• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 34 °C
 • Ankara 28 °C

Kahta'daki Devlet Konservatuarı Kapatılıp Adıyaman

Kahta'daki Devlet Konservatuarı Kapatılıp Adıyaman
AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir M
AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Kâhta’daki Gazetecilerle bir araya gelerek, ilçemiz başta olmak üzere Adıyaman ve ülke gündemi ile ilgili konuları değerlendirdi.
Önemli açıklamalarda bulunan Fırat; AK Partinin teşkilat yapısından, Gaziantep’teki terör olayından, PKK, Kürt sorunu, Adıyaman’a getirilen Suriyeli sığınmacılar ve Adıyaman’da yaşanan bazı gelişmelere değindi.
Fırat, Adıyaman Üniversitesi Kâhta Meslek Yüksek Okulu Konservatuar Bölümünün Kâhta’dan alınıp Adıyaman’a kaydırılmasına da büyük tepki gösterdi.
İMZA ATAN O SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI LANETLİYORUM
AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat , ‘‘Konservatuarın Kâhta’dan alınıp, Adıyaman’a kaydırılmasına öncü olan, siyasi çıkarı için nereye imza attığını bilmeyen o sivil toplum kuruluş örgütlerini Kâhta halkı adına lanetliyorum.’’ İfadelerinde bulundu.
Bunun esiri olan, buna şu veya bu şekilde yardımcı olan herkesi, Kâhta halkı adına lanetlediğini vurgulayan AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat: ’’ Bu dünyada ceremesini çekmezlerse de öbür dünyada bu halkın iki elinin yakalarında olduğunu ilan ediyorum. Ondan cesaret alan rektör çok rahatlıkça ben Kâhta MYO’yu, Kâhta’dan alıp Adıyaman’a götürebileceğim cesaretini gösterebiliyor. Buna o cesareti verenleri de ben tebrik ediyorum. Bu kazanımlar kolay kazanılmamıştır. Bir üniversitenin kurulması gereken minimum araziyi, biz bir yüksekokul için en verimli arazimizi üniversiteye verdik. Ama buna rağmen eğer bu söylenebiliyorsa bunu söyleme cesaretini kendinde bulabilenler var ise o zaman birinci itham edeceğim kişiler tüm siyasilerdir. Tüm sivil toplum kuruluşlarıdır.
KAHTA’DAKİ TÜM SİYASİLERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI İTHAM EDİYORUM.
Evet, ben Kâhtalıyım. Bir dönemde muhalefet partisinde Kâhta milletvekilliği yaptım ama Kâhta’da yaşamıyorum. Kâhta’nın dışında yaşıyorum. Fakat hiçbir zaman Kâhtalı olduğumu unutmadım. Ne imkan varsa ise imkanım dahilinde gelmesine vesile olmasına çalıştım. Ama Kâhta’nın üstüne artan nüfus karşısında artılar konması gerekirken bununla ilgili kayıplar hakikaten beni çok üzüyor. Dün Adıyaman yerel basının bir medya istasyonunda bunu söyledim. Bundan sonra çıktığım uluslar arası medyada da dile getireceğim. Bunun hesabını soracağım peşini bırakmayacağım. Konservatuar bölümü burada açılacak. Öğrenci alınacak.
Rektör Konservatuar ile ilgili olarak, ‘ben onu aldım ve Adıyaman’a götürdüm.’ Hatta aynen şöyle söylüyor.  ‘İstiyorsanız orayı size belediyeye devredeyim.’ Başka bir tabiri ise, ‘eğer oranın yolu yapılmazsa, o okulu döşemezseniz vınnnn diye Gölbaşı’na götürürüm.’
MYO ‘nun bulunduğu şimdiki yer daha önce milli eğitim bakanlığına verilmiş. Ama Kâhta’nın bütün eğitimin fiziki alt yapısının dar olmasına rağmen buraya bir MYO gelsin diye o sıkıntıya katlanıp yüksekokula geçici olarak vermiş olduğu bir yerdir. Üniversite bir kuruş kendi bütçesinden harcamadan şimdiki o modern okul yapılıp kendilerine teslim edilmiş. Dolayısıyla sorgulanması gereken şey şu oradaki okul bitirilmiştir. O okulun yanında Türkiye’nin bir veya iki tane olan tarımsal araştırma laboratuarının cihazları orada bekletiliyor. Üniversite yönetimine şunu sormak lazım; bu kadar geniş ve bu kadar modern bir bina niye hayata geçirilmiyor. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında niye oraya geçmiyorsunuz. Şu okulu da milli eğitime devretmiyorsunuz.
Asıl sorgulanması gereken şeyi sorgulamamız lazım. Çünkü Türkiye’de o binanın nasıl yapıldığını bilmiyorsunuz. Kâhta MYO binası, Türkiye’de tek bir örnektir.’’ Dedi.
 
DENGİR FIRAT; "PKK SİVİL AYAKLANMA ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR"
AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "PKK ile Kürtlerin sorunları farklı" dedi.
 Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fırat, Kâhta’da bulunan bazı sivil toplum kuruluşlarının Adıyaman Üniversitesi Kâhta Meslek Yüksek Okulu Konservatuar binasının Kahta Kaymakamlığı’na ya da başka bir yere devredilmesi ile ilgili verdikleri imzaları eleştirdi.
 Bu nedenle konservatuar bölümünün Adıyaman’a kaydırıldığını ifade eden Fırat, buna vesile olanları lanetlediğini dile getirdi. Üniversiteye ait bazı bölümlerin Kahta’da açılması için ciddi manada çalışma yaptıklarını ve bu çalışmaların kolay olmadığını dile getiren Fırat, şöyle konuştu: ”Kahta’ya üniversite gelmesi için çok çaba harcadık. Bunun için üniversiteye yer bile verdik. Türkiye’de örneği olmayan bir metotla eski tekel barakalarının yerlerini üniversiteye tahsis ettik. Daha önce bu yerler satışa sunulmuştu. Ben de aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu yetkililerle görüşerek satışın yapılmamasını rica ettim. Onlar da satışı durdurup üniversiteye devretti. Bu sayede Kâhta Meslek Yüksek Okulu yeni bir bina yaptırdı. Tabi bina bitmesine rağmen onların da okulu faaliyete geçirmemeleri de ayrı bir sorun. Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi de açıldı ama sadece poliklinik hizmeti veriyor. Kâhta’da da birçok poliklinik hizmeti veren yer var. Eğer onlar tam anlamda faaliyete geçmezlerse Kâhta’daki polikliniklerden bir farkları olmaz”. Şeklinde konuştu.
 
AK PARTİ’YE ALTERNATİF KURULAMAZ
AK Parti kendi içinde alternatifleri kabul etmez diyen Fırat, “Böyle düşünenler büyük cahillik yapıyor. AK Parti öyle düşünüldüğü gibi basit çabaları kabul etmez. Hemen reaksiyon göstermese de zamanı geldiğinde gerekeni yapar. Ben yıllardır siyaset yapıyorum. Başkaları burada değilken bile, en kötü dönemlerde biz AK Parti’yi kurduk. Her şeyi göze almıştık.
Hâla da her şeyi göze alırız" dedi.
 Kahta’da yaşanan bazı sorunların farkında olduğunu anlatan Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cahille cahil olunmaya gerek yok fakat gerektiğinde duruma el koyar ve gerekeni yaparım. Kimse farklı hesaplar peşinde koşarak partiye zarar veremez. Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Ben aktif siyaseti bıraktım ama AK Parti’yi bırakmadım. Ben AK Parti Kurucu Üyesiyim, AK Parti’de kısa da sürse Genel Başkan Yardımcılığı yaptım. MYK Üyeliği yaptım. Ben bu görevlerimin hepsinden kendi isteğimle ayrıldım. Kesinlikle aktif siyaset düşünmüyorum ama bu AK Parti’ye zarar verenleri görmezden geleceğim anlamına gelmez. Eğer birileri AK Parti’ye zarar veriyorsa zamanı geldiğinde gerekeni de yaparım."
 Başbakan’ın bu konuda nasıl davrandığını çok iyi bildiğini anlatan Fırat, şunları söyledi: "Hatta güldüğünde bile neyi ifade etmek istediğini bilirim. Kısacası AK Parti alternatifleri kabul etmez. AK Parti tektir ve Genel Başkanı da Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kâhta’da çok şey söyleniyor. Fakat bu partinin de belli kuralları var. Hiçbir milletvekili direkt ya da dolaylı olarak teşkilatlara müdahale edemez. Benim Kâhta’ya gelmemden rahatsız olanlar var. Herhalde çok korkuyorlar. Biz her zaman Kâhta’ya geliriz ama sanırım onlar daha yeni geliyor. Kahta benim memleketim ve her zaman gelirim. Kimse bunun için internet sitelerinde bir şeyler yazdırmasın. Eğer o şahıslar rahatsız oluyorlarsa her zaman Kâhta’ya geleceğim."
 Numan Kurtulmuş’un bazı taleplerle AK Parti’ye geldiğini ifade edenler olduğunu anlatan Fırat, "Şu iyi bilinsin ki AK Parti’ye kimse koşullu olarak gelemez. Kim gelirse gelsin koşulsuz gelir. Belli şartlarla gelenler partiye alınmaz. İllerde ve ilçelerde de bu böyledir. AK Parti toplu olarak, grup olarak partiye katılımları değil de şahsi katılımları kabul eder” ifadelerini kullandı.
 
KÜRT SORUNU AYRI, PKK SORUNU AYRIDIR
 Kürt sorunu, PKK ve Gaziantep’teki saldırıları da değerlendiren Fırat, Kürt sorunu ile PKK sorununun aynı olmadığını ifade etti. Abdullah Öcalan’ın yakalanmasıyla birlikte PKK’nın istekleriyle Kürtlerin isteklerinin tamamen farklılaştığını dile getiren Fırat, şöyle konuştu: “ Kürtler sadece eşit haklar istiyor ama PKK’nın istekleri çok farklı. Kürtlerin talepleri yerine gelse de PKK bitmez. Kürtlerin sorununu çözmekten korkmamamız gerekiyor. PKK, Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını, Kürt özerk bölgesinin kurulmasını ve dağdakilerin şehirlere inip kurulan özerk bölgede faaliyet göstermesini istiyor ama Kürtlerin sorunu bu değil." Bu durumun PKK ile Kürtlerin ne kadar farklı sorunları olduğunu gösterdiğini anlatan Fırat, sözlerini şöyle tamamladı: "Gaziantep’te yaşanan saldırıda da bunu görmek mümkün. Daha önce sivil ayaklanma çıkaramayan PKK hem Kürtlerin hem de Türklerin yaşadığı yerlerde sivillere yönelik bombalı saldırılar düzenleyerek iki halkı birbirine düşürmeye ve bununla sivil bir ayaklanma çıkarmaya çalışıyor. Gaziantep’te yaşanan saldırıdan sonra sosyal paylaşım sitelerinde bunun için yapılan çalışmaları görebilmek mümkün. Burada farklı bir ayrıntı daha var o da PKK sivillere yönelik yaptığı saldırılarda olayı üstlenmiyor. Diyarbakır ve daha başka birçok yerde yapılan saldırıları üstlenmemişlerdi fakat daha sonra onların yaptığı ortaya çıkmıştı. Kürtler bu tür şeyleri kabul etmez. Bunu ancak PKK kabul edebilir. Kürtlerin kabul etmediği bir şey de Kürt sorunu olamaz”. Dedi
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ASP BİNLERCE AİLEYİ DİNLEDİ19 Haziran 2018 Salı 16:14
 • Otomobille Motosiklet Çarpıştı 1 Ölü18 Haziran 2018 Pazartesi 13:47
 • HUZUR DOLU BİR BAYRAM İÇİN AKEDAŞ TÜM TEDBİRLERİ ALDI14 Haziran 2018 Perşembe 14:27
 • Adıyaman’da Bayram Alışverişi Yoğunluğu14 Haziran 2018 Perşembe 12:09
 • Yolcu Otobüsünde Kaçak Sigara Ele Geçirildi14 Haziran 2018 Perşembe 11:59
 • Seyir Halindeki Araç Cayır Cayır Yandı14 Haziran 2018 Perşembe 11:51
 • Iraklı ve Suriyeliler Arasında Kavga: 5 Yaralı12 Haziran 2018 Salı 12:12
 • Kamyonet İle Otomobil Çarpıştı: 3 Yaralı11 Haziran 2018 Pazartesi 15:55
 • İçme Suyu Kaynağında İnceleme11 Haziran 2018 Pazartesi 12:36
 • Güvenlik Korucuları Kaza Yaptı 2 Yaralı10 Haziran 2018 Pazar 09:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr