• BIST 89.825
 • Altın 192,861
 • Dolar 4,8356
 • Euro 5,6667
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Katolikler Sultanlar

Şevket TATAR

 

Charles A. Frazee
Küre yayınları

Konstantinapolis 1453'te II.Mehmed tarafından fethedildiğinde şehirdeki en büyük Katolik grup Galata'da yaşayan Cenevizlilerdi. Osmanlı toprakları balkanlara ve doğuya doğru genişledikçe Katolik nüfusta hızla arttı.

Katolikler ve sultanlar.17. Yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu’na gelmeye başlayan ve Katoliklere ait siyasi ve ticari topluluklara pazarlık yapmak yerine Osmanlı topraklarındaki Ortodoksların ve doğulu Hıristiyanların inancını değiştirmeyi. Böylelikle de kiliselerin birleşmesini sağlamayı hedefleyen Katolik misyonerlerin Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923'e dek süren faaliyetlerini inceliyor. Cizvitlerin baskısı aydınlanma çağının akılcı etkileri Fransız ihtilali ve Napolyon döneminin bu hareketi nasıl etkilediği,1900'lerde Katolik misyoner hareketinin nasıl yeniden canlandığı hem imparatorluğu hem de kiliseyi parçalayan 1.Dünya savaşı dönemi tüm detaylarıyla irdeleniyor.

Osmanlı İmparatorluğunun gerek içinde gerekse dışında yer alan Katoliklerin birbirleriyle Ortodoksların ve diğer doğulu Hıristiyanlara ilişkilerini, daha geniş bir düzlemde dönemin imparatorlukları arasındaki güç dengelerine ışık tutacak biçimde ele alan bir çalışma.

Kitapta geçen önemli konu başlıkları aşağıda verilecektir. Osmanlı ilerleyişi ve Katolik dünyasının tepkisi, Balkanlar ve Yunan topraklarındaki Katolikler üzerine Osmanlı hücumları, Ermenistan ve Suriye Katoliklerinin Osmanlı egemenliğine girişi, Filistin ve Mısır'da Osmanlı ilerleyişi, Misyonerlerin altın dönemi, İstanbul’da Fransız etkisinin artması, Misyonerlerin inanç yayma topluluğu altında birleşmesi, Balkanlar ve Yunanistan, Latin misyonları ve Doğu, Filistin, Mısır ve Kuzey Afrika, İstanbul’da 18.Yüzyıl Karlofça barışından sonra Balkanların durumu, Katolik Ermeniler, yakındoğu kiliseleri, Filistin ve Mısır, genişlemeden çöküşe,19.Yüzyıldan Türkiye Cumhuriyetinin ilanına kadar İstanbul’daki Katoliklerin durumu, Vatikan konsolu, Doğu kiliseleri ve papalık, Balkan Kiliseleri, Katolik Ermeni cemaati, 2.nci Mahmut döneminden sonra Marunîler, Katolik Melkitler, Süryani Katolikler ve Kaldani Kilisesi, kutsal topraklar ve Mısır'da yaşayan Katolikler.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr