• BIST 95.305
 • Altın 186,889
 • Dolar 4,7468
 • Euro 5,5549
 • İstanbul 31 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 32 °C

Kahta İKBAL-DER Yedinci Aile Eğitim Semineri Gerçe

Kahta İKBAL-DER Yedinci Aile Eğitim Semineri Gerçe

 Evlilik, Namaza Durmaktır

                Aile Sağlıklı Nesil ve Ailede Sadakat konularının ele alındığı yedinci aile eğitim seminerini gerçekleştirdi.

                5 Nisan Cuma günü saat 20.45’te başlayan seminer ailelerin yoğun ilgisiyle dernek konferans salonunda yapıldı. Açılışı Zeynel Camii Müezzini Halil Hocanın okuduğu kelamı ilahi ile başlayan seminer Eğitimci Ramazan Kayacık hocanın sunumuyla sürdürüldü.

                Sağlıklı Aile hakkındaki ilk sunumunda önemli konulara değinen Kayacık, sağlıklı bir neslin sağlıklı ailelerin ellerinden çıkacağını belirterek konuşmasını aşağıdaki ifadelerler sürdürdü: “Sağlıklı aileler: Birbirleriyle iletişim kurabilen, Çatışma konularında problem çözme yöntemleri kullanabilen, Sorumluluk paylaşımını sağlıklı biçimde yapabilen,  Bireysel farklılıklara saygı gösterebilen,  Çözüm odaklı düşünebilen, Özgüveni zedelenmeden özür dileyebilen, Öfkesini kırıp dökmeden dile getirebilen, Yeri geldiğinde kendisini karşısındakinin yerine koyabilen, Fedakarlığın hakim olduğu bireyler yetiştiren sevgi merkezli ailelerdir .  Sağlıksız aile, sağlıklı ailenin tam zıddıdır. Soruna odaklanılmıştır.  Aile içi iletişim sınırlıdır.  Birbirlerinin sınırlarına girmiştir. Kimsenin kimseye saygısı kalmamıştır. Psikolojik, duygusal ve fiziksel şiddet vardır. Herkes kendini düşünür, aile bireyleri göz ardı edilir. Mutlu Ve Sağlıklı Çocuklar Yetiştirmenin Olmazsa Olmaz Kuralları: Mutlu ve sağlıklı çocuk yetiştirebilmek için anne ve babanın ruh sağlığı yerinde olmalı. Çocuklarla karşı sorumluluk konusunda anne ve baba aralarında makul bir rol dağılımı yapmalılar, çocuğa nasıl davranılacağı konusunda hem fikir olmalılar. Çocuğun her çeşit sorunu ailede kaliteli bir iletişim ve paylaşımla ele alınarak çözülmeli.  Çocuğa ders çalışması teşvik edilmeli, başarı konusunda baskıcı bir tutum izlenmemeli . Çocuk terbiyesinde şiddetin, yüksek sesle azarlamanın asla yeri olmadığı bilinmeli. Hatalı davranışları  ikazla yanlışı düzeltilmeli, davranışını düzeltince takdir etmeli.  Cezalandırma, çocuğu sevdiği veya hoşlandığı bir etkinlikten mahrum bırakmak şeklinde olmalı. Çocukları sürekli ikaz etmemeli, bir şeyi defalarca söylememeli. Çocuk söyleneni yapmıyorsa ısrarcı davranmak yerine ikna ederek yapması sağlanmalı. Çocukları maddî  ödül yerine takdir etme şeklinde ödüllendirmek daha uygundur.  Çocuğun okul veya özel hayatı hakkında bilgi edinmek için sorgulama yerine sohbet şeklinde bu bilgileri öğrenilmeli ve gereken yönlendirme yapılmalı.”

                Ailede Sadakat ve Dua Bilinci adlı sunuda ise evlilik, namaza durmak gibidir diyen Kayacık, kişi namaza durduğunuda nasıl ki çevresiyle irtibatını keserek sağa-sola bakmaktan kendini alıkoyarsa evlilik de öyle olmalıdır dedi. Sadakatin müslümanın en önemli özelliklerinden biri olduğunu, evliliklerde de aynı sadakatin olması gerektiğini belirterek aşağıdaki önemli konulara değindi: “Angut kuşu insanlar için ders alınması gereken bir kuştur. Zira bir angut kuşu şine olan sadakatinden dolayı başka bir eş edinmez hatta eşi öldükten sonra dahi bu sadakatini sürdürür.  Aldatma, Bir onursuzluk, bir sebatsızlık, bir vefasızlıktır.  Allah’ın verdiğine razı olmayış, küfran-ı nimette bulunuştur.  Karısını ya da kocasını aldatanlar genellikle ruhen ve hissen  doyumsuz olanlar, sevgi ve saygı açlığı hissedenlerdir.

                İNSANLAR EŞLERİNİ NİÇİN ALDATIRLAR ?
                Sevgisizlik, ihmal ve eşe vakit ayırmamak, Hazlar yaşamak için, Flört alışkanlığı, Cinsel sorunlar, İnanç zafiyeti nedeniyle insanlar eşlerini aldatırlar. PEKİ,NE YAPMALI ? Eşini başkalarıyla kıyas  etmemeli.  Erkek evine ,ailesine vakit ayırmalı. Eşiyle sevgiye dayalı iyi bir iletişim kurması gerekir.  Eşler öz bakımlarına, kılık kıyafetlerine dikkat etmeliler. Eşler birbirlerine karşı sevgi ve saygılarını muhafaza etmeliler. Anne veya babasının ihanetine şahit olan çocuklar ve gençler evlenmeyi düşünmemektedirler. Zira evlendiğinde eşinin de aynı şeyleri yapabileceğini düşünmektedirler. Bu şekilde aldatma gençlerin namus algısını da bozmaktadır.

                “Hiç şek ve şüphe yok ki üç kimsenin yaptığı dua kabul edilir: Anne-babanın çocuklarına yaptığı  dua, Misafirin duası, Zulme uğramış kimsenin duası.” (Ebû Davud, Salât, 364) 
Diyalog Haber

 


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr