• BIST 89.448
  • Altın 194,434
  • Dolar 4,8603
  • Euro 5,6944
  • İstanbul 29 °C
  • Adıyaman 33 °C
  • Ankara 28 °C

Kahta’da Kültür Sanat

İsmet YILMAZ

Son yıllarda ülkemizin her yerinden duyduğumuz kültür, edebiyat ve sanat haberlerinin birkaçını niye ilçemizden duymuyoruz? Hâlbuki geçen kış kardan Nemrut heykelini yapan genç kardeşimizi hepimiz ne kadar sevmiştik ve o haber ne kadar mutlu etmişti bizi. Yani destek verilirse içimizden birçok sanatçı çıkar demek ki…   Bir tane festivalimiz vardı, onu da elimize yüzümüze bulaştırdık. Kültür Merkezi Salonuna bir ara Konservatuvar tabelası vuruldu ama Konservatuvardan ses çıkmadı. Daha sonra güzelim fakülte tekrar Adıyaman’a verildi. Geçenlerde de Tarım ve Teknolojileri Fakültesini ilçemize kazandırmak için bir sürü mücadele verdik. Niye alıyoruz, niye veriyoruz? Mademki bina hazır, öğretim üyesi de bulmalıydık, getirmeliydik bir şekilde. Bina uygun değilse isim hakkı bize verilmişse başka bir bina tahsis etmeliydik. Eminim ki o tabela başka yerde olsaydı ne yapıp edilip o fakülteye ilk yılda öğrenci alınırdı.

Bir başka eksiğimiz böylesine büyük bir ilçede kültür, sanat, edebiyat faaliyetlerini profesyonel bir şekilde düzenleyecek bir kulübün veya bir örgütlenmenin kurulmamış olması. Böyle bir kulüp bir kurumun bünyesinde kurulursa kısa zamanda faydalı hale gelebilir. Sanattan anlayan insanların bir araya gelip bazı kapıları çalmasının zamanı gelmiştir. Duyarlı insanlar ortaya çıkarsa sanırım kısa zamanda kurumlardan da destek göreceklerdir.

Kahta’da artık sanat günlerinin düzenleneceği, imza günlerinin yapılacağı, sanat sokaklarının açılacağı, konserlerin ardı ardına yapılacağı, oyunların sergileneceği… Günler gelmiştir. Geçmişte birkaç sinemanın aynı anda hizmet verdiği, festivallerin yapıldığı, halk oyunları alanında dünya derecelerinin alındığı ve gerçekten zengin bir kültür sanat mirasına sahip olan ilçemizde çok güzel faaliyetler yapılabilir.

Bazı kurumlarımızın yılsonunda yaptığı çeşitli faaliyetlerden ve birkaç derneğimizin verdiği konferanslardan başka ilçemizde kültür ve sanat adına ne yapılıyor? Hepinizin ,“hiçbir şey…” dediğini duyar gibiyim… Onların da ne zorluklarla yaptığını gelin bana sorun. Bu gidişle onların da şevki kırılacak, çocuklarımız da bizim gibi kültürel ve sanatsal faaliyetlerin olmadığı bir ortamda büyüyecek.

Halkımızı sanatın büyülü dünyasıyla, sanatın başka dallarıyla ve başka kültürlerle tanıştırmanın zamanı gelmedi mi? Hayatımız, “aynı tas, aynı hamam.” misali devam etmesin. Hayal dünyamızı yenilemenin, kabuğumuzu kırmanın vakti geçiyor bence… Biliyoruz ki sanat, insanların her konuda yaratıcı düşünmesini de sağlayacaktır. Sanat; bizi başkalarının beyinleriyle düşünmesini ve onların ayak izlerinden yürümesini de engeller. Medeniyet sahibi olan güçlü toplumlar top, tüfek, bomba üreten toplumlar değildir. Öncelikle özgün bir sanat dünyası oluşturan toplumlar kalıcı bir medeniyet oluşturur.

Kaldı ki vahyin sınırları içinde yapıldığı müddetçe kültürel ve sanatsal faaliyetlerle uğraşmanın bir sakıncası da yoktur. Fakat, özellikle bazı çevrelerin bu konuda maalesef sanata ve sanatçılara zaman zaman acımasızca saldırdıklarını görüyoruz. Bu tür faaliyetleri herhangi bir ideolojiyi kitlelere empoze etmek için kullanmadıktan sonra insana ne zararı olacaktır? Hepimiz biliyoruz ki peygamberimiz de sanatçıları, şairleri ve şiiri çok sevmiş hatta bazı şairlere hediyeler (hırkasını)  bile vermiştir.

Demek ki kültürel ve sanatsal faaliyetlerin toplumumuza bir zararı olmaz aksine kârı olur. Bu nedenle bu tür faaliyetleri önemsemeliyiz ve desteklemeliyiz.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr