• BIST 93.616
 • Altın 208,990
 • Dolar 5,3413
 • Euro 6,0898
 • İstanbul 11 °C
 • Adıyaman 4 °C
 • Ankara 4 °C

Kaos Şakşakçılarının Adıyaman Hesapları

Hüseyin Türkoğlu

Birkaç sene öncesinde Adıyaman’da bazı aşırı örgütlerin yapılandığı, eleman kazanma adı altında bazı çalışmalar başlattıkları basın yayın kuruluşlarında dillendirilmişti. Bu dillendirme kimileri için ürkütücü bir durum olarak gösterilirken,  kimileri için de çok da dikkat çekici, üzerinde kafa yorulacak bir mesele olarak görülmemişti.

Seçim öncesinde HDP’nin miting alanında bombalı katliamı yapanın kimliği açıklanınca ilimizle ilgili söylentiler artmaya başladı. Son olarak Suruç’taki bombalı eylemi yapan kişinin Adıyamanlı olduğunun tespiti ise kimilerinin baş gündemine Adıyaman’ın oturmasına neden oldu.

Öyle ki Habertürk Gazetesi, Suruç patlamasının akabinde skandal denilebilecek( ‘’YİNE ADIYAMAN’’) diye bir manşet atıp, nerede ise tüm Adıyaman’ın toptan suçlu ilan etme durumuna gelmişti. Allah’tan gerek siyasiler gerekse STK'lar konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarla malum gazeteyi eleştirmiş, gerekli tavrı takınmada gecikmemişlerdi.

Adıyaman’ın gündeme getirilmesini birkaç nedene bağlamak mümkün:

1-Adıyaman, hem Doğunun hem Batının ortasında yer alan ve bir nevi bir köprü vazifesi gören, mutedil bir yapıya sahip. Ne Kürt Solunun etkinlik kurabildiği, ne diğer aşırı unsurların etkinlik kurabildiği istisnai şehirlerden biri.

Bunun farkında olan bir kesim görünen o ki farklı bir hesap peşinde. Etkinliği yok denecek kadar az olan IŞİD yapılanmasını şişirip tüm halkı nerede ise IŞİD’çi gösteren yaklaşımlar niyetleri ne olursa olsun, kaos peşinde koşanların hesaplarına katkıda bulundukları aşikardır.

2-Kürt solunun etkinliğinin Adıyaman’da az olduğunu yukarıda belirttik. Son seçimlerde CHP oylarını önemli oranda çeken HDP ve onun silahlı yapılanması olan PKK bundan güç almış olacak ki bölgede olan eylemselliğini arttırmanın yollarını bulma peşinde. Halk üzerinde korku yaratarak halkı sindirmeyi bir yayılma stratejisi olarak kullanan bu yapılanma için son Işid saldırıları iyi birer malzeme oldu.

3-İŞİD ın önceki eylemlerinin kime yaradığı ve IŞİD eylemlerine paralel olarak Adıyaman’da PKK eylemlerindeki artış,  danışıklı dövüş ihtimallerini akla getiriyor ki, terör eylemlerini şehirle bağlantılı hale getirenlerin nasıl bir oyunun parçası haline getirildiğini varın siz düşünün.

4-Daha önce Alevilerin vatandaşlarımızın evlerinin işaretlenmesi ile ilgili gündeme getirilmeye çalışılan ilimizin-ki arka planı karanlık eylemlerin halk üzerinde hiçbir etkisi olmamıştı-bu ve benzeri oyunlarla tahrik edilmeye çalışıldığını, terörize edilmeye çalışıldığını ve geçmişte olduğu gibi bu günde bu oyunları bozacak iradede olduğunu belirtmek isterim.

Adıyaman üzerinde zaman zaman oynanan oyunlar konusunda halkımızın uyanık olması gerektiğini, STK’larımızın bu ve benzeri durumlarda ortak akılla seslerinin daha da gür çıkması oynanan oyunların boşa çıkarılmasının yegâne panzehiri durumundadır. Sırrı Süreyya Önder gibi, öküzün altında buzağı arayanlarında nihayetinde Habertürk’ün manşetinin etkisinden farklı etkiye sahip olmayacağını belirtmek isterim.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr