• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Kerametten Takvaya: El-Fethür-Rabbani

Ziya TEPE
Konuya çok önemli bir kitap ile ilgili kısa bir anımla başlamak istiyorum.1979 yılında İstanbul’da Beyaz Saray Kitapçılar Çarşısında bir kitapçıya uğradım. Maneviyatla ile ilgili bir kitap istedim. Kitapçı tereddütsüz bir şekilde bir kitabı çıkarıp bana verdi. Bu eser Bedir Yayınevinin yayımladığı El-Fethür-Rabbani (İlahı Armağan) adlı kitaptı. Bu kitabı 1980’de göreve başladıktan sonra her vakit namazı sonrası bir sohbet (meclis) veya sohbetin bir kısmını okumaya çalışarak bitirdim.   
 
Bu kitabı okumadan önce de Şeyh Abdulkadir Geylani’yi az çok tanıyordum. 1969 yılında ilkokul 5.sınıfta okurken bir abi, Abdulkar Geylani’nin “Günyetü’t Talibin” adlı eserinde cennet-cehennem gibi bahisleri bize okuyordu. Bu kitap hakkında Molla Sadreddin Yüksel çekincelerini belirterek, “Günyetü’t Talibin” kitabını Şeyh Abdulkadir Geylani’nin bizzat kendisinin yazmadığını belirtiyordu.      

El-Fethür-Rabbani kitabını okuduktan sonra yöremizde halk arasında konuşulan ve tanınan Şeyh Abdulkadir Geylani ile okuduğum çok farklı idi. Halk arasında konuşulanlar, Şeyh ile ilgili rüyalar, kerametler ve yanlış anlayışlar idi. Hâlbuki Şeyh Abdulkadir tüm sohbetlerinde ayet ve hadisler esas alınarak ihlâs ve hikmetle konuları işliyordu. Bu kitabın benim üzerimde derin tesiri oldu. Ben de bu kitabı samimi arkadaşlarıma tavsiye ettim. Kitap Kâhta’da, okuyan kesim arasında çok satıldı.

Kâhta yöresinde halk arasında ismiyle en fazla tanınan tarikat Şeyhi Şeyh Abdulkadir Geylani’dir. Şeyh’in Kadiri tarikatına bağlı olanlardan hiçbirisinde Şeyh Abdulkadir’in herhangi bir kitabını aldığına veya okuduğuna şahit olmadım. Şeyh Abdulkadir’in hayatını da merak edip araştıran veya herhangi bir eserden okuyanı ne gördüm ne de duydum. Bu şahsiyeti üstad edinenlerin kitaplarını okumamaları hayret-i mucibdir. Halkın ve muhiplerinin Şeyh Abdulkadir hakkında söyledikleri kitabî ve ilmi değildir. Ayrıca Şeyhten medet beklemek anlayışı da yaygındır.

Bakın Şeyh Abdulkadir Geylani Hazretleri ölüm döşeğinde çocuklarına hangi nasihatlarda bulunuyor : “Allah’tan gayrı hiç kimseden bir şey bekleme. Bütün ihtiyaçlarını Aziz ve Celil olan Allah’a ısmarla, ondan iste. Allah’tan başka hiçbir şeye dayanma, güvenme, ancak O’na dayan, O’na güven. Tevhid, tevhid, tevhid… Her şeyin toplandığı yer Tevhid…”       

Şeyh Abdulkadir’i üstad edinenlerden beklenilen şey kitaplarını ve hayatını okuyarak daha bilinçli – ilmi temele dayalı – bir şekilde İslam ahlakı ve maneviyatını yaşamalarıdır. İslam ahlak ve maneviyatının öncülerinin hepsi yüksek ilim sahipleridir. Zira cehaletle (bilgisizlikle) ne terakki ne de tekâmül sağlanır.

Şeyh Abdulkadir’in elliye yakın eseri vardır. Şahsiyeti ve tasavvuf anlayışı başta İbn-i Teymiyye olmak üzere İslam âlimlerinin ekseriyeti tarafından tasvib edilmiştir. Çünkü tasavvuf anlayışının temelinde Kuran, sünnet ve hikmetin olmasıdır.

Şeyh Abdulkadir’in en güzide eseri El-Fetthü’r-Rabbani adlı eseridir. Bu eseri kendi devrinde ve idaresinde bulunan medrese ile dergâhta yaptığı altmış iki sohbetten meydana geliyor. Şeyh’in Bağdat halkına ve misafir olarak dergâhına uğrayanlara halk diliyle yaptığı bu hikmet, takva ve ihlâs dolu sohbetleri dünyaca ünlüdür. Bu sohbetler bir öğrencisi tarafından aynen kaleme alınıp daha sonra yayımlanmıştır. Kitabın Türkçesi bildiğim kadarı ile üç yayınevi Uyanış, Bedir ve Çelik- tarafından neşredilmiştir.

İslam dininin ahlaki ve manevi boyutunu okumak ve Abdulkadir Geylani Hazretlerinin nasıl bir anlayışa ve manevi derinliğe sahip olduğunu öğrenmek isteyenlerin vazgeçilmez bir İslam klasiği olan El-Fethü’r-Rabbani adlı eseri mutlaka okumaları gerekir.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr