• BIST 90.787
 • Altın 254,429
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

KAHTA’DA HAYVANCILIK SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

KAHTA’DA HAYVANCILIK SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üyeler, ilgili kurum müdürleri ve temsilcileriyle üretici birlikleri başkanlarını bir araya getirerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı.

Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen toplantıda, ilçenin hayvancılık sektörü sorunları geniş bir şekilde masaya yatırılarak, çiftliklerin yaşadıkları ulaşım problemleri, sulama sorunu, yüksek enerji maliyetlerinden dolayı kaba yem üretememe,  yüksek SGK primleri ve çiftliklerin 6.bölge kapsamına alınması gibi birçok sorun ve talepler dile getirildi.

Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya’nın katılımında, Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk’ün ev sahipliğinde düzenlenen ve yaklaşık 3 saat süren toplantıda Kahta’daki besi çiftlikleri ve süt işletmelerinin sorunları konuşuldu.

Bir çiftlikte düzenlenen toplantıya, Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Adıyaman Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Sırrı Öztürk’ün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Kahta İlçe Müdürü Fahri Can, ilçedeki hayvan çiftliği sahipleri ve serbest çalışan veterinerler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk, toplantının amacının Kahta’da hayvancılıkla uğraşan işletmelerin sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm yollarını istişare yapmak olduğunu kaydetti.

Ülke genelindeki süt üreticilerinin ulusal sorunlarından kaynaklı ciddi sıkıtılar yaşadığına işaret eden Öztürk, ağır yem maliyetlerine karşı kaba yem ile üretimini sürdüren Adıyaman süt üreticilerinin bu konuda da ülkede örneklik teşkil ettiğini vurguladı.

Süt üreticiliğinde Kahta’nın Adıyaman’ın motor gücü olduğunu belirten Öztürk, yaklaşık günlük yaklaşık 100 ton süt üretiminin yapıldığı Adıyaman’da bunun 45-ila 50 tonunun Kahta’da üretildiğini söyledi.

“ADIYAMAN’DAKİ İŞLETMELER GAP’IN EN İYİ İŞLETMELERİ”

Öztürk, “Süt üreticiliğinde Adıyaman üreticileri bölgede örnek üretici konumundadır. Tabi bunun yanında süt üreticileri ülkenin ulusal sorunlarından kaynaklı ciddi sıkıtılar da yaşıyor. Yem, süt ve et sorunları bu sorunların başından geliyor. Üretici iyi üretim yaparak kendi girdi maliyetlerini düşürmeye çalışsa da yemlerin ağırlıklı olarak ithal yemler olması ve üreticiler olarak fabrika yemlerine olan bağımlılığımız dolayısıyla girdi maliyetlerimizi direk olarak etkilenmekte. Hayvancılıkta başarılı olan Adıyaman üreticisi bu başarısını kapa yem konusuna biraz daha ağırlık vererek beslenme içeresindeki kaba yem miktarını en yüksek seviyeye çıkartıp yeme olan bağlılığı azaltabilirse Adıyaman belki Türkiye’de bu konuda da örnek bir il olabilir.”

“YEREL BÜTÇELERDEN İSTİDA EDEMİYORUZ”

Adıyaman’da il ve ilçelerin bütçelerinden yeterince istifade edemediklerini vurgulayan Öztürk, “Adıyaman hayvancılık sektörü ilin bütçesinden ve ilçe bazındaki bütçelerde çok istifade edemedik. Şu ana kadar süt toplama merkezlerin oluşturulmasında yardım aldığımız tek ilçe Kahta olmuştur. Hasandigin köyümüzde Muhtarlık üzerinden kurduğumuz süt toplama merkezimize desteklerinden dolayı İlçe Kaymakamımız Ahmet Gazi Kaya’ya çok teşekkür ederiz.

“İŞLETMELERİN ALT YAPILARININ GAP ‘IN DESTEĞİNDE BİTİRİLMESİ LAZIM”

İşletmelerimizin gerek yol gerek sağlık gerek hijyen gerekse iç yapıları ve alt yapılarının bitirilmesine yönelik GAP’ın desteklerinden faydalanmamız lazım. Devletimizin OSB, Küçük Sanayi Siteleri ve diğer sanayi sitelerine verdiği alt yapı desteğini Hayvancılık işletmeleri içinde vermesi lazım. Çiftliklerimizin dış yolları, işletmelerin iç yollarının kilit parke taşı veya asfaltlanması gerekiyor. Bunun ilgili hazırlanacak projelerle işletmelerimizin bu sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Ayrıca çiftliklerdeki gübrelerin değerlendirilmesi noktasında Çevre Bakanlığının tarım projeleri kapsamında proje geliştirmesi lazım ” şeklinde konuştu.

Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk’ün konuşmasının ardından söz alan üreticiler, çiftliklerinde yaşadıkları ulaşım problemleri, sulama sorunu, yüksek enerji maliyetlerinden dolayı kaba yem üretememe,  yüksek SGK primleri ve çiftliklerin 6.bölge kapsamına alınması gibi birçok sorun ve talebi dile getirdiler.

“6. BÖLGEDE OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞVİKLERDEN FAYDALANAMIYORUZ”

Turanlı Çiftlik sahibi Fehmi Turanlı ise söz aldığı toplantıdaki konuşmasında, “Bana göre en önemli sorumuz Kaba yem üretememe sorunu. Başta Şanlıurfa olmak üzere GAP bölgesinde birçok il yüzde 50 enerji indiriminden faydalanırken Adıyaman faydalanamıyor. Malumunuz ilçemizde henüz sulama projeleri hayata geçmiş değil. Su kuyularımız 150-200 metre derinlikte ve aynı zamanda kuyularımızdaki su yetersiz. Yüksek enerji maliyeti nedeniyle kuyulardan su alamıyoruz. Bundan dolayı Kaba yemi üretimi yapamıyoruz. Kaba yem ihtiyacımızı çevre illerden ve özellikle Şanlıurfa’dan temin ediyoruz. 27 bin liraya aldığımız bir tır kaba yemi bugün 52 bin liraya alıyoruz. Üretimin Kahta’da daha artması ve hayvancılığın daha da gelişmesi için Adıyaman’ın enerji fiyatı uygulanan illerin kapsamına dahil edilmesi gerekiyor. Bu illerimizde olduğu gibi devletin ilimizde de ürüne vermiş olduğu desteğe enerjiyi mahsup etmesini istiyoruz. Yine 6.bölgede yer alan illerimizdeki çiftlikler SGK prim indiriminden de yararlanmakta. Biz faydalanamıyoruz. Adıyaman’ın aynı şekilde bu kapsama dahil edilmesi gerekir ”diye konuştu.

Üreticilerin sorun ve taleplerini dile getirmelerinin ardından söz alan Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, Kahta görev yaptığı 4 yıl süre zarfında ilk kez hayvancılık sektörü ile ilgili bir toplantının yapıldığını belirterek, böyle önemli bir toplantının yapılmasında öncülük eden Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Vet. Hekim Sırrı Öztürk’e ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

"KAHTA'DA İLK KEZ BÖYLE BİR TOPLANTI YAPILIYOR"

Tarımsal üretim içerisinde hayvancılığın önemli bir paya sahip olduğunu belirten Kaymakam Kaya, “Kahta’da Görev yaptığım süre zarfında Tarım sektörü temsilcileri, OSB yatırımcıları ve Küçük Sanayi Sitemiz esnafı ile çok sayıda toplantılarımız oldu. Bu toplantılar sayesinde gerek Tarım alanında gerek OSB’mizin ve gerekse de Küçük Sanayi Sitemizin çok önemli başarılı çalışmalara imza atıldı. Ama Kahta’da hayvancılık sektörü ile ilgili bir toplantı ilk kez düzenleniyor. Verimli bir toplantı oldu. Adıyaman Damızlık Birliği Başkanımız Sırrı beyin organizasyonunda bugün burada ilçemizin hayvancılık sektöründe yer alan işletme sahipleri ve veteriner hekimlerimiz ile bir araya geldik. Sorunlarınızı ve taleplerinizi yakinen öğrenmiş olduk. Sırrı beye ve siz katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Bu toplantıların Tarım İlçe Müdürlüğümüzle koordineli olarak daha geniş katılımlı bir şekilde sürmesi gerekiyor.

“SORUNLAR BİZİ AŞIYOR”

Biliyorsunuz Kaymakamlık olarak bizler öncelikli olarak ulaşım ağında olan köy yollarımızı yapıyoruz ve kanunen bunun dışında olan yerlere giremiyoruz. Bugün burada dile getirdiğiniz sorun ve talepler bizi aşıyor. Biz şunu yapabiliriz, Damızlık Birliği Başkanımız Sırrı bey ve İlçe Tarım Müdürümüzün yapacağı ortak çalışma ile çiftliklerimizin yaşamış olduğu bu sorunları en azından bölgemizde yapımı devam eden barajlar faaliyete geçene kadar çevre illerimizdeki örnekleri de vermek suretiyle, toplam hayvan sayımızı, sulanması durumunda ürün artışı oranını, ekonomiye sağlayacağız katma değeri hesaplayıp rapor haline getirerek bizlere ulaştırırsanız bu konuda elimizde gelen imkanı sağlamaya çalışacağız. Tabi Gerekirse birlikte Ankara’ya gidip bölge vekillerimizin refakatinde ilgili bakanlıklara iletmeye çalışırız. Başta Ahmet Aydın Bey olmak üzere vekillerimizin bu konuda gerekeni yapacaklarına inanıyorum ”dedi.
kahta’da-hayvancilik-sorunlari-masaya-yatirildi-(2).jpgkahta’da-hayvancilik-sorunlari-masaya-yatirildi-(1).jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr