• BIST 86.071
 • Altın 248,910
 • Dolar 6,0641
 • Euro 6,7583
 • İstanbul 23 °C
 • Adıyaman 25 °C
 • Ankara 21 °C

Kâhta’daki Kültür Sitesi Ne İşe Yarıyor?

Kâhta’daki Kültür Sitesi Ne İşe Yarıyor?
Yaklaşık 25 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ta
                              
Uzun çabalar sonucu enkaz haline gelmiş olan inşaat yeniden diriltilerek kocaman bir siteye dönüştürüldü. Sitenin tamamlanmasının ardından Adıyaman Üniversitesi 4 yıllık konservatuar yapmak için kültür sitesini Kâhta Kaymakamlığı’ndan aldı. Aradan uzun süre geçmesine rağmen Kâhta’ya 4 yıllık herhangi bir fakülte açılmadı. Yaklaşık olarak bir yıl önce Kâhta’ya gelen Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü Kâhta’da aralarında konservatuar da olmak üzere herhangi bir fakülte açılmayacağını söylemişti. Kâhta’ya konservatuar yok, 4 yıllık herhangi bir fakülte de yok. O zaman Kültür Sitesi’nin durumu ne olacak. Adıyaman Üniversitesi Kültür Sitesi’ni iade edecek mi? Kâhta’da konferans verilebilecek sadece iki tane tam donanımlı salon bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Kâhta Belediyesi Konferans Salonu diğeri de Adıyaman Üniversitesi Konservatuar Salonu. Bunların dışında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün SODES projeleri kapsamında yeniden düzenlediği okullardaki bazı salonlar var. Bu salonlar da modern olmalarına rağmen ihtiyaca tam anlamıyla cevap veremiyor. Kâhta Belediyesi’ne ait salon ise siyasetle bağdaştırıldığı için farklı siyasi görüştekiler tarafından fazla tercih edilmiyor. Bazen farklı partiler de orada etkinlik düzenliyor ama bu da çok sınırlı sayıda yapılıyor. Hal böyle olunca Kültür Sitesi’nin önemi oldukça artıyor. Bu güne kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Kültür Sitesi, üniversite yetkilileri tarafından birçok kurumun orada etkinlik yapması için açılıyor fakat yine de Kâhta Kültür Sitesi’nden tam anlamıyla faydalanamıyor. Konservatuar açılması için Adıyaman Üniversitesi’ne verilen Kültür Sitesi Kâhta için sadece görsel bir yapının ötesine gitmiyor. Adıyaman Üniversitesi’nin konservatuar açma sözünde durmadığını söyleyen vatandaşlar konservatuar açılmayacaksa Kültür Sitesi’nin üniversitede kalmasını çok anlamsız buluyor. Kâhta Meslek Yüksek Okulu binası tamamlanmak üzere. Yeni binasına kavuşan üniversite Kız Teknik ve Meslek Lisesine ait olan okul binasını önümüzdeki yıl büyük ihtimalle yeniden iade edecek. Kültür Sitesi’nin böyle bir nedenle durumu ise belirsizliğini koruyacak.
Kültür Sitesi Kültür Ve Turizm Merkezi Olsun
 
Eğer Adıyaman Üniversitesi Kültür Sitesi’ni yeniden Kâhta Kaymakamlığı’na iade ederse birçok alanda değerlendirmek mümkün olacak. Kâhta’da İlçe Turizm Müdürlüğü bulunmuyor. Sadece bir tane turizm danışma bürosu bulunuyor. Bu büro Kültür Sitesinin kulisi olarak adlandırılan arka tarafında bulunuyor. Yabancı turistleri bir tarafa bırakalım Kâhtalılar bile orayı bulmakta oldukça zorluk çekiyor. Bırakın Danışma Bürosundan faydalanmayı Kâhta’da Turizm Danışma Bürosunu bulmak için de ayrıca bir rehber tutmak, birçok kişiye sormak gerekiyor. Tabi danışma bürosunun yerini bilen birini bulabilirseniz. Dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılan Nemrut Dağının bulunduğu Kâhta’da bir yanda kocaman bir sitenin en güzel yerleri Üniversiteye verilmiş ve üniversite konservatuar açma sözünde durmamış, diğer tarafta da köşeye sıkıştırılmış bir danışma bürosu. Dünyada eşi ve benzeri bulunmayan Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Arsemia, Karakuş Tümülüsü Kâhta’da ama ilçe merkezinde turizm için gidilebilecek, tanıtımın yapıldığı, yerli ve yabancı turistlere hizmet sunabilecek herhangi bir yer yok. Elimizde Kültür Sitesi vardı ama onu da üniversite konservatuar açacağım diye bizden aldı.
En Azından Bir Müzelik Yer Dilenelim
Kâhta bir medeniyettir. Kâhta’da dünyada eşi benzeri olmayan tarihi bir doku bulunuyor. Eğer yetkililer Adıyaman Üniversitesi’nden Kültür Sitesi’ni alamıyorlarsa, İlçe Kültür ve Turizm Müdürlüğü açamıyorlarsa ve Kültür Sitesi’ni de bunun için değerlendiremiyorlarsa o zaman bir odasını müze yapmak için biz vatandaşlar Adıyaman Üniversitesi’nden dilenelim. Kültür Sitesi elimizden gitti. Konservatuar açılmıyor. Turizm Danışma Bürosu yerine İlçe Turizm Müdürlüğümüz olmuyor. Hiç olmazsa biz müzemiz olsun.  
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr