• BIST 115.857
 • Altın 166,801
 • Dolar 3,9451
 • Euro 4,8634
 • İstanbul 14 °C
 • Adıyaman 18 °C
 • Ankara 14 °C

Kahta RAM Müdürü, Murat Ardıç İle Röportaj

Kahta RAM Müdürü, Murat Ardıç İle Röportaj
Rehberlik Araştırma Merkezi(RAM) Müdürü, Murat Ard

Kendinizden Biraz Bahseder Misiniz?  Murat Ardıç Kimdir?

1976 yılında Kahta’da doğdum. İlköğrenimimi Kahta öğrenimimi Adana’da, lisans eğitimini Erzurum Atatürk Üniversitesinde tamamladım 1999 yılında öğretmenlik mesleğinde Adıyaman da başladım.2008 yılında itibaren Kahta Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde çalışmaktayım. 01/03/2012 tarihinden itibaren kadrolu müdür olarak görevimi sürdürmekteyim
Rehberlik Araştırma Merkezi(RAM) Nedir, Niçin Kurulmuştur, Kurumunuzdan Bahseder Misiniz?
Rehberlik Araştırma Merkezi(RAM) Eğitim-öğretim kurumlarındaki Rehberlik ve Psikolojik Danışma hizmetlerinin il veya İlçe genelinde etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesine ilişkin gerekli tüm çalışmalarla birlikte özel eğitim gerektiren bireylerin tanılanmaları, özür durumlarına uygun eğitim ortamlarına yönlendirilmeleri ve bu bireylere yönelik Rehberlik ve Psikolojik Danışma hizmetlerini yürütmekle görevli kurumdur.
  Merkezimiz 16 Ocak 2006 tarih ve 0052 sayılı olur ile Gazi İlköğretim Okulu’nda açılmıştır.2006-2007 tarihleri arasında Gazi İlköğretim Okulu’nda faaliyetini sürdürmüştür.
 Merkezimiz 14.12.2007 tarihi itibarıyla Cumhuriyet Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda bulunan binasına taşınmış olup, hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Sorumluluk alanımıza Kâhta, Gerger ve Sincik ilçeleri dâhildir. Kurumumuz 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 4 Rehber Öğretmen, 1 İşitme Engelliler Öğretmeni, 1 Görme Engelliler Öğretmeni, 1 Zihinsel Engelliler Öğretmeni ve 2 Yardımcı Personel olmak üzere toplam 11 çalışanımızla hizmet vermektedir. Merkezimiz de Rehberlik ve Psikolojik Danışma ile Özel Eğitim olmak üzere iki bölüm mevcuttur.  
 
Öğrenciler Genellikle Size Hangi Sorunlarla Başvuruyor?
Türkiye’de RAM’lar özel eğitim ağırlıklı olarak çalışıyorlar. Dolayısıyla öncelikle bedensel, zihinsel ve ruhsal engeli olan çocukların velileri dilekçe ile başvurarak çocuklarının bireysel incelmesinin yapılmasını istemektedir. Başvuran bireyler uzman arkadaşlarımız tarafından çeşitli test teknikleri ve gözlemler neticesinde destek eğitimine ihtiyacı olup olmadığı tespit ediliyor. Özel eğitim incelemelerinin dışında öğrenci ve aileler de hizmet almak için başvuruda bulunuyor. Bireysel danışmanlık hizmeti almak isteyen, üniversitede okuyacağı bölüme karar vermek isteyen öğrenciler başvuruda bulunuyor.
RAM’dan Nasıl Hizmet Alınabilir, İnceleme İsteyen Bir Birey Nasıl Başvuruda Bulunmalı?
Öncelikle tüm kurumlarda olduğu gibi resmi dilekçe ile başvuruda bulunulur. Bu başvuru belgeleri internet sitemizde mevcuttur. Özel eğitim incelemesi için ilk defa başvuracak bireylerin dilekçe, eğitsel inceleme isteği formu, kimlik fotokopisi ve fotoğrafla başvurması gerekiyor. Destek eğitim raporu yenilemek için başvurularda ise bireysel gelişim raporu, dilekçe ile başvurulması yetiyor. Okullardan yapılacak başvurularda resmi üst yazı, eğitsel değerlendirme isteği formu ve kimlik fotokopisinin gönderilmesi gerekmektedir.
RAM’ın Bu Eğitim-Öğretim Yılındaki Faaliyetlerini Değerlendirirmisiniz?
Bu sene 765 öğrenciyi özel eğitim amaçlı kurumuz uzmanları tarafından incelenip gerekli yönlendirmeleri yapıldı.Birinci dönem Rehber öğretmeni olmayan tüm okullarımızda “Verimli Ders Çalışma Teknikleri”seminerleri verildi.Kasım ayında Kahta,Gerger ve Sincik ilçelerindeki tüm ilköğretim okullarındaki öğrenme güçlüğü çeken 1.sınıf öğrencileri özel eğitim amaçlı incelendi.Bazıları detaylı inceleme için RAM’davet edildi.Yine ikinci dönemde tüm okullarımızda Başarı Motivasyon,Sınav Kaygısı,Test çözme Becerileri seminerleri verildi.Ayrıca Kahta,Sincik ve Gerger ilçe Merkezlerinde mezun olup dershanelere giden ve halen okuyan LGS sınavina girecek olan öğrencilere”1 Doğru 4 Yanlışı Götürü” semineri verildi.Ayrıca Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürütmüş olduğu tüm yerel projelerde aktif olarak görev aldık.
Rehberlik Araştırma Merkezi(RAM) olarak Kâhta’da Gereken İlgiyi Gördüğünüze İnanıyor Musunuz? Halkımız Bu Kuruma Ne Kadar İlgili?
Kurumumuz önemli işlevleri yerine getirmektedir. Son yıllarda halk tarafından gereken ilgiyi görmeye başlamıştır. Özellikle özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin topluma çıkması, ülke gündeminde rehberlik ve özel eğitim çalışmalarının gündem olmasıyla beraber halkın ilgisi artmıştır. Şu anki Kurum binamız merkeze uzak olduğu için bu ilgi ve alaka istenilen düzeyde değildir. inşallah daha merkezi ve daha kullanışlı bir yere taşındığımızda bu ilgi ve alaka üst seviyeye çıkmış olacaktır.
Bu Mesleğin Zorlukları Nelerdir?
İnsanı seven ve insana gerçekten hizmet etmek isteyen birisi için bu mesleğin bir zorluğu bulunmamaktadır. Ancak mesleğin ülkemizde alt zemininin diğer meslekler gibi oturmadığı düşünüldüğünde kendinizi ve mesleğinizi her gittiğiniz yerde öncelikle ispat etmek zorunda kalıyorsunuz. Tabii olarak bu da belli bir zaman gerektiriyor. Bu ispatlamadan sonra gördüğünüz kabul oranında çalışmalar yapabiliyorsunuz. Ancak şunu özellikle belirtmek isterim ki rehberlik psikolojik danışma ve özel eğitim çalışmaları nerede olursa olsun ekip çalışması gerektirmektedir. Bu ekip çalışmasını ve yeterli desteği bulamadığınız zaman mesleğinizi icra etmeniz zorlaşmaktadır.
Mesleğinizin Size Ne Gibi Kazanımları Oldu?
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kişinin mesleği kişiliğini etkilemektedir. Aldığınız eğitim ve formasyon sizin dünyaya ve insanlara bakışınızı etkiliyor. En büyük kazanım olarak insana dair bakışımda olumlu bir boyutun oluşmasıdır. Mesleğimin diğer mesleklere oranla bana kazandırdığı ve belirgin olarak fark ettiğim noktalardan biri de insanların ve çalıştığım bireylerin bana olan samimi güvenleridir.
Özel Eğitim İmkanlarının Son Yıllarda İyileştirilmesi Engelli Birey Ve Ailelerine Nasıl Yansımaktadır?
Engelli hakları ve özel eğitim alanındaki iyileşmeler engellilerin topluma çıkmasına ve üzerlerindeki dışlanmışlık psikolojisini atmalarını sağladı. Artık engellileri hayatın her alanında; parkta, sokakta, camide, kamu dairelerinde vb. engeli olmayan insanın olduğu her yerde görmek mümkün duruma geldi. Ayrıca engelli çocuklarını yeterli derecede önemsemeyen veya sürekli evde tutmaktan muzdarip olan ailelerin de psikolojisini pozitif hale dönüştürdüğüne inanıyorum. Artık engelli olan bireyler ve aileleri engelli olmaktan utanmıyorlar.
Özel Eğitim ile ilgili Kahta Özelinde Neler Söylenebilir? İstenen Düzeyde Mi, Özel Eğitimin Sıkıntıları Nelerdir?
İlçemizde özel eğitim çalışmaları ve imkanları istenen seviyede değildir. İlçemizde dört tane özel eğitim sınıfı ve dört tane rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır. Okullarda zihinsel engeli olan çocuklarımızı özel eğitim sınıflarına yönlendiriyoruz. Son atamalarla birlikte ilçemizde özel eğitim sınıflarında kadrolu ve kendi alanında uzman öğretmenler görev yapmaktadır. Bu noktada kendilerinden oldukça memnunuz. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin ailelerinde duyarlılığın yeterli seviyede olmadığı bir gerçektir. Sorumluluğun tamamını özel eğitim sınıfı veya rehabilitasyon merkezinde gören velilerimiz bu tutumlarıyla çocuklarının eğitimlerinin çok yavaş ilerlemesine neden olmaktadır. Zaman içerisinde bu duyarlılığın da artacağını beklemekteyiz. İlçemizde özel eğitim sınıflarının sayısı yetersizdir, son zamanlarda eğitim uygulama okulu ve okulöncesi özel eğitim sınıfı kurma çalışmalarımız devam etmektedir. Bu yıl ilçemiz Gazi ilköğretim Okulunda Görme ve Mevlana İlköğretim Okulunda da İşitme Engeliler özel Eğitim Sınıfı açtık ve bu eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlayacaktır.  
Biraz da Rehberlikten Bahsedelim İsterseniz. Kâhta’daki Öğrenci-Veli İlişkisi Nasıldır.  Veliler, Öğrencilerin Eğitimi İle İlgilenebiliyorlar Mı?    Halkımız Bu Konuda Ne Kadar Duyarlı?
İlçemizde öğrenci veli ilişkisi son zamanlarda daha olumlu bir seviyeye çıktı. Ancak gelişmelere rağmen velilerin ilgisizliği, çocuklarıyla olan diyalog ve iletişimlerinin negatifliği, eğitime bakış açılarının ders ve sınav başarısından ibaret görülmesi devam etmektedir. Şöyle bir gerçek var ki ilgili ve bilinçli veliler çocuk hangi okulda olursa olsun başarıyı yakalamaktadır. Bu noktada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Başarılı öğrenci, ilgili ve bilinçli aileden çıkar. Özellikle veli toplantılarına yeterli katılımın olmaması, karne zamanında çocuğun derslerinin merak edilmesi bu duyarlılığın yetersiz olduğunun göstergesidir.
İlçemizdeki Öğrencilerin Geneline Baktığımızda Sorunlu Ve Başarısız Öğrenciler İçin Neler Yapılabilir?
Cevabı çok uzun bir soru sordunuz. Bu noktada belki meslektaşlarım kızacak ama eğitimciler olarak işimizi severek ve fedakarlıkla yaptığımızda şuanki durumun daha iyi olacağı kesindir. Ancak özlenen durum sadece öğretmenlerin fedakarlığıyla gelmeyecektir. Özellikle merkezi sistemden kaynaklanan ve eğitimcilerin elini kolunu bağlayan bazı engeller var. Örneğin disiplin yaptırımlarının yetersiz olması, zorunlu eğitimin süresi, sınıf tekrarının imkansız olması  gibi. Belki bir röportajda dile getirilemeyecek kadar çok sebepler ve çözüm yolları var ancak belirttiğim gibi herkes kendi kapsının önünü süpürürse sokak tertemiz olacaktır anlayışıyla bahanelerden kaçınarak eğitimcinin sorumluluk ve samimiyetiyle çalışmasının çoğu engeli aşabilecek güçte olduğunu düşünüyorum.
 
Zaman Zaman “Rehber Öğretmenler Hiçbir İş Yapmıyor” İddialarına Nasıl Bakıyorsunuz?
Bu bakış açısının doğru olmadığını en başta söylemek istiyorum. Her meslekte görevini yapmayanlar olduğu gibi rehber öğretmenler arasında da görevini yerine getirmeyen olabilir. Bu örneği tutup da genellemeye varırsak haksızlık etmiş oluruz. Bir doktor ameliyat sırasında hastanın karnında makas unuttu diye tüm doktorları beceriksizlik ve sorumsuzlukla nitelendirirsek ne kadar haksızlık etmiş olursak rehber öğretmenler için de bu şekilde düşünmek lazımdır. Ülkemizde gündeme damgasını vuracak gelişmeleri ortaya çıkaran, davranış problemlerini, aile çatışmalarını önleyen, akademik başarıyı yükselten rehber öğretmenlerin de görülmesi gerekir. Zannımca sadece görevini yerine getirmeyen rehber öğretmenlerin göz önüne alınması çalışma sistemlerinin farklı olması, mesai saatlerini farklı olması,PDR hizmetlerinin ülkemizde yeni olması ve ayrı bir çalışma odası tahsisisinden kaynaklanmaktadır.
İlçemizde Son Zamanlardaki Üniversiteye Öğrenci Yerleştirme Oranlarını Düşüşünü Nasıl Yorumluyorsunuz?
İlçemizde Öğrenci sayılarının artmasıyla beraber ilçemizde yerleşme oranları azalmaya başladı. Bu tespitin sağlıklı yapılması neticesinde daha sağlıklı çözüm yolları üretilebilir. Bu anlamda yerleşme oranlarının baz alınmasındansa kitlesel başarının göz önüne alınarak değerlendirme yapılmalıdır. Kitlesel başarıyı yükseltmek için her okulda branş bazında istatistiklerin çıkarılarak öğretmenlerin performanslarıyla değerlendirme yapılarak gerekli önlemler alınmalı ve takip edilmelidir. Son zamanlarda deneme sınavlarının yapılması ve sonuçlarının değerlendirilmesi önemli bir çözüm yoludur.Diğer bir husus ta öğrencilerimiz tercih yaparken sosyo- ekonomik düzeylerinin etkisiyle daha çok dört yıllık fakülte ve iş garantisi olan bölümleri yazıyorlar.Yani iki yıllık okul tercihleri çok az seviyededir.
Bana göre bu yanlış bir algıdır.Çünkü bir çok iki yıllık bölüm var ki dört yıllık bölümlerden daha çok iş garantisi vardı.Ayrıca yerleştirme oranlarının düşük olmasının bir diğer nedeni de öğrencilerin tercihlerde profesyonel yardım almamalarıdır.Bu senede     İlçemizde 2012 SBS ve 2012 YGS-LYS’e başvuru ve tercih işlemlerinin doğru ve sağlıklı yürütülmesi amacıyla Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Kahta Lisesinde 2012 SBS ve 2012 YGS-LYS tercih dönemlerini kapsayacak KARİYER DANIŞMANLIĞI MERKEZİ (Tercih Bürosu) kurulacak ve başvuran herkese yardımcı olunarak rehberlik/danışmanlık yapılacaktır.Bu bürolarda alanında ve tercihler konusunda uzman Psikolojik Danışmanlar gelen tüm öğrencilerimize yardımcı olacaklardır. Bireylerin ilgi, yetenek ve değerlerinin üst öğrenim tercihlerinde önemli birer faktör olduğunu,, kişisel özellikleri ve bireysel tercihleri, ekonomik öncelikleri dikkate alınarak, sınavda almış olduğu başarı sırasına göre tercih yapılmasının bireylerde ,gelecekte mesleki tatmin ve başarının yakalanmasını sağlayacaktır.Bu çerçevede veli ve öğrencilerimizin Tercih bürolarına danışma merkezlerine başvurmaları, geleceklerini belirleme adına kendilerinin yararına olacaktır.
Rehberlik Ve Özel Eğitim Hizmetleriyle İlgili İlçemizdeki İdareci Ve Öğretmenlere Neler Söylemek İstersiniz?
Tüm eğitimcilerin eğitim görevini insanımızın yetiştirilme görevi olarak görmesi olarak görmesi gerekir. İnsanın yetişmesine hizmet eden her araç, her yöntem ve her kişiye destek çıkılmalıdır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri eğitim öğretimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Ekip çalışması olmadan yürütülebilecek ve verim alınabilecek bir alan değildir. Tüm rehberlik çalışmalarını rehber öğretmene yüklemek, bu alanda sorumluluktan kaçmak demektir. Rehberlik çalışmaları öğretmen ve idaresinin el ele vermesiyle olumlu meyvelerini verecektir. Özellikle haftalık rehberlik etkinliklerinin sınıf rehber öğretmenleri tarafından önemsenerek uygulanması birçok problemi ortaya çıkmadan önleyecektir.
Özel eğitim için umutluyum. Eğitimcilerin de bu noktada hem rehberlik hem de özel eğitim için destek çıkmalarını bekliyoruz. Neticede hepimiz dünya okyanusunda yol almaktayız, geminin görevlileri olarak birbirimizi suçlayarak, sorumluluğu başkasına yükleyerek gemiyi istediğimiz hedefe ulaştıramayacağız.
Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?
 Geldiği günden beri Kahta’nın eğitim sorunlarıyla ilgilenip projelerin geliştirilmesine vesile olan Kaymakamımız Sayın Metin ESEN’e,İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Sadun KILINÇ’a,İlçemiz AR_GE birimine , RAM çalışanlarına ve tüm idareci ve öğretmenlerimize teşekkür etmek istiyorum.Çünkü bu sene ilçemizde uygulanan yerel projelerimizin ürünlerini aylık yapılan deneme sınavlarında gördük.En son yapılan deneme sınavında ilçemizin sınav puanı 20 puan arttı.Ayrıca Yerel bir gazete olarak Kahta Diyalog gazetesini ilkeli duruşu ve yayınlarından dolayı tebrik ediyorum. Bana kurumumuzu ve çalışmalarımızı anlatma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum, yayın hayatınızda başarılar diliyorum.
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr