• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Adıyaman 11 °C
 • Ankara 11 °C

Kâhta İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Mü

Kâhta İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Mü
                '' Her şeyden önce etrafı sularla çevrili olan başka böyle susuz kalmış bir tarım ilçesi bilmiyorum.''
                Sizi Tanıyabilir Miyiz?
                1972 Çelikhan doğumluyum. İlkokulu Malatya Battalgazi’de, Ortaokulu Yeşilyurt İmam Hatip Lisesinde, Liseyi Eski Malatya Lisesinde okudum. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesini kazandım. 1996 yılında Veteriner Hekim olarak mezun oldum. 1996-1997 yıllarında Malatya’da serbest Veteriner Hekim olarak çalıştım. 1997 yılında Öğretmen olarak devlet memurluğunda Kırıkkale’de göreve başladım.1997-2002 yılları arasında öğretmenlik mesleğini severek yaptım. Bu yıllarda pedagojik formasyon dersleri aldım. Ayrıca bir yıllık İngilizce eğitimi aldım. Öğretmenlik mesleğinin bereketi olarak kabul ediyorum. 2002 yılında Tarım Bakanlığına geçiş yaparak Kayseri ilinde Felahiye ve İncesu İlçe Tarım Müdürlüklerinde veteriner hekim olarak çalıştım. 2006 yılında Malatya Darende İlçe Tarım Müdürlüğünde Veteriner Hekim olarak çalıştım. 2007 yılında Malatya Battalgazi İlçe Tarım Müdürü olarak atandım. 2010 yılında Bakanlığımızın yapmış olduğu görevde yükselme sınavını kazandım. Kâhta İlçe Müdürlüğünü tercih ettim ve kendi tercihim olarak Kâhta ilçemize atandım. 2010 yılı ekim ayından buyana Kâhta Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünü yürütmekteyim. Evliyim iki kızım bir oğlum var.
                Tarım Sektörünün Kâhta İçin Önemi Nedir? Kâhta’nın Tarım Sektöründeki Yerini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
 
                Elbette ki tarımın önemi büyüktür. Tarım insanın yaşamını idame etmesi için zorunlu olan yiyeceğin, içeceğin hatta giyeceğin ana kaynağıdır. Bu mecradan baktığımız da tarım olmazsa olmazımızdır. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayan ülkemizin ve özelde Kâhta’mızın önemli geçim kaynağıdır. Kâhta insanımızın yüzde 90’ının ekonomik geçimliğidir tarımsal üretim.
                Tarım bizim açımızdan üç ana bölüm olarak değerlendirilmektedir. Birincisi Bitkisel üretim, bitki sağlığı ve sorunlarıdır. İkincisi Hayvansal Üretim, Hayvan Sağlığı ve sorunları ve üçüncüsü de bu iki üretim dalının emekleri sonucu tarladan soframıza kadar olan Gıda üretim, tüketim, denetim ve sorunları olarak açıklanabilir.
                Kâhta’nın Tarım sektöründeki yeri konusunda şunu söyleyebilirim. Bitkisel üretim açısından baktığımızda Kâhta da yaklaşık 70 bin hektar alanda bitkisel üretim yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak hububat üretimi yapılmaktadır. Ancak son yıllarda pamuk gibi önemli bir endüstri bitkisi üretiminin de ilçemizde Bakanlığımızın da teşvikiyle önemli bir artış sağlanmıştır. Yine ilçemiz iklim ve toprak yapısına uygun olarak uzun vade de ilçemizin önemli endüstri tarımsal ürünü olarak nar yetiştiriciliği bulunmaktadır. Tarım açısından ülkemizde nar denilince ilk akla gelen ilçe Kâhta olmalıdır. Bu açıdan bakıldığında üretim yönüyle hızla gelişmekte olan nar üretimine paralel olarak bu meyveye uygun endüstri alt yapısının yatırımcılar açısından dikkat çekmesi ve yatırımların hızla yapılması gerekmektedir. Nar suyu, nar ekşisi vs. üreten işletmelerin kurulması gerekmektedir. Böyle bir işletmeye ilçemizde yetiştirilen üzümün hatta dut meyvesinin önemli bir değer katacağını düşünüyorum.
                Bitkisel Üretimde ilçemiz tarımına hem canlılık getirecek hem de ciddi bir ekonomik girdi sağlayacak ciddi yatırımlardan biri de şüphesiz seracılıktır. İlçemiz de 2010 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımları büyük projeler kapsamında 15 dekarlık alanda %50 hibeyle Salkımbağı’nda yapılan jeotermal enerji ile ısıtılan seranın önemli bir çarpan etkisi olmuştur. Hem bizlerde hem de çiftçimizde haklı bir heyecana sebep olmuştur. Allah’ın ilçemizden memleketimize lütfettiği petrolin yanısıra petrol kuyularından çıkan sıcak suyun değerlendirilmesi sonucu seracılık önemli bir tarım potansiyeli olarak karşımızda durmaktadır.  
Hayvancılık ve Hayvan Sağlığı açısından baktığımızda ilçemizde yaklaşık 15000 büyükbaş ve 35000 küçükbaş hayvan mevcuttur. Bu sayılar ilçenin 96 köy ve yüzlerce mezrası olduğu dikkate alınırsa aslında çokta yeterli değildir. İlçemiz özellikle küçükbaş hayvancılık açısından mükemmel bir iklim ve arazi yapısına sahiptir. Bu özelliğinin bilinerek yatırımların daha da arttırılması gerekir. Bu yönüyle kurum olarak fırsatlar yakaladıkça değerlendirmekteyiz. Bağbaşı Köyümüzde GAP kırsal kalkınma projesi olarak yürüttüğümüz ivesi koyunculuk projesi iyi bir model olarak değerlendirilmektedir. 20 ailemize 24 koyun 1 koç yüzde 70 hibe olarak verilmişti. Aynı şekilde yemleri de yüzde 70 hibe olarak verilmişti. Böyle fırsatlar doğdukça ilçemizin hayvancılığını geliştirme amacıyla önemli çabalar harcayacağız.
                Yine Bakanlığımızın Hayvancılığa vermiş olduğu destekler özellikle küçükbaş anaç koyun- keçi desteği ilçemizde yaklaşık 35000 küçükbaş anaç koyun – keçiye hayvan başına 15 TL destek icmalleri hazırlanmış ve Bakanlığımızın uygun göreceği tarihlerde çiftçimizin parası ödenecektir. Büyük baş hayvancılıkta da model olması açısından ilçemizde yüzde 40 hibeli örnek işletmeler yatırımcılarımızın da katkısı ve çabasıyla oluşturulmuştur.
Gıda üretim, tüketim ve denetim yönüyle baktığımız da önemli görev ve sorumluluklarımız bulunmaktadır. Kâhta da son iki yıla kadar bu alanda önemli çalışmalar yapılmadığını söyleyebilirim. Ancak son iki yıldır 5996 sayılı yasanında çıkmasıyla kurum olarak önemli çalışmalar yaptık. Öncelikli olarak kayıtsız işletmemiz kalmaması için ilçemizde 1 Veteriner Hekim ve 2 Ziraat Mühendisinden oluşan bir gıda kontrol ekibi oluşturduk. Öncelikli amacımız bütün işletmelerimizi kayıt altına almak oldu. Bu yönüyle çalışmalarımız devam etmektedir. Gıda kontrol ekibimiz bu çalışmaları yürütürken öncelikli olarak bu işi yapan esnafımıza aynı zamanda gıdayla ilgili eğitim de vermiş olmaktadır.
                Bilindiği gibi Bakanlığımızın ALO 174 Gıda hattı bulunmaktadır. Bu hattan yapılan ihbarlar değerlendirilmekte ve tüketicimize bilgi verilmektedir.
Gıda üretimi veya satışı yapan esnafımız ve bizler hepimizin ortak özelliği gıda tüketicisi olmamızdır. Bu ortak özelliğimiz ortak hassasiyete dönüşürse esnafta memnun olur biz tüketiciler de memnun oluruz kanaatindeyim. 
                İlçemizde Tarım Sektöründe Gördüğünüz Başlıca Sorunlar Neler?
 
                Tabi her sektör mükemmel olsa bile yine sorunları olacaktır. Ama gerçekten ilçemizde tarımın önemli sorunları var. Her şeyden önce etrafı sularla çevrili olan başka böyle susuz kalmış bir tarım ilçesi bilmiyorum. Belki okuyucularınız madem böyle bir sorun var neden çözüme katkıda bulunmuyorsunuz diyeceklerdir. Burada şuna açıklık getirmek istiyorum adı tarımsal sulama da olsa kurum olarak çözüm mercii bizler değiliz. Bildiğiniz gibi Orman ve Su İşleri Bakanlığı kurumumuzun bağlı olmadığı bir bakanlıktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçimizin sulama projelerinde Ziraat Bankası aracılığıyla sıfır faizli kredi ile desteklemektedir. Ayrıca Kırsal Kalkınma Projesi olarak döneminde müracaat eden çiftçilerimizin sulama projelerine yüzde elli hibe vermektedir.
                Bir başka sorun özellikle nar üreticimiz için pazar sorunudur. Bu sorunun çözümü sanırım nar suyu, nar ekşisi üretimi yapacak bunun yanı sıra bağlarımızdan elde edilen üzümlerimizi değerlendirecek iyi bir işletme kurulursa bu sorun hafifletilmiş olur.
İlçemizde zeytin üretimi son 5 yıldır artış göstermiş ve umut vadeden bir artışla da devam edecektir. Ancak nar da endüstriyel işleme sorunu nasıl ki mevcutsa üç beş yıl sonra zeytinde de aynı durum söz konusu olacaktır.
                En önemli sorun şüphesiz çiftçimizin alışıla gelmiş alışkanlıklarından vazgeçmeme hastalığıdır. Şüphesiz bu konuda bizlere çok iş düşmektedir. İnşaallah bu konuda eğitime önem vereceğiz.
               
Kâhta’da tarım ürünlerinin ihracatı hangi aşamadadır?
 
                Tabi tarımsal ürünlerde ihracat direk bizim aracılığımızla yapılmamaktadır. Uluslarası Şirketler aracılığıyla yapılmaktadır. Ama şöyle sorsaydınız daha iyi olurdu sanırım. İlçemizde ihracat edilecek tarımsal ürünümüz varmı? Diye sorsaydınız. Şüphesiz Narımızın uluslarası ihraç edilecek kalite ve miktarda olduğunu söylerdim. Yine yöremize has pestil, orcik gibi ürünler üretim izni alınıp markalaştırılırsa ihraç edilmemesi için hiçbir neden yoktur.
Kâhta’da tarımsal kooperatifçiliğin yaygınlaşması adına herhangi bir çalışmanız var mı? Sektör için kooperatiflerin önemi var mı?
                Tarımsal kooperatifler çiftçimiz için çok önemlidir. İlçemizde Tuğlu Tarımsal Kalkınma kooperatifi geçmiş yıllarda kurulmuş hayvan alımı da yapılmış. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki beklenilen gibi bir örneklik sergilememiş ve işlevsiz hale gelmiş durumdadır. Tabi örneklik sergilememesi çiftçimizin üretim modeli ve bölgesel yaşam tarzı çok etkili olmuştur. Trakya ve Marmara bölgelerinde önemli işlevler üstlenen kooperatifler veya birlikler maalesef bölgemizde çok kabul görmemiştir. Oysa özellikle birlikler konusunda ilçemiz iyi bir şans yakalamıştır. Damızlık Sığır Yetiştiriciler Merkez yönetimine ilçemizden Sırrı ÖZTÜRK Bey seçilmiştir. İnşaallah ilçemize ve hayvancılığımıza katkısı olur. Belki dikkat çekmiyor ama yaşam tarzımız ve inanç yapımız bile kooperatifçilikte önemli bir etken olmuştur. Paranın geri ödeme şeklindeki uygulama da bölge çiftçisinin bir kısmı kendine uygun görmemiş sanırım. Ya da kooperatifçilik biraz birbirine katlanabilmeyi ve tahammül gerektirir. Belkide bu anlamda bir eksikliğimiz olabilir.
                Kâhta’da Uygulanan Meyvecilik Çalışmaları İle İlgili Neler Söylemek İstersiniz?
 
                Meyvecilik çalışmaları konusunda söylenecek çok şey var ancak; bazılarına değinelim isterseniz. Geçmiş yıllarda özel idare veya Bakanlık kaynaklı yapılan fidan dağıtım projeleri ilçede elbette ki olumlu etki yapmış. 2011 yılında özel idare kaynaklı 15000 adet yağlık zeytin ve 1500 adet de badem fidanı dağıtımını en son yapmıştık. Ancak, Tarımın içinden biri olarak edindiğim izlenim bu tür projeler Bakanlığımızın sertifikalı fidana olan desteği tam olarak ilçe de tanıtılamadığı için çiftçi tarafından daha çok ilgi görmektedir. Oysa Bakanlığımızın sertifikalı fidan desteği sanırım meyveciliğin geliştirilmesinde çok önemli bir etkendir. Sertifikalı fidan desteğiyle tesis edilmiş bahçeler belli normlarda dikimi yapıldığı ve yıllık kontrol edildiği için uzun vade de Kahta tarımında daha olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.
                Tabi Kâhta da meyvecilik denilince ne çeşit meyveciliğin olduğunu da belirtelim biraz da olsa;
                Başta nar Kâhta’mızın vazgeçilmezidir. İnşaallah ileriki yıllarda üretimi daha da artmış pazarı ve endüstriyel işletmelerini de kurmuş Kâhta Narcılığını göreceğiz. Yine nara destek olacak bağcılık içinde aynı şeyleri düşünüyorum. Bir diğer ekonomimize önemli katkısı olacak zeytincilik için de Kahta’mız da 5-6 yıldır artan bir ivmeyle bahçe tesis edilmeye başlanmıştır v e aynı hızla devam edilecektir. Kahta’mızda badem üretiminde de bahçe tesis etmeye artan ivmeyle devam etmektedir. İnşaallah İleriki yıllarda ilçemize iyi bir ekonomik girdi sağlayacaktır.
               
Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) Kapsamında Yürütülen Çalışmalardan Bahsedebilir Misiniz?
 
                TARGEL genel anlamda önemli bir projedir. İlçemizde Targel kapsamında 25 görevli personelimiz mevcuttur. Çiftçimize ve muhtarlarımıza ulaşmamızda çok önemli misyon yüklenmişlerdir. Ancak bildiğiniz gibi ilçemiz 96 köy ve yüzlerce mezradan oluşmaktadır. Bu birimlere ulaşmak için her şeyden önce potansiyelimize uygun ve miktarda aracımız bu güne kadar yoktu. Fakat sağolsun yeni İl Müdürümüz Adil ALAN’ a bu sıkıntımızı Sayın Kaymakamımız aracılığıyla ilettik. Ve bu hafta bu sorunumuzu çözdüler. Müdürlüğümüze dört adet kiralık araç tahsis ettiler. Araç sorunumuz çözülünce dönemsel faaliyetlerimiz, eğitim çalışmalarımız veya en çok askı icmallerini muhtarlıklarımıza iletimde sorunlarımız oluyordu inşallah bundan sonra bu sorunlarımız olmayacak.
                Şu anda dört ekip her ekipte üç mühendis ve bir şoför süne mücadelesi ve çiftçimizin diğer sorunlarını da yani bitkisel üretimdeki sorunlar ve çözüm önerileri için çiftçimizin tarlasında, bağında, bahçesinde olacaklar.
                Yine hayvan sağlığı çalışmaları açısından da iki ekip her gün köylerde üreticimizin yanında olacak. Tabii tüm bu ekipler Sayın Kaymakamımızdan olur alınarak TARGEL personelinden oluşturuldu.
               
Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi Kapsamında Kâhta’da Yapılan Çalışmalar Nelerdir?
                2011 yılı için söyleyelim 2012 henüz ilgili tebliğ yayınlanmadı.2011 yılında 65 çiftçimize el traktörü,3 çiftçimize balya makinası, 4 çiftçimize çayır biçme makinası, 9 çiftçimize damlama sulama tesisi,5 çiftçimize diskli tırmık, 42 çiftçimize gübre dağıtım makinası, 5 çiftçimize hububat harmanlama makinası, 58 çiftçimize mibzer, 2 çiftçimize motorlu tırpan, 101 çiftçimize pulvarizatör, 5 çiftçimize slaj makinası, 34 çiftçimize süt sağım makinası, 1 çiftçimize taş toplama makinası, 5 çiftçimize yağmurlama sulama tesisi, 6 çiftçimize yem hazırlama makinası toplam da 345 çiftçimize 2011 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme kapsamında yüzde 50 hibeli saydığım makinalar verilmiştir. Yani makinanın parasının yarısını Bakanlığımız vermiştir. 2012 yılı tebliği biraz gecikti bu günlerde bekliyoruz. Çiftçilerimizin bu günlerde takip etmelerini istiyorum.
               
Her Alanda Eğitimin Şart Olduğu Günümüzde, Çiftçilerimizin Eğitimi İle İlgili Olarak Düzenlediğiniz Eğitim Programları Var Mı?
                Genelde TARGEL personelimiz bu işi icra etmektedir. Mümkün olduğu kadar eğitim vermek istiyoruz. Araç sıkıntımız vardı bu anlamda eğitimimiz biraz aksıyordu. Ancak şu anda araç sorunumuz da çözüldü. Daha öncede söylediğim gibi; teknik personel ve sağlık personelinden oluşturduğumuz ekiplerimiz çiftçilerimizi mahallinde ziyaret edecek ve sıkıntılara yönelik eğitimleri verecektir. Yine gıda kontrol ekibimiz hem denetim ve kayıt işlemlerini yapacak hem de eğitim vereceklerdir.
               
Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?
 
                Son olarak şunu söyleyebilirim. Bizler bulunduğumuz kurumda yönetici olabiliriz. Ama başka bir kurumdan da hizmet alan kişileriz. Her zaman şuna inanmışım; başka bir kurumdan nasıl hizmet almak istiyorsak kendi kurumumuzda da öyle hizmet vereceğiz. Bütün çabamız görevimizi layıkıyla yerine getirmek olmalıdır. Çabamız da bu yöndedir.
                Bize Zaman Ayırdığınız İçin Teşekkür Ederiz.
               
Faydalı bir söyleşi olduğuna inanıyorum. Gayretlerinizden dolayı ben teşekkür ederim.
               
Röportaj: Hüseyin TÜRKOĞLU / KÂHTA DİYALOG GAZETESİ
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr