var, bir branşta eksiklik olduğunda bakanlığımız mecburi hizmet kurasına hemen ilgili dal için kadro açmakta ve yeni hekim ataması yapılmaktadır. Ancak bu ara süreçlerde hekim eksikliği doğal olarak yaşanılabilmektedir. Teknik donanım olarak B grubu bir hastane olarak bir eksiğimiz bulunmamaktadır. Ancak sayısının fazla olmasının bize avantaj kazandıracağı cihazlar tabii ki bulunmaktadır. Yoğun bakımlar için kullanılan ventilatör dediğimiz solunum cihazları gibi. Vatandaşlarımızdan neden MR cihazını bulundurmadığımızla ilgili zaman zaman bazı talepler olduğu için bu konuya da sizin aracılığınızla açıklama getirmek istiyorum; Sağlık Bakanlığı MR gibi üst düzey tanı araçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili il genelinde değerlendirme yapmakta ve bir ilde bulunması gereken cihaz sayısını belirlemektedir. Bir ilçe hastanesi olmamız ve ilde de iki merkezde MR hizmetinin verilmesinden dolayı hastanemiz MR hizmetini il ile birlikte vermektedir. Yine DEXA cihazımız eksik olup en kısa zamanda bu cihazımızın da temin yoluna gidilecektir.
Şu anda hastanenizde hangi operasyonlar yapılıyor ? Cihaz olarak Kâhta Devlet Hastanesi bu operasyonlara cevap veriyor mu? Hastanenizdeki teknolojik gelişmeler nelerdir?
 
Hastanemizde mevcut branşlarda tıbbın ulaştığı birçok operasyon yapılabilmektedir. Çok şükür hastanemizde cihaz eksikliğinden dolayı yapamadığımız bir operasyon veya tetkik de bulunmamaktadır. Hastanemiz 150 yataklı bir hastanedir. Bakanlıkça her hastane için belirlenmiş standart bir PDC (Personel Dağılım Cetveli) vardır. Bizim hastanemiz için belirlenmiş kadrolarda bellidir. Yani kadromuzda olmayan bir branşı örneğin bir Kalp damar cerrahisi isteyemiyoruz. Bu durumda kalp damar ile ilgili bir ameliyat gerçekleştirmemiz de imkansızdır. Hastanemizde 2012 Yılı içerisinde 5 farklı ameliyat odasında 63 farklı ameliyat olmak üzere toplam 2235 Ameliyat yapılmıştır. Beyin cerrahi ameliyatları gibi birçok ameliyatın yapılması ilçemiz ve hastanemiz için gurur vericidir. Saymakla bitiremeyeceğimiz teknik donanımı hastanemize kazandırdığımız için de ayrı bir mutluluk duyuyorum. Hastane olarak tüm branşlara ait teknik donanımız yeterli düzeyde. Başhekim olarak göreve geldiğim dönemde birçok cihazımız eksikti, ancak o günden bu yana hemen hemen her türlü cihazı temin ettik. Kaldı ki birçoğunu ildeki hastanelerimizden önce temin ettik.
 
Hastanemiz Teknoloji olarak birçok yenilik yapmış bir hastanedir. Birçok projemiz ülke geneline model teşkil etmiştir. Bunlardan birkaç örnek verecek olursam;
 
·         Online Sıra Sistemi dediğimiz İnternetten Sıra Alma Sistemini tasarladık. Bu daha önce hiç bir yerde uygulanmış bir sistem değil ve projesi olduğu gibi bizim hastaneye ait. Daha önce birçok hastane randevu sistemini kullanıyordu. Randevu sistemi ile hastalar aynı gün için sıra alamıyorlardı. Ama halen birçok hastanede mevcut olmayan aynı gün için sıra alma sistemi ilk kez bizim hastanemizde başlatıldı ve bunun mimarı da bizleriz.
 
·         Yine sağlık bakanlığının bir türlü çözüm üretemediği Doğum, ölüm, gebelik gibi bazı özel durumlardan Hastanın aile hekimini bilgilendirmesi konusunda bir çalışma yapıp bunu uyguladık ve Bakanlığımıza bir çözüm önerisi olarak sunduk. "Aile Hekimliği Bilgilendirme Sistemi" olarak adlandırdığımız bu uygulama sayesinde Aile hekimlerimizin kendisine kayıtlı olan hastalarının Doğum, ölüm, gebelik ve bazı tetkikleri hakkında günlük olarak bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz.
 
·         Yine Halen birçok hastanede mevcut olmayan "Hasta Portalı"mız var. Bu sistem sayesinde hastalarımız, hastanemize geldiğinde, kendisine yapılan bütün işlemleri internet üzerinden güvenli bir şekilde görebiliyorlar. Bu Sistemi yaklaşık 2 yıl önce oluşturduk ve Sağlık Bakanlığına proje olarak gönderdik. Şu an SGK'nın bu projemize benzer bir projeyi oluşturmaya çalıştığını haberlerde izliyoruz. Bu durum da bizi oldukça memnun ediyor.
 
 
 
Hocam gerek sağlık bakanlığı ve gerekse il müdürlülüğünüzden talepleriniz oluyor mu? Oluyorsa taleplerinize cevap alabiliyor musunuz?
           Tabii ki oluyor. Taleplerimizin karşılanması konusunda şanslı bir hastane olduğumuzu düşünüyorum. Bugüne kadar gerek bakanlık ve gerekse müdürlükçe taleplerimiz ivedilikle halledilmiş bulunmaktadır.
Hocam Kahta'da aile hekimliği tam olarak ne durumda?
          Kahta ilçemiz de tüm Türkiye’de olan aile hekimliği problemlerinin benzerini yaşamaktadır. Genelde ülkemizde ve özelde de ilçemizde halkımızın aile hekimliğini tam olarak anladığını düşünmüyorum. Çünkü aile hekimliği uygulaması ile bakanlığımız tedavi edici hekimlikten ziyade koruyucu hekimliği hedefleyip, birinci basamak sağlık hizmetlerinin en verimli şekilde verilmesini amaçlamaktadır. Böylece ikinci basamağa gereksiz hasta başvurusu engellenmiş olacak, hem mali hem de hizmet sunumu açısından daha verimli olması sağlanmış olacaktır. Ancak vatandaşımız buna rağmen daha kolay ulaşılabilir olan aile hekimlerine gitmekten ziyade devlet hastanelerine çok basit nedenlerden dahi başvurabilmektedir. Yine aile hekimlerinin kendi evlerine gelip hizmet vereceklerini düşünmekteler ki, bu da yanlış bir bilgilenmedir. Aile hekimleri gebe ve çocuk aşılarının takibi açısından evlere uğramak zorunda olup, muayene ve tedavi için hastaların aile hekimlerinin çalıştığı merkeze başvurması gerekmektedir. En büyük sorunumuz aile hekimleri merkezlerine çevre köylerden ulaşma konusunda vatandaşımızın yaşadığı sorunlar olup, çevre köylerde ilaç temininde yaşanan problemler de diğer önemli bir eksikliktir.
Hocam ilçemizdeki vatandaşlar hasta hakları konusunda yeterince bilgi sahibi mi?
 
Yeterince bilgi sahibi olduklarını düşünmüyorum. Çünkü hasta hakları denilince hekimin veya sağlık çalışanının hiçbir hakkı yokmuş gibi bir davranış kalıbına girilmekte veya bu sağlık çalışanlarına bir tehdit unsuru olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu da hedeflenen kaliteli hizmet anlayışının oturmasını engellemektedir. Vatandaşlarımız karşılaştıkları meşru sorunları öncelikle hastanelerde hizmet veren sağlık birimlerine iletmeli ve kendi inandıkları çözümün değil olması gereken çözümün yapılmasını istemelidirler. Bu sorunun kültürel düzeyi yüksek insanlarda da görülmesi beni üzmektedir. Kültürlü vatandaşlarımızın önemli bir kısmı bunu tahakküm aracı olarak kullanma yoluna girip, hizmette aslolanın verilmesini engellemektedirler. Bunun için hasta hakları birimine başvururken empati ve adalet duygusuyla başvurmamız gerektiğine inanmaktayım.
 
 
Kahta Devlet Hastanesi Personeli ile mesai dışında sosyal bir iletişiminiz oluyor mu? 
Fazla olmamakla birlikte oluyor. Bu genelde benim yoğunluğumdan kaynaklanmakta olup istenildiği düzeyde olamamaktadır. Ancak bu çalışanlarımızla yeterli iletişimimizi sağlamayı engellememektedir. Ben bir yönetici olarak tüm çalışanlarımın sorunlarıyla birebir ilgilenmeyi tercih edip gerekli motivasyon ve yapıcı uyarılarımı yapmaktayım.
 
Hastane personeli çalışma şartlarından memnun mu?
Çok açılım yapılabilinecek bir soru. Aslında görevini layıkıyla yapan personellerimiz hastanenin çalışma şartlarından gayet memnunlar. Ancak her kurumda olduğu gibi bizim kurumda da işine yeterli özeni göstermeyen ve bu konuda uyarı alan personel haliyle memnun olmadığını dile getirebilir. Bu bizim için bir kriter değildir. Personelin iş anlayışı bir dişlinin çarkları olduğunun farkında olması ve bu bağlamda çalışması ile olgunlaşır. Aksi halde iş yükü adil bir şekilde paylaşılamayacak ve hak ihlali olacaktır. Bizim çalışanlarımıza yaklaşımımız insani ve İslami çerçevededir, aksi düşünülemez. Onların sorunlarına eğilirken, suiistimale de müsamaha göstermemeye çalışmaktayız. Ancak diğer hastanelerle kıyaslandığında memnuniyetin daha fazla olduğu kanısındayım.
 
Kahta Diyalog Gazetesi okurlarına sağlıklı bir yaşam için pratik tavsiyeleriniz nelerdir?
Sağlıklı yaşam için öncelik; sağlıklı düşünme, düzenli spor ve beslenmedir. Her zaman vücuda zarar verecek unsurlardan uzak kalma, faydalı olacak unsurlara da sımsıkı sarılma ile sağlıklı bir yaşam yakalanmış olur. Organik olmayan besinleri tüketmemek, sigara, alkol vb. sağlığımız için zararlı etmenlerden uzak durma, temizliğe üst düzeyde uyma, yeterli uyku ve fiziksel egzersiz bunlardan bir kaçıdır. Psikososyal açıdan da yeterli kitap okuma gibi kültürel çalışmalar zihnimizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
             Yoğun temponuza rağmen bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.
             İlginize ve halkımızın aydınlanmasına yönelik sorduğunuz sorulardan dolayı ben teşekkür ediyorum
Röportaj : Hüseyin Türkoğlu / KAHTA DİYALOG GAZETESİ
 
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr