• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Kalplerimizi Arındırma Zamanı

Ahmet İNAN

 30 Nisan Çarşamba günü Allah Teâlâ’nın rahmetinin yağacağı mübarek üç aylardan Recep ayı. Bu mübarek aylar biz Müslümanlar için gittiğimiz yolu gözden geçireceğimiz, durup tekrar düşüneceğimiz, hatalarımızdan, günahlarımızdan nefsimizin vesveselerinden ve kalbi hastalıklardan kendimizi arındırmak için birer fırsattır.

            Allah’ın mübarek günlerini, gecelerini ve aylarını fırsat bilip her sene kötü bir alışkanlığımızı veya sürekli işlediğimiz bir günahı terk edersek hem kalbimizi temizlemiş oluruz hem de gittiğimiz yolu daha emin kılmış oluruz.  Özellikle bu ayları fırsat bilip kalbini kötü hasletlerden temizleyen ve günahları terk eden inşallah kurtuluşa ereceklerdir. Dünyaya tamah etmeyi bırakmalı, mal mülk, iş güç peşinde koşmaya ara vermeli. Hayatımızı yeniden programlamalıyız. İçinde kula kulluk yerine Allah’a kul olmayı yeğleyen bir düşünce edinmeli. Aklımızı, fikrimizi kimseye faydası olmayan, Allah katında da bir kıymeti olmayan gereksiz konuşmalardan ve tartışmalardan kendimizi muhafaza etmeliyiz.

            Dünyası tehlikeye giren insanlar binlerce liralar harcayıp güvenliğini sağlamaya çalışır ama ahreti tehlikeye girdiğini bildiği halde kılını bile kıpırdatmaz. Bunun için hiçbir çaba göstermez. Bu da ahirete verilen değeri gösterir. Allah Teâlâ’ya duyulan sevgiyi gösterir. Çocuğumuz namaz kılmadığında ya da kızımız tesettüre uygun giyinmediğinde gösterdiğimiz tepki ile çocuğumuz üniversiteye giriş sınavını (YGS) kaçırdığında gösterdiğimiz tepkiyi karşılaştırdığımızda dünya ve ahret dengesi hakkında bir fikir edinebiliriz. Ya da bizler namaz vakitlerini kaçırdığımızda gösterdiğimiz tepki ile bir miktar paramızı kaybettiğimizde gösterdiğimiz tepkiyi karşılaştıralım. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Bu açıdan üç ayları fırsat bilelim ve işe kalbimizden vücudumuzun kalesinden başlayalım. Çünkü Allah katında kalbi dünyevi hasletlerden arınmış olanlar kurtulacaklardır. Şuara 88 ve 89. ayetlerde Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

            “O gün, ne mal fayda verir ne de evlât. Ancak Allah’a kalb-i selîm (temiz bir kalb) ile gelenler başka”

            Bir hadisi Şerifte de Allah’ın Rasulü şöyle buyuruyor:

            “Mümin bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta meydana gelir. Eğer o günahı bırakıp hemen tevbe ve istiğfar ederse kalbi eski parlaklığına kavuşur. Günah işlemeye devam ederse siyah noktalar gittikçe çoğalır ve kalbi büsbütün kaplar.”

            Harise İbn Vehb’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sav) şöyle buyuruyor: “Size cehennemliklerin kimler olduğunu söyleyeyim mi? Katı kalpli, kaba, cimri ve kurularak yürüyen kibirli kimselerdir.”

            Özellikle kibir Allah Teâlâ’nın hiç sevmediği hatta en fazla gazap ettiği kalbi hastalıktır.

            İbn Ömer’den rivayet edildiğine göre Allah’ın Rasulü (sav) şöyle buyuruyor: “Allah’ı anmaksızın çok konuşmayın, Allah’ın zikri dışında çok söz söylemek kalbi katılaştırır. Katı kalpli olanların ise Allah’tan en uzak kimseler olduğu kesindir.” Kalbinde huzur olmayanın ilacı da şu ayeti karimededir:

            “Haberiniz olsun ki kalpler sadece Allah’ın zikriyle huzur bulur.”(Ra’d,28)

            Kalpler hiçbir zaman boş kalmaz ya Allah’ın zikriyle dolar ya da gafletle. Öyleyse şeytana fırsat vermemek gerekir. Ebedi hayatı kazanmak için Allah’ın zikriyle kalpleri diri tutmak gerekir. Kalbimizin bizler için ne kadar önem arz ettiğini ise şu hadisi şerifte ifade ediliyor;

            “Şunu iyi bilin ki insan vücudunda küçük bir et parçası vardır. Eğer bu et parçası iyi olursa bütün vücut iyi olur; bozulursa bütün vücut bozulur. İşte bu et parçası kalptir.”

Peygamberimizin kalple ilgili duasıyla yazımızı sonlandıralım:

            “Allah’ım imanı bize sevdir! Kalplerimizi imanla süsle. Küfrü, fıskı ve isyanı bize çirkin göster. Bizi doğruyu bulanlardan kıl”  

            “Ey kalpleri yönlendiren Allah’ım! Kalplerimizi sana itaate yönelt.”

            “Ey kalpleri çeviren Allah’ım! Kalbimi dininden ayırma.”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr