• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 11 °C
 • Adıyaman 7 °C
 • Ankara 7 °C

Kahta’da Derneklere Beyanname Uyarısı

Kahta’da Derneklere Beyanname Uyarısı

        Her yıl Nisan ayının sonuna kadar verilmesi mecburi olan beyannamelerde yaşanan sorunların tekrarlamaması için Kahta İlçe Dernekler Büro Şefliği dernekleri uyardı.

         Konu hakkında bir açıklama yapan Kahta Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Sırrı İnan, "Dernekler her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülki idare amirliğine beyanname vermekle yükümlüdürler. Aksi takdirde yaptırım uygulanır" diye konuştu.

         İnan, dernekleri bu yılki beyannamelerini zamanında vermeleri konusunda uyardı. Derneklerin Nisan ayı sonuna kadar yıllık beyannamelerini vermeleri gerektiğini söyleyen İnan, geçmiş yıllarda yaşanan sorunların yaşanmaması için bu yıl erkenden dernekleri bilgilendirdiklerini kaydetti.

         Dernekler Yasası'na göre dernekleri uyaran İnan, beyanname verme yükümlülüğü ve denetim hususundaki 19. madde kapsamında şu uyarıları yaptı: "Dernekler, yılsonu itibariyle faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyanname ile her yıl Nisan ayı sonuna kadar mülki idare amirliğine vermekle yükümlüdürler. Beyannamenin düzenlenmesine ilişkin esas ve usuller yönetmelikte düzenlenir. Gerekli görülen hallerde, derneklerin tüzüklerinde gösterilen amaçlar doğrultusunda faaliyet gösterip göstermedikleri, defterlerini ve kayıtlarını mevzuata uygun olarak tutup tutmadıkları İçişleri Bakanı veya mülki idare amiri tarafından denetletilebilir. Bu denetimlerde kolluk kuvveti mensupları görevlendirilemez. İçişleri Bakanlığı ve mülki idare amiri tarafından denetletilebilir. Bu denetimlerde kolluk kuvveti mensupları görevlendirilemez. İçişleri Bakanlığı ve mülki idare amirlerinin yapacağı denetimler mesai saatleri içerisinde yapılır. Bu denetimler en az yirmi dört saat önce derneklere bildirilir.

         Denetim sırasında görevli memurlar tarafından istenecek her türlü bilgi, belge ve kayıtların, dernek yetkilileri tarafından gösterilmesi veya verilmesi, yönetim yerleri, müesseseler ve eklentilerine girme isteğinin yerine getirilmesi zorunludur. Denetim sırasında, suç teşkil eden fiillerin tespit edilmesi halinde, mülki idare amiri durumu derhal Cumhuriyet Savcılığı'na ve derneğe bildirir" şeklinde konuştu. 

  • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr