• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 22 °C

Kahta Ülgen Kuran Kursunda Bir Mucize: Şirin Daş

Kahta Ülgen Kuran Kursunda Bir Mucize: Şirin Daş
Şirin Daş, üstün azmi sayesinde sonradan görme eng

Aslen Samsatlı olan Şirin dünyaya her çocuk gibi normal bir şekilde gözlerini açtığında 12 yaşında görme yetisini kaybedeceğinde habersiz merhaba dedi dünyaya ve insanlara. Üstün bir zekâya sahip olduğu için küçük yaşta başladığı ilköğrenimini başarıyla beşinci sınıfa kadar sürdürdü. Derslerindeki başarısıyla göz dolduran Şirin Daş, arkadaşlarıyla daima iyi geçinebilen ve yaşından büyük davranan bir çocuk olarak büyüdü. Beşinci sınıfı da bitirdikten sonra ailelerinde olan genetik bir hastalıktan dolayı görme yetisini kaybetti. Bu süreçte bir kız olduğu için oldukça zorlandığını ve sonradan görme yetisini yitirdiği için yükünün daha da ağır olduğunu belirtiyor konuşmasında. Hastalığının başlarında çok zorlandığını özellikle ev işlerini yapabilmek için büyük zahmetlere katlandığını ve sık sık ağladığını ifade ediyor. Çünkü sahip olduğu ışığı kaybederek birden karanlığa gömülmek gerçekten çok zor bir durum. Ancak zamanla bu duruma alıştığını ve şimdi haline çok şükrettiğini söylüyor. Hastalığı sebebiyle uzun bir müddet dışarı çıkmamış ve içerde hayatını sürdürmüş. Ta ki Kur’an Kursuna başlayana kadar. 

 
Kursa Almak İstemediler
 
Bir müddet kursta eğitim gördükten sonra birçok sureyi başta Yasin, Amme olmak üzere ezberlemiş. Daha ileri bir eğitim alması için kurs yetkilileri daha ileri düzey eğitim alması için Kâhta’daki Hüseyin Ülgen Camii Kız Kuran Kursuna yönlendirmiş. 2006’da kursa başlamaya niyetlendiğinde hocaları olumsuz bakmış, yapamayacağını, çok zorlanacağını, sürekli birinin onun yanında kalması gerektiğini söyleyerek aileyi geri çevirmek istemişler. O zamana kadar görme engelli bir öğrenci ile çalışmadıkları için kabul etmeye yanaşmamışlar. Ancak aile bir ay gibi bir süre deneyelim olmazsa ondan sonra kurstan alırız demiş. Yüreğindeki aşk ve azim ile tüm zorlukları göze alarak isteğinde ısrar etmiş, büyük bir başarı örneği sergilemiş. Gözleri kör olduktan sonra tüm eğitimini kulaktan işitmeyle gerçekleştirmiş. Bu süreçte hocaları kendisine bir mp3 alarak Kur’an’ı yüklemiş ve dinleyerek ezberini ilerletmiş. Göz dolduran azmi ve  başarısı hocalarının ve arkadaşlarının ilgisini üzerine çekmiş. Arkadaşları ve hocaları sürekli destek olmuş bu süreçte. 6 yıllık zahmetli bir eğitim sürecinden sonra 2012’de Kur’an’ın tamamını ezberlemiş olarak mezun olmuş kurstan. Şirin, kendisine destek olan tüm arkadaş ve hocalarına teşekkür ettiğini söylüyor. Onları hiç unutmayacağını, kendisine güvenerek onun fiziksel karanlığını manevi aydınlığa dönüştürdükleri için.
Allah’a Şükrediyoruz
Anne Fahriye Daş, çocuğunun gözlerini kaybettiğinde çok üzüldüklerini çünkü bir kız çocuğu olduğu için daha fazla zorluk çekeceğini düşünmüşler. Ancak geçen zamanla birlikte kızının azmi sayesinde bu üzüntüleri mutluluğa ve şükran duygularına dönüşmüş. Allah’a şükrediyoruz bunun için. Rabbimiz kızımızın gözlerini aldı ama sağlığını, aklını ve imanını kat kat arttırdı diye ifade ediyor.
Baba Kadir Daş ise baba olarak kızlarına daha çok düşkün olduğunu dolayısıyla kızının gözlerini kaybetmesi neticesinde geleceğine dair endişe ettiğini belirtiyor. Biliyorsunuz diyor, kızlar erkekler gibi değildir. Büyüdüklerinde yaşamları daha da zorlaşıyor. Ama hamdolsun Allah, bizim tüm endişelerimizi giderdi.
“Görme Engelli Olmak Allah’ın Bir Hediyesidir”
 
Kendisine şu anki duygularını sorduğumuz Şirin, Rabbine çok şükrettiğini ve inancının kendisine çok büyük teselli olduğunu belirtiyor. Hatta görememesini artık hiç problemetmiyor. Hocalarının kendisine anlattığı bir hikâyeyi de bizimle paylaşmak istediğini belirterek anlatmaya koyuluyor. Bir gün sahabelerden bir kısmı Peygamber Efendimize gelerek kendilerine dua etmesini istiyor. Efendimiz de onları görme engelli olan bir sahabiye yönlendirmiş. Görme engelli sahabe, arkadaşları için dua etmiş ve dilekleri kabul olmuş. Daha sonra sahabeler madem Allah senin duanı kabul ediyor, neden Allah’tan kör gözlerinin görmesi için dua etmiyorsun diye sormuşlar. Görme engelli sahabi de Allah’ın kendisine verdiği bir hediyeyi nasıl geri çevireceğini söyleyerek böyle bir duada bulunmayacağını belirtmiştir.
Şirin, insan ısrarla bir şeyi istediğinde Allah’ın izniyle onu başaracağını söylüyor. “Özellikle gözleri görüp de Allah’ın kelamında bihaber olan insanları duydukça çok üzülüyorum. Aslında onlar isteseler çok kısa bir zaman diliminde öğrenebilirler.” diyor.
İstanbul’da görme engelliler için kabartmalı yazı olan Braille alfabesiyle eğitim veren bir kurs var diyor. Birkaç gün sonra Braille alfabesini öğrenmek üzere İstanbul’a bir Kur’an Kursuna gideceğini söyleyen Şirin, bundan sonra inşallah benim gibi göremeyen insanlara Kur’anı öğreteceğim diyor.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr