• BIST 84.596
 • Altın 252,686
 • Dolar 6,0970
 • Euro 6,8177
 • İstanbul 16 °C
 • Adıyaman 17 °C
 • Ankara 15 °C

Kahta Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı İle Röpor

Kahta Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı İle Röpor
Sivil toplum kuruluşlarının etkinliği arttıkça res
Kahta Esnaf Ve Sanatkarlar Odasi Baskani Ile Röportaj
 
Kendinizi tanıtır mısınız?
1973 Kâhta doğumluyum. Yaklaşık 20 yıldır terzilik mesleğimi icra etmekteyim. Son esnaf ve sanatkârlar odası başkanlığı seçiminde esnafımızın teveccühü ile başkan seçildim. Hâli hazırda hem mesleğimi hem de oda başkanlığı görevini yürütmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Sayın Başkan, bildiğimiz üzere esnaf odaları mesleki bir örgüt. Üstlendiği görev itibariyle esnafla vatandaş arasında denetim görevi olan, yeri geldiğinde esnafın haklarını gözeten önemli bir yapı kurumdur. Demokrasinin olmazsa olmazlarından biri de sivil toplum ve meslek örgütleridir.
Ben bunun toplumda yeterince önemsenmediği kanısındayım. Hem bilgilerimizi tazelemek hem de bu konuya ilgi duyanlar açısından sormak istiyorum, esnaf ve sanatkârlar odası nasıl bir mesleki örgüttür, ne yapar, kısaca anlatır mısınız?
Esnaf ve sanatkârlar ile bunların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve mesleki eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbiriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlük ve güveni hâkim kılmak meslek disiplini ve ahlakını korumak ve bu maksatla kurulan tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğindeki esnaf ve sanatkârlar odaları ile bu odaların üst kuruluşu olan birlik federasyon ve konfederasyonun çalışma usul ve esaslarını düzenlemektedir.
Kaç üyeniz var? Üyeleriniz aidatlarını rahat ödeyebiliyorlar mı?
 
Kâhta’da esnaflarımızdan 1349’u aktif üyemiz olup 2842 esnafımız ise pasif durumdadır. Üyelerimizin yıllık aidatlarını ödemeleri konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.
 
Ceza yaptırımları var mı?
5362 nolu esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları kanununa göre ceza yaptırımları vardır. Ancak bugüne kadar hiçbir üyemiz bu kanuna göre bir cezai suç işlemediğinden odamız tarafından kimseye ceza verilmemiştir. 
Şu anda esnaf odasında kaç personeliniz çalışıyor? Odanızın gelirleri, giderlerini karşılayabiliyor mu?
Biri başkan ve biri genel sekreter olmak üzere odamızda iki personel çalışmaktadır. Şu an itibarı ile odamızın gelirleri giderlerini karşılamaktadır.
Bir ilçe için esnaf ve sanatkârlar odasının önemi nedir?
Oda üyelerinin çalışma konularına giren hususlarda haklarını korumak için resmi ve özel kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunmak, üyelerinin mesleki menfaatlerini ilgilendiren konularda adli ve idari yargı mercileri önünde oda başkanı marifetiyle odayı temsil etmek, oda üyeleri müşterileri arasında çıkacak anlaşmazlıkları çözümlemek, üyelerini muhasebe işlemlerini bilgisayar ortamında yerine getirmek ve üyelerin talebi doğrultusunda düzenlenen ve onanan belgeleri bilgisayar sisteminden yararlanarak vermek, üyelerin mesleki konularda danışmanlık yapmak, resmî ve özel kuruluşlarca, tacir ve sanayiciden meslekî faaliyetleri ile ilgili olarak istenilen ve 18.5.2004 tarihli ve 5174 sayılı kanunun 26. maddesinde öngörülen belgeler, esnaf ve sanatkârlar için mensup oldukları oda tarafından düzenlenir ve verilir.
Resmî makamlarca, esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyetlerini ilgilendiren hususlarda alınacak kararlarda, ilgili odanın mütalaasından faydalanılır ve kurulacak komisyonlara oda temsilcisinin katılması zorunludur.
Belediyeler, ruhsat verebilmek için iş yeri açmak veya meslekî faaliyette bulunmak isteyen esnaf ve sanatkârlardan sicil tasdiknamesi ile üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadır.
Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, kamu iktisadi teşebbüsleri, esnaf ve sanatkâr kredi ve kefalet kooperatifleri ve bankalar oda üyeleri ile ilgili ruhsat, ihale ve kredi işlemlerinde üye olduklarına dair ilgili oda belgesini istemek zorundadırlar.
Kâhta esnafının durumunu nasıl görüyorsunuz? Esnafımızın sorunları nelerdir?
Kâhta’daki esnaflarımız küreselleşmenin olumsuz etkilerini son birkaç yıldır yoğun şekilde yaşamaktadır. Üretimi yeterince desteklemeyen mali ve finansal politikalar, esnaf ve sanatkâr kesiminin kendine has birtakım özellikleri nedeniyle teknolojik gelişmelere ayak uyduramaması, vergi oranlarının, Bağ-Kur ve SSK primlerinin yüksekliği, hem kendisi hem de yanında çalışanların primlerini ödemek zorunda olması, ağır çalışma ve emekli olma şartlarına rağmen emekli maaşlarının düşük olması ve bu kesime yönelik teşvik ve destek politikalarının yetersiz olması esnaf ve sanatkârlarımızın sürekli olarak kan kaybetmesine yol açmış. Giderek büyüyen işsizlik sorunu ve bunun yanında Atatürk Mahallesinde sebze meyve pazarının ilçe dışına taşınması, eski hal pazarının yerine köy minibüs durağının yapılması fakat şimdiye kadar dolmuşların gelmemesi Atatürk Mahallesi ve Bayraktar Mahallesi esnafımızın eski canlılığını yitirmiştir. Öte yandan M. Kemal Caddesi üzerinde bulunan Kâhta Devlet Hastanesinin taşınmasında esnafımız sıkıntıya girmiş ve eski hastane yerine alternatif olarak hiçbir şey yapılmamıştır.
Diğer sivil toplum örgütleri ile ilişkileriniz nasıl?
Sivil toplum kuruluşları bir ülkede sosyal ve ekonomik birçok görev üstlenir. Ayrıca mesleki ve teknik yönden üyeler arasında işbirliği ve yardımlaşmayı sağlar. Sivil toplum kuruluşlarının etkinliği arttıkça resmi kurum ve kuruluşların yükü o oranda azalacaktır. Ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel kalkınmasında sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Söz konusu görevlerin yerine getirilebilmesi için de üyelerin ve yöneticilerin beklenti ve algılarının örtüşmesi gereklidir. Tüm sivil toplum örgütleriyle diyalogumuz olup birlikte ortak çalışmalarımız da olmuştur.
Kâhta’da bir yıl içinde kaç işyeri açılıyor, kaç işyeri kapanıyor?
Bu sayı değişken olup ortalama 200 esnafımız yıl içerisinde işe başlayıp aynı sayı kadar esnafımız da terkini vermektedir.
Esnaf ve sanatkârları ayakta tutmak için neler yapılabilir?
İşsizliğin ortadan kaldırılması, başka illerden gelen seyyar satıcıların ilçemize girişlerinin önlenmesi, büyük marketlerin ilçe dışına taşınması, eski hastanenin yerine bir kamu kurumunun taşınması, eski hal pazarına köy minibüslerinin gelmesi bir nebze de olsa esnafımızı rahatlatacaktır.
Ayrıca yeni işyeri açacak esnaf ve sanatkârlara 5 yıl süreyle vergi indirimi, enerji fiyatlarında indirime gidilmesi, esnafın yanında çalışanlara sosyal güvenlik prim indirimi, halk bankası tarafından kullandırılan esnaf kredilerinde değişik alternatifler getirilmesi, kredilerin % 0’dan başlayan faizlerle çeşitlendirilmesi esnafımızı hedef alan destek ve teşvikler yer almalıdır. 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun esnaf ve sanatkâr kesimini mağdur edecek en önemli düzenlemesi, bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli olan ancak esnaf ve sanatkâr olarak çalışmaya devam edenlerin aldıkları yaşlılık aylıklarından %10 oranında kesilen sosyal güvenlik destek primi oranının başlangıçta % 12’den başlamış olup, kademeli olarak her yıl bir puan artarak 2011 yılı itibariyle %15’e yükseltilmiştir.
Son olarak Kâhta Diyalog Gazetesi aracılığıyla esnaflarımıza neler söylemek istersiniz?
Bizim oda olarak amacımız sürekli esnafımızın yanında olmak ve onları yeni gelişmelerden haberdar etmektir. Ayrıca sürekli hedeflerimizden biri olan esnaf sorunları ve sıkıntılarında vatandaşlarımıza yardımcı olma gayreti içerisindeyiz.
Son olarak bizlere kıymetli vaktinizi ayırdığınız için sizlere teşekkür ediyor; 2012 yılının da esnafımıza hayırlara vesile olmasını ve bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum.
Ayrıca Kâhta kaymakamımız Sayın Metin ESEN’in ilçemiz için göstermiş olduğu performansı takdir ediyoruz. Böyle dinamik bir kaymakam ile çalışmak bize heyecan veriyor.
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Tahsin ÇATAN ile sizler için bilgilendirici ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Gelecek sayılarda faklı konu ve konuklarla yine buluşmak umuduyla herkese sağlık, mutluluk ve bol kazançlı günler diliyoruz.
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr