• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Kitabı Oku Ve Namazı Dosdoğru Kıl

Abdullah YEKTA

                  
Allah’tan sana indirilen Kitabı oku ve Namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, (insanı) her türlü çirkin ve kötü şeylerden alıkoyar. Allah’ı anmak ibadetlerin en büyüğüdür. Allah yapmakta olduklarınızı bilir.(Ankebut, 45)
       Hitap, görünüşte Hz. Peygambere(s.a.v.)dır, fakat aslında bütün mü’minleri kapsamaktadır. Ayet, Peygamber ve ashabının içinde bulundukları zor şartlar ve inançlarından dolayı karşılaştıkları sıkıntılara karşı cesaretle göğüs germeleri ve Allah’a güvenip dayanmaları için Kur’an okumaları tavsiye edilmiştir. Sabır ve sebatın pratik aracı olarak, Kur’an okumaları ve namazı ikame etmeleri istenmektedir. Çünkü Kur’an okuma ve namaz kılma mü’mini hem batıl ve kötülüklere cesaretle karşı koymasına ve hem de onların üstesinden nasıl geleceğinin kuvvet ve melekesini öğretir. Namaz insanı mükemmel bir kapasiteye kavuşturur. İnsan, sadece okumakla kalmamalıdır, Kur’anın öğretilerini içselleştirerek ruhundan hissetmelidir. Her zaman Onu anlama gayreti içinde olmalı ve bu yönde bir çaba sarf etmelidir. Kur’anın anlamlarına vakıf olmak için bir çaba içine girmelidir.
           Peygamber(s.a.v.)in dediği gibi ‘’boğazlardan aşağıya geçmeyen okumaların’’ insana bir faydası olmaz. Okuduğu Kur’anın ve kıldığı namazın tadına varamayan insanın islamla güçlü bir bağı olmaz. İslamla olan bağlantısı her an kopabilir. Müslümanların Mekke’de güç kaynağı ve müşriklerin fitnelerine karşı yegâne sığınağı Kur’an okumak ve Namaz idi.
           Namaz ve Kur’an Allah’ın dediği gibi ‘’vele zikrullahi ekber’’=en büyük zikirdir. Bu iki ibadet insanı kötülüklerden muhafaza eden en önemli eylemlerdir. Kur’anın diğer bir ismi de ‘’ez-Zikir’’dir. Allah Teala, ‘’Zikri indiren ve O’nu muhafaza edecek olan biziz’’ diyor.(Hicr-9) Hal böyle iken Kur’andan uzaklaşan insanların zaman içinde farklı uygulamalara sapmaları ve bu uygulamaları zikir saymaları vehim olmuştur. Çünkü asıl kaynağımız Kur’an’dır, sünnettir. Zayıf ve kimisinin Peygamber(s.a.v.)e ait olduğu dahi şüpheli olan, bir takım sözlere dayanarak bir zikir şeklini oluşturmak islama uygun değildir. Allah’ın’’ en büyük zikir ‘’ dediği ibadetin tarifi ve yapılış şekli rastgele insanlara bırakılması mümkün mü? Eğer inanç ve ibadette temel kaynağımız Kur’an ve Sünnet ise, o zaman bu ibadetlerin nasıllığı ve ne şekilde yapılacağını yine bu kaynaklardan öğrenmeliyiz. Çünkü dini kaynaklarımız onlardır.
         Şüphesiz ki namaz insanı kötülüklerden koruyan ve muhafaza eden en büyük ibadettir ve en büyük zikirdir. Allah namaz kılan kullarından eylesin, Kur’an zikrinden de mahrum etmesin.
   

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr