• BIST 95.852
 • Altın 190,521
 • Dolar 4,6669
 • Euro 5,4353
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 34 °C
 • Ankara 26 °C

Kahta İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Lütfü Başli ile İmam Hatip Üzerine Söyleşi

Kahta İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Lütfü Başli ile İmam Hatip Üzerine Söyleşi
Başli; İmam Hatip Ortaokulları öğrencilerine ahlaki gelişimi önceleyen proje ve etkinliklere verdiği önemle ile beraber, bireysel başarı konusunda da yapılan çalışmalara dikkat çekti.
Kişisel başarının sağlanmasında ahlak faktörünün çok belirleyici bir rol oynadığını belirten İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Lütfü Başli; İmam Hatip Ortaokullarının farklarından biri de öğrencilerine ahlaki gelişimi önceleyen proje ve etkinliklere verdiği önemle ile beraber, bireysel başarı konusunda da yapılan çalışmalara dikkat çekti.
KÂHTA İMAM HATİP ORTAOKULU'NUN MİSYONU İLE İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Kâhta İmam Hatip Ortaokulu olarak bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen, kendi değerlerimizle birlikte insanlığın ortak kazanımları olan evrensel değerleri özümsemiş, yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevebilen, tabiatı tahrip değil imar eden, sorun değil çözüm üreten, farklılıkları zenginlik kabul edip bunlardan yararlanmayı hedefleyen; insana, düşünceye, özgürlüğe, ahlaka ve kültürel mirasa saygı duyan kişilikli fertler yetiştirmeyi kendimize misyon edinmiş bulunmaktayız.
İLK SENESİ OLAN KÂHTA İMAM HATİP ORTAOKULUNUN BU YILKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
Bilindiği üzere İmam Hatip Ortaokulları, İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6287 Sayılı Kanun doğrultusunda eğitim sisteminin 4+4+4 şeklinde yeniden yapılanması sonucu açılma şansı bulabildiler. Okulumuz da bu kanun doğrultusunda eğitim-öğretime başladı. Kurucu müdür olarak göreve başladım. Göreve başladığım günden itibaren okul ile ilgili büyük sıkıntılarla mücadele ettik. Ancak tüm sıkıntılarımızı idari amirlerimizin verdiği destek sayesinde eğitim-öğretim yılının başında halletme başarısı gösterdik.
Eğitim-öğretim yılının ilk toplantısında öğretmen arkadaşlarımızla birlikte yıl içerisinde yapacaklarımızı tartışmaya açtık. Buradaki amacımız tüm arkadaşların alınacak olan kararlara katılımını sağlayarak alınacak kararları sahiplenmesini sağlamaktı. Toplantı sonucunda okul olarak proje tabanlı çalışmalar yürütmeye karar verdik. Bu karar doğrultusunda durum analizi yaptıktan sonra öğrencilerimize ve velilerimize katkı sağlayacağını düşündüğümüz “Rehberimle Gelişiyorum Projesi” ve “Sosyal Sorumluluk Projesi”ni geliştirdik.
''Rehberimle Gelişiyorum'' projesi üç sac ayağından oluşmaktaydı. Birincisi; her öğrencinin her ders için Grup Rehber Öğretmeni ile birlikte hedefler belirleyerek derslerinin haftalık olarak takip edilmesi ve deneme sınav sonuçlarının dersler bazında değerlendirilmesiydi. Burada temel amaçlarımızdan biri öğrencinin planlı ders çalışma alışkanlığını kazanmasını, Öğrencinin Grup Rehber Öğretmeni ile birlikte kapasitesine göre belirlediği hedeflere ulaşmasını ve öğrencinin kendisi ile yarışması idi. Projenin ikinci önemli ayağı öğrencinin kitap okuma alışkanlığı kazanmasıydı. Günlük olarak okunan kitap sayfa sayısı çizelgeye işlenmekte ve kitabın kısa bir özetinin yazılması istenmekteydi. Kitap okumanın ders başarısının yanında karakter gelişimine önemli katkıda bulunacağı aşikârdır.
Üçüncü olarak, Prof.Dr. M. Yaşar Kandemir'in 'Hikâyelerle Çocuklara 40 Hadis' kitabı esas alınarak öğrencilerle her hafta iki değer işlenecek şekilde toplam kırk değerin çeşitli etkinliklerle eğitim olarak verilmesiydi. Bu kitapta yer alan kırk hadis ve bu hadislerde geçen kırk değer, kırk kısa hikâye ile çocukların zihninde kalıcı hale getirildi.
Sosyal Sorumluluk Projesi ile İmam Hatip Ortaokulu olarak öğrencilerimizde paylaşma, yardımlaşma, sorumluluk duygusunun yerleşmesini ve geleceğimizi şekillendirecek gençlerimizin çevresindeki ve dünyadaki olaylara kayıtsız kalmamaları için böyle bir çalışma başlattık. Proje kapsamında okulda 'Sadaka Kutusu' oluşturularak öğrencilerin sadaka vermesini ve verilen sadakalarla muhtaç olan öğrencilere yardım yapılması sağlandı. Yine proje kapsamında Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize yönelik iki günlük kermes düzenleyerek bu kermesten elde ettiğimiz 1650.25 tl geliri Suriyeli kardeşlerimize ulaştırdık. Çalışmanın sonunda öğrencilerimizin paylaşma ve yardımlaşma duygusunu ziyadesiyle kazandıklarını gözlemledik. Öğrencilerimizin bu güzel davranışları kazanmaları dolayısıyla okul idaresi ve öğretmenler olarak oldukça memnun olduk.
Bunun yanında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Biriminde de çalışmam hasebiyle Ar-Ge Birimi tarafından hazırlanan; “Öğrencimiz Çaya Bekliyor”, “Hayatını Biliyorum Peygamberimi Seviyorum”, “Çocuğum İçin Bir Ders”, “İngilizce Festivali ve Dil Köyü”,            “Kitap Okuma Yarışması” ve “Bilim Şenliğinde Buluşuyoruz” projelerine de etkin katılımda bulunduk.
Ayrıca öğrencilerimizin sınavlara hazırlanmalarına destek için haftasonu kursları açtık. Öğrencilerin gelişim düzeylerini takip etmek için de yıl içerisinde sekiz adet deneme sınavı yaptık. Alınan sonuçları değerlendirmek için toplantılar yaptık.
Öğrenci, veli ve öğretmenlerimize yönelik olarak rehberlik noktasında da çeşitli çalışmalar yürüttük. Özetle değinecek olursak;
Öğrencilerimize yönelik; “Verimli Ders Çalışma”, “Test Çözme Yöntemleri”, “Bursluluk Sınavına Nasıl Hazırlanmalı”, “Sınav Öncesi ve Sınavda Dikkat Edilmesi Gerekenler”, “Madde Bağımlılığı ve Zararlı Alışkanlıklar”, “Televizyon ve İnternet Bağımlılığı” konularında bilgilendirme sunumları gerçekleştirdik. Ayrıca zararlı alışkanlıklar konusunda okul geneli karikatür yarışması düzenlendi. Yine İlçe Sağlık Müdürlüğü'yle iletişime girerek öğrencilerimizi yıl içerisinde iki sefer sağlık taramasından geçirdik. Tarama sonucunda sıkıntısı bulunan öğrencileri gerekli doktorlara yönlendirdik.
Öğretmenlerimize yönelik olarak, “Özel Eğitim Durumları” ve “Çocuk ve Şiddet” konularında bilgilendirme sunumları gerçekleştirdik.
Velilerimize yönelik olarak ta; “Başarıda Ailenin Rolü'' ve ''Aile ve İletişim'' konularında seminerler verdik. Bu seminerlere velilerimizin ciddi bir katılımda bulunduğunu ifade etmek isterim. Aldığımız geri bildirimlerde de velilerin bu tarz çalışmaların devam etmesini istediğini gördük.
DÖNEM BAŞINDA UYGULADIĞINIZ REHBERİMLE GELİŞİYORUM PROJESİ'NDEN İSTEDİĞİNİZ VERİMİ ALABİLDİNİZ Mİ?
Rehberimle Gelişiyorum Projesi ve uygulanan diğer projelerde başarıyı yakaladığımızı ve hedeflediklerimize ulaştığımızı rahatlıkla ifade edebilirim. Bunu birkaç örnekle ifade etmek gerekirse; öğrencilerimize uyguladığımız ilk denememizin ortalaması 320 puan iken yapılan son denemede bu ortalama 370 civarına çıktı. Yine davranış bozukluğu ile ilgili gelen eleştirilerde azalma olması da bunun bir göstergesidir. Okulumuz, 'Hayatını Biliyorum Peygamberimi Seviyorum' projesi kapsamında 5. Sınıflar arasında yapılan' Siyer-i Nebi Kitap Okuma Yarışması'nda ilçe birinciliği, aynı projenin 'Kısa Film Yarışmas'ında ilçe üçüncülüğü ve İngilizce Festivali ve Dil Köyü Projesi kapsamında yapılan 5. Sınıfla 'İngilizce Kitap Okuma Yarışması'nda da ilçe birinciliği elde etti.
GELECEK SENE İLE İLGİLİ NE GİBİ PROJELERİNİZ VAR?
Bu sene uyguladığımız Rehberimle Gelişiyorum Projesi ve Sosyal Sorumluluk Projesi ile ilgili çalışmaları gelecek sene de devam ettirmeyi hedefliyoruz. Velilerimizden talep gelmesi durumunda kız öğrencilerle erkek öğrencilerin sınıflarını ayırmayı hedefliyoruz. Yine başta veli bilgilendirme sunumları olmak üzere öğrenci ve öğretmen bilgilendirme sunumlarına devam etmeyi düşünüyoruz. Şunu da vurgulama gereği duyuyoruz ki kontenjanımızdan fazla bir talep olması durumunda dönem başında 4. Sınıf not ortalaması veya okul olarak yapacağımız sınav sonucuna göre öğrenci alacağız.
ÖNÜMÜZDEKİ YIL OKULUN YERİ DEĞİŞECEK Mİ?
Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında okulumuzun yer değişikliğiyle ilgili herhangi çalışma bulunmamaktadır. Yine aynı yerimizde devam edeceğiz.
İMAM HATİP ORTAOKULU'NU DİĞER ORTAOKULLARDAN AYIRAN NE GİBİ FARKLILIKLARDAN BAHSEDİLEBİLİR?
Şüphesiz kişisel başarının sağlanmasında ahlak faktörü belirleyici bir rol oynamaktadır. İmam Hatip Ortaokullarının farklarından biri ahlaki gelişimi önceleyen proje ve etkinliklere verdiği önemdir. Bunun yanında bireysel başarı konusunda da yaptığımız çalışmaların somut başarı elde etmede önemli olduğunu ifade etmek isterim.
OKULUNUZLA İLGİLİ OLARAK VELİLERE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Gerek fiziki mekânımızın gerekse okul bahçemizin öğrencinin gelişimine uygun olduğunu ifade etmek isterim. Sınıf mevcutlarımızın ilçe ortalamasının altında olması bir diğer önemli farkımızdır. Öğrencilerin hepsiyle gerek öğretmenlerimizin, gerek idari personelin gerekse Rehberlik Servisinin birebir ilgilenmesi başarımızın önemli faktörleri arasında gösterebiliriz. Biz İmam Hatip Ortaokulu olarak öğrencilerimizin bütün yönleriyle gelişmesini sağlamaya çalışmaktayız. Velilerimiz çocuklarının hem başarılı bir öğrenci hem de değerlerine bağlı bir insan olarak yetişmesini istiyorsa bunu gerçekleştirmenin adresi Kahta İmam Hatip Ortaokuludur. 4. Sınıfı bitirip 5. Sınıfa geçen öğrencilerin kayıtları önümüzdeki günlerde başlayacaktır. Kayıt yaptırmak isteyen velilerimizi okulumuza bekliyoruz.
ÖĞRETMEN KADROSU İLE İLGİLİ BU SENE HERHANGİ BİR SIKINTINIZ OLDU MU?
Öğretmen normu noktasında herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Yıl içerisinde öğretmen eksikliğinden dolayı boş geçen dersimiz olmadı. Diyebilirim ki ilçemizde öğretmen normu noktasında sıkıntı çekmeyen şanslı ve nadir okullardan biriyiz. Bunun yanında kadromuz genç ve dinamik bir yapıya sahiptir. Ben sizin vasıtanızla yaptıkları çalışmalardan dolayı tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum.
SON OLARAK YAZ TATİLİ İÇİN ÖĞRENCİLERE NE GİBİ TAVSİYELERİNİZ VAR?
Öncelikli olarak öğrencinin okulun yoğun ortamından uzaklaşmasını önemli görüyorum. Bunun içinde öğrencinin yaz ile ilgili bir programının olması şarttır. Bu minvalde zamanının belli bir kısmını kitap okumaya ayırmasını tavsiye ediyorum. Az da olsa belli derslere zaman ayırması önemlidir. Örneğin İmam Hatip öğrencilerinin Arapça ile ilgili bir programlarının olmasını önemli görüyorum.
LÜTFÜ BAŞLİ KİMDİR?
1982 yılında Adıyaman Kâhta İlçesi Ulupınar köyünde doğdum. İlkokulu Bakacak İlkokulunda, ortaokul ve liseyi de Kâhta İmam Hatip Lisesinde okudum. 2003 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Uşak Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinden mezun oldum. 2004 yılında Trabzon'un Tonya ilçesinde öğretmenliğe başladım. Bu arada Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans eğitimine başlayarak “Çoklu Zekâ Kuramının Coğrafyada Uygulanması ve Öğrencilerin Akademik Başarısına Etkisi” adlı tez çalışmamı 2006 yılında bitirerek mezun oldum. Halen Kâhta İmam Hatip Ortaokulu Kurucu Müdürü ve Kâhta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Araştırma Geliştirme Birimi(Ar-Ge) Koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Röportaj: Hüseyin TÜRKOĞLU / KAHTA DİYALOG GAZETESİ
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr