• BIST 86.771
 • Altın 247,473
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137
 • İstanbul 19 °C
 • Adıyaman 15 °C
 • Ankara 15 °C
» »

KAHTA’DA ‘ŞARKIN DAHİSİ İBN-İ SİNA’ PANELİ DÜZENLENDİ

KAHTA’DA ‘ŞARKIN DAHİSİ İBN-İ SİNA’ PANELİ DÜZENLENDİ

Kahta ilçesinde Eğitimle Diriliş Derneği tarafından ‘Şarkın Dahisi İbn-i Sina’ konulu panele düzenlendi.

Kahta Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, eğitimciler ve vatandaşlar katıldı.

Moderatörlüğünü Eğitimci Mehmet Ali Çetin’in yaptığı panelde, Eğitimci Cevdet Ballı İbni Sina’nın şahsiyeti ve biyografisi ile ilgili bilgiler verirken Eğitimci Fuat Yılancı ise İbn-i Sina’nın ilmi çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“OKULLARI DOLAŞIP İYİ ÖĞRETMEN BULMAK YERİNE KENDİ ÇOCUKLARIMIZIN ÖĞRETMENİ OLMAK”

Kuran Kerimin okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını yapan Eğitimle Diriliş Derneği Başkanı Bilal Akgül, genç nesille daha fazla iletişim kurulması gerektiğine dikkat çekerek mevcut tablonun olumlu yönde değişmesi için bu anlamda her kesin elini taşın altına koyması gerektiğinin altını çizdi.

İbni Sina’nın çok araştırdığını ve aynı zamanda çok kitap okuduğunu belirten panelistler, “Okulları dolaşıp iyi öğretmen bulmak yerine kendi çocuklarımızın öğretmeni olmak ve çocuklarımızı bu değerlerle yetiştirmek, gelecek nesillerde İbn-i Sinaların çıkmasını sağlayacağını söyleyebiliriz” dedi.

İbn-i Sina gibi şahsiyetlerin tanıtılmasının neslin erdem üzere yetişmesinde önemli rol oynayacağını belirten Panel yöneticisi Mehmet Ali Çetin, bu anlamda yapılan paneller serisini önemsediğini ifade etti.

“ÇOK ARAŞTIRIR VE ÇOK OKURDU”

İbni Sina’nın şahsiyeti ve biyografisi ile ilgili bilgiler veren Eğitimci Cevdet Ballı, “İbn-i Sina’yı İbn-i Sina yapan değerlerin, eğitimli bir aileye sahip olması ve küçük yaşta Kur’an hafızı olmasıdır. Ayrıca bunlarla beraber iyi öğretmenlerden ders alması ve bitmez tükenmez azmidir. Etkileyici bir konuşma üslubu vardır. Sesi gönül okşayıcı bir ahenge sahipti. Zor işlerin adamı ve korkusuzdur. Doğru bildiği şeyleri korkusuzca ve her ortamda savunurdu. Spor yapma, ata binme ve açık havada dolaşma, soğuk suyla banyo yapma, müzik dinleme ve neşelenme onun günlük uğraşları arasındadır. Çok araştırır ve çok okurdu. Ama hiçbir kitabı baştan sona kadar okumazdı. Öncelikle kitabın en güç yerlerini ve en lüzumlu meselelerini gözden geçirirdi. Bunun kitabı ve kitabın müellifinin derecesini anlardı. Az yer ve az uyurdu. Eserlerini gece tabiat mutlak bir sessizliğe gömüldüğünde yazardı. Hastalarına karşı çok şefkatli ve sevecendi. Hastaları ikinci kez onun kapısına gelmemiştir. Gelmişse de teşekkür içindir” dedi.

“ASIRLAR BOYUNCA HEM BATI HEM DE İSLAM FELSEFESİNİ DERİNDEN ETKİLEMİŞ BİR FİLOZOF”

İbn-i Sina’nın ilmi çalışmaları dikkat çeken Eğitimci Fuat Yılancı, “İbn-i Sina’nın, farklı alanlardaki eserleri ve kendine özgü felsefi görüşleri ile asırlar boyunca hem Batı felsefesini hem de İslam felsefesini derinden etkilemiş bir filozoftur. Onun felsefesine baktığımızda İbn-i Sina sadece ansiklopedik bir bilge olarak değil aynı zamanda günümüze ışık tutabilecek kadar ileri görüşe sahiptir. İbni Sina felsefesinden hareketle günümüz açısından bilimsel çalışmaların tekrar canlanması için tartışmanın, sorgulamanın ve eleştirinin hayatımızın bir parçası olması gerekiyor. Ayrıca okulları dolaşıp iyi öğretmen bulmak yerine kendi çocuklarımızın öğretmeni olmak çocuklarımızı bu değerlerle yetiştirmek gelecek nesillerde İbn-i Sinaların çıkmasını sağlayacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Program, soru ve cevap faslı ile sona erdi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr