• BIST 86.771
 • Altın 247,716
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137
 • İstanbul 19 °C
 • Adıyaman 17 °C
 • Ankara 16 °C
» »

Kaldırım Sorununu Çözecek Yok mu Bir Babayiğit?

"Kaldırım Sorununu Çözecek Yok mu Bir Babayiğit?"-Adlı Haberimize Vuslat TV'de Yer Verildi.

Posted by KahtaBeyan on 16 Aralık 2015 Çarşamba

Kaldırım Sorununu Çözecek Yok mu Bir Babayiğit?

Vatandaşlar, esnafların, araç sürücülerin ve işportacıların kaldırımları gereğinden fazla işgal etmesine tepki göstererek ailece rahat bir şekilde kaldırımları kullanmak istediğini belirttiler.

Şehir merkezinde kaldırımların işgalinden dolayı kaldırımları kullanamayan vatandaşlar trafik akışının yoğun olduğu caddelerde yürümek zorunda kalıyor. Yine aynı şekilde bir ailenin, çay ocağı ya da kıraathanelerin işgal ettiği kaldırımlarda da yürümesi hayli zor. İşgal altındaki kaldırımlarda yürüyemeyen vatandaşlar, ailesi ya da çocukları ile kentin en işlek caddelerinde yolda yürümek zorunda kalıyor. Kaldırımda yürüyemediği için yolda yürüyen insanlar, araç trafik akışını bozduğu gibi yaralanma ve ölümcül kazalara davetiye çıkarıyor.  

AİLELER KALDIRIMLARDA YÜRÜYEMİYOR

Vatandaşlar, esnafların, araç sürücülerin ve işportacıların kaldırımları gereğinden fazla işgal etmesine tepki göstererek ailece rahat bir şekilde kaldırımları kullanmak istediğini belirttiler.

Şehir merkezinde kaldırımların işgalinden dolayı kaldırımları kullanamayan vatandaşlar trafik akışının yoğun olduğu caddelerde yürümek zorunda kalıyor. Yine aynı şekilde bir ailenin, çay ocağı ya da kıraathanelerin işgal ettiği kaldırımlarda da yürümesi hayli zor. İşgal altındaki kaldırımlarda yürüyemeyen vatandaşlar, ailesi ya da çocukları ile kentin en işlek caddelerinde yolda yürümek zorunda kalıyor. Kaldırımda yürüyemediği için yolda yürüyen insanlar da araç trafik akışını bozduğu gibi yaralanma ve ölümcül kazalara davetiye çıkarıyor.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde “Yaya Kaldırımı” şöyle tanımlanıyor: “Karayolunun taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yanlız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısımdır.”

Aynı şekilde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin üçüncü bölümünde yer alan 13. maddesi "Karayolu Trafik Güvenliği" şöyle tanımlanıyor:" Şehir içi karayolu kenarında çeşitli tesislerin yapımı süresince; kaldırımlarda, tünel, tünel aydınlatılması ve benzerlerini yaparak güvenli geçiş sağlamak ve yaya yollarını trafiğe açık bulundurmak zorundadırlar. Bu çalışmalar sırasında meydana getirilen tehlikeli durum ve engeller bütün sorumluluk, bunları yaratan kişilere ait olmak üzere zabıtaca kaldırılır, yapılan masraflar sorumlulara ödetilir."

Kanunlarda da açıkça görüldüğü gibi olası bir kaza durumunda sorumluların yaya yolunu kısmen ya da tamamen kapatan kişiler olduğu belirtilmiştir.

Unutulmamalıdır ki araç trafiğinin güvenli bir şekilde akışı ne kadar önemli ise yayaların da can güvenliği bir o kadar önemlidir. Bu da ancak yayaların en başta kendilerine ayrılmış olan yaya kaldırımlarını kullanabilmeleri ve diğer kurallara uymaları ile sağlanabilir. Bunun için önce yaya kaldırımlarının esnaf, araç sahipleri ve işportacılara değil yayalara ait olduğunun bilincine varılması gerekmektedir.

Kaldırımları işgal eden ehliyet sahiplerinin, ehliyet almadan önce ehliyet kurslarında verilen eğitimlerde yaya kaldırımlarının sadece yayaların kullanımına açık olduğu bilincinin yeteri kadar verilmediğini göstermekte.

YENİ PARK ALANLARI AÇILMALI

Belediyenin de araç sahiplerinin, park ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasite park alanları açması gerekmekte.

rop1.jpg

Kaldırım işgalleri hakkında görüşlerini dile getiren vatandaşlardan Muhammed Furkan Harun;" Çoğu esnafımızın dükkanları önündeki malzemeleri yüzünden çoğu arkadaşlarımız, yaşlılar, gençler ve bayanlar olmak üzere kaldırımda yürüme sıkıntısı çektiğini görüyoruz. Bundan dolayı yetkililere sesleniyorum en kısa sürede kaldırım düzenlenmesini rica ediyorum. Kaldırımlar malzeme indirilecek yer değil de yolcuların geçmesine uygun hale gelsin. " dedi.

BELEDİYENİN KALDIRIMLAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI DESTEK GÖRÜYOR

Kaldırımlarla ilgili Kahta Belediyesinin güzel çalışmaları olduğunu kaydeden vatandaşlardan Erkan Aksakallı:" Kahta Belediyesi kaldırımların boşaltılması için anonslar yapıyor. Halkımız bu konuda çok mağdur. Çünkü kaldırımlarda yürüyecek bir alan bırakmamışlar. Belediyemizin bu çağrısına, esnaflarımızın duyarlı olmasını istiyorum. Bu kaldırımların biraz da düzeltilmesi lazım. Belli yerlerde yürüyemiyoruz. Çünkü önümüze setler çıkmakta, bu setler engelli arkadaşlarımız için de büyük bir sıkıntıya sebep oluyor. Kaldırımlarımız engeliler için uygun halde değil.  Bütün işler esnafta biter, esnafımız duyarlı olduğu sürece kaldırımlarımız düzeltilir. Bir an önce esnafların bu çağrıya kulak vermesini diliyoruz." dedi.

KALDIRIMLARA  ÜRÜNLER TEŞHİR EDİLMEMELİ

Kaldırımlarda rahatça yürüyemediğini belirten Esnaf Osman Ak:"Bazı esnaf arkadaşlarımız kaldırımlara koyduğu eşyaları var. Ürünlerini teşhir etmek için kaldırıma koyuyorlar ama bizim hakkımız olan kaldırımları işgal ediyorlar. Bunlar da bizim için sıkıntı yaratıyor. Zaten bildiğiniz gibi Kahta'nın trafiği karışık. Bu yüzden büyük bir sorun yaratmakta. Belediyemizin bu soruna bir çözüm bulması gerekiyor. Belediyemiz son günlerde kaldırımların boşaltılması ile ilgili verdiği uyarıları da destekliyorum." dedi.               

rop2.jpg

Kaldırım işgalinden çok rahatsız olduğunu belirten vatandaşlardan Nusret Yılmaz:" Kaldrım işgalleri noktasında çok rahatsız. Sebebine gelince bir ailenin yan yana yürüyebileceği genişlikte değil. Esnafların kaldırımları işgal etmesi sonucu insanlar kaldırımda değil de yolda yürüyor. Bunun yanında arabaların da düzensiz parklar yaptığına şahit oluyoruz. Bunlar telafisi olmayan vakıaların yaşanmasına sebep oluyor. Belediyenin de bu son günlerde bir çalışması var zaten. Sık sık kaldırımların boşaltılması hususunda anonslar veriyor. Çayevlerinin önünden geçemiyoruz, her yere masa koyuyorlar. Esnaflar da aynı şekilde hem içeride hem de dışarıda reyon açıyor. Bunların insanlara olumsuz etkileri çok oluyor. Buna esnafın duyarlı olması lazım. Onların da kendi ailelerine ve çevrelerine sormak gerekiyor acaba bu şekilden memnun musunuz? İnşallah esnaf duyarlı olur da halkın hakkına riayet ederek iyi bir şekilde kendileri düzenler." dedi.               

Kaldırımların çok yoğun bir şekilde işgal edildiğini belirten vatandaşlardan Bünyamin Özer:" Kaldırımlar o kadara işgal edilmiş ki kaldırımın bize mi yoksa esnafa mı ait olduğunu bilemiyoruz.  Arkadaşlarla beraber yürüdüğümüzde kaldırımı işgal eden esnafa bir şey söyleyeceğimiz zaman onların bize vereceği tepkiyi bilemiyoruz.  Genellikle kaldırımlarda yürüyebiliyoruz fakat bazen sıkıntılar oluşabiliyor. Çünkü bazı manavlar manav reyonunu kaldırıma kuruyor. Giyimciler ise elbiseleri dışarıya indiriyor. Zaman zaman sıkıntılar oluşuyor. Kaldırımlar işgal edilince biz de haliyle yolda yürüyoruz. Bize nasıl bir tepki vereceklerini bilmediğimiz için kaldırımlara eşya indirenlere tepki de veremiyoruz." dedi.

Kaldırımları işgal eden bütün esnaf ve işportacılara seslenen vatandaşlardan Cemil Kocak ise kaldırımların işgal edilmemesi ve vatandaşlara biraz saygı gösterilmesi gerektiğini savundu. Cemil Koçak:" Vergisini ödeyen esnafların önünde duran işportacıların belediye yetkilileri tarafından ikaz edilmesi gerekir. Yasalar çerçevesinde ne esnafı ne de işportacıları mağdur etmeden bir çözüm yolu bulunması gerekir."dedi.

ARAÇLAR KALDIRIMLARA PARK EDİLİYOR

Bazı araçların kaldırımlara park edilmesiyle yayaların çok zor durumda kaldığını belirten vatandaşlardan Mehmet Kabak:" Kimi araçlar kaldırımlara park ediliyor. Bu nedenle yayalar kaldırımdan geçemiyor. Bir aile olarak kaldırımların daha düzenli olmasını istiyorum. Arabalar kaldırımlara park edildiği için insanlar, çocuklar, bayanlar kaldırımlarda rahat yürüyemiyor ve kazalara davetiye çıkarıyor . Onun için yetkililere buradan sesleniyorum. Bir an önce güzel bir çözüm üretilmesini istiyorum."

KALDIRIMLARI KULLANAMADIĞIMIZ İÇİN YOLDA YÜRÜYORUZ

Kaldrım işgallerinden dolayı yolun ortasında yürümek zorunda kaldığını belirten vatandaşlardan İbrahim Yılancı:"Bir vatandaş olarak kaldırımları rahat kullanamıyoruz. Hani derler ya Kahtalılar sürekli yolda yürürler. Evet doğrudur. Yolun ortasından yürüyoruz, çünkü kaldırımları kullanamıyoruz ki. Bizim Kâhta'daki esnaflardan dolayı kaldırımları rahat kullanamıyoruz. Lütfen yetkililere sesleniyorum. Kaldırımların işgali ile ilgili kalıcı bir çözüm bulun."dedi.

Kaldırımlardaki eşyalardan dolayı yolda yürürken sıkıtı yaşadığını belirten vatandaşlardan Yunus Yıldız:"Esnaflar eşyalarını dışarı çıkardıkları zaman kaldırımda yürümek çok zor oluyor. İnsanlar kaldırımlarda rahat yürüyemiyor. Bu da bazı sıkıntılara yol açıyor. Bundan dolayı insanlar yolda yürümek zorunda kalıyor. Böyle olunca da arabaların insanlara çarpmasına neden oluyor. Yani yetkililerin buna bir çözüm bulması gerekiyor."dedi.

Vatandaşlar, Kahta Belediyesinin kaldırım işgalleri ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları desteklerken aynı zamanda da tüm Kahtalı esnaf, sürücü ve işportacıların kaldırım işgalleri noktasında da gereken hassasiyetleri göstermeleri gerekiyor.

 

 

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU / KAHTA BEYAN

a1-001.jpga2-001.jpga3.jpga4.jpga5.jpga6.jpg

 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr