• BIST 91.445
 • Altın 211,719
 • Dolar 5,4563
 • Euro 6,1401
 • İstanbul 14 °C
 • Adıyaman 8 °C
 • Ankara 4 °C

KİTAP GÜNLERİ HANGİ GÜNE KALDI?

KİTAP GÜNLERİ HANGİ GÜNE KALDI?
Adıyaman’da birkaç yıldır yapılan kitap fuarı, vatandaşların yoğun ilgi ve beğenisine rağmen bu yıl yapılmadı.

Adıyaman’da birkaç yıldır yapılan kitap fuarı, vatandaşların yoğun ilgi ve beğenisine rağmen bu yıl yapılmadı. Kahta Beyan Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İşeri, bu yıl Kitap Fuarı’nın tekrar açılmamasının izahata muhtaç olduğunu belirterek toplumda bu yönde büyük bir beklenti olduğunu söyledi.

“ADIYAMAN İÇİN BİR KAYIP”

Komşu illerin, kültür faaliyetlerde kitap fuarlarıyla kalmayıp, kentin kültür ve sanatını daha da ileriye taşımak adına ulusal film yarışmaları da düzenlediklerini vurgulayan Mustafa İşeri, “Komşu illerimiz kültür faaliyetlerde kitap fuarları ile kalmayıp, kentin kültürünü ve sanatını daha da ileriye taşımak adına Malatya bu yıl ulusal film yarışması da düzenledi. Biz ise toplumumuzun gelişmesinde önemli bir etken olan, 3 yıldır devam eden ve vatandaşların yoğun ilgisini çeken Adıyaman Kitap Günleri’nden vazgeçiyoruz. Kitap Fuarı’nın tekrar açılması lazım. Adıyaman’ da kitap fuarı yapılmaması büyük bir kayıptır.

Adıyamanlı kitapseverlerin merakla beklediği kitap fuarı 3 yıl art arda düzenlenmiş ve tüm kesimlerden olumlu tepki almıştı.

Adıyaman'ımızda kitap fuarının düzenlenmemesi, öğrencileri, vatandaşları, yazarları okurla buluşturmamak şehrimiz adına çok büyük bir eksiklik. Hizmette yarışan kurum, kuruluş ve STK' lar hizmet yapmak istiyorsanız bundan daha iyi bir hizmet olabilir mi? Adıyaman’ın kültür alanında en büyük eksikliği kitap fuarıdır. Bu boşluğu doldurabilirsiniz.

İlki 2014 yılında yapılan ve ilimiz genelinde olumlu yansımaları hayli görülen ‘Kitap Günleri’nden ya da ‘Kitap Fuarı’ndan daha bir ses yok.İlk yıllarda Adıyaman Hükümet Konağının bahçesinde kurulan stantlarda açılan fuar ertesi yıllarda Adıyaman Kalesi çevresinde misafirlerini ağırlamaya başladı. Fuarın bu yeni alana taşınması isabetli bir karardı. Zaten kitabın dokusunda tarih, edebiyat yani kültür olduğundan kültürel bir ortamda onu okuyucu ile buluşturmak da güzel oldu.

“VATANDAŞLAR FUARA SAHİP ÇIKTI”

Kortejlerle, mehter marşlarıyla, halk oyunlarıyla, davul şovlarla açılışı yapılan bu güzel etkinliği 3 yıl üst üste yapmamıza rağmen maalesef dördüncüsü gelmedi. Yani bir şehir ya da bir ekip kalkacak üç tane kitap fuarı organize edecek, bu işte ustalaşacak sonra da yapmayacak. Peki, ne oldu da yapılmadı? Yapılan fuarlara vatandaşlarımız olsun, okullarımız, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz olsun özetle yediden yetmişe herkes sahip çıktı. İlimize misafir olarak gelen yazarlara vatandaş kapısını da gönlünü de açtı. Takip ettiğimiz kadarıyla fuarı organize eden yetkililerimiz de ellerinden gelenin fazlasını yaptılar ve her yıl bu işin içinden yüzlerinin akıyla çıktılar. Büyük etkinliklerin çoğunda olduğu gibi bu etkinlikte de belki de bize yansımayan ufak tefek aksaklıklar olmuştur. Ama eminiz ki bu etkinliğin devamını kesecek nitelikte değildir. Böyle bir durumun gerçekleştiğini varsaysak bile gelecek yıllarda bu konularda gerekli tedbirler alınır ve her yıl daha güzel etkinlikler yapılabilir” dedi.

ADIYAMAN’DA NEDEN KİTAP FUARI GEREKLİ

Fuar kentlerinde, uygarlaşma ve medenileşme yolunda güzel adımlar atıldığını ifade eden İşeri, “Kitap fuarı düzenleyen kentlerde öncelikle kültürel bir ortam oluşur.Fuarla birlikte kentte etkisi uzun süre devam edecek kültürel bir hava eser.Fuar kentlerinde uygarlaşma ve medenileşme yolunda güzel adımlar atılır.O ilde yaşayan okurlar, öğrenciler il dışındaki kitap fuarlarına gitmek zorunda kalmaz. Özellikle öğrencilerin başka illere taşınması başka bir sorundur.Okurlar kitaplarını okudukları yazarlarla kolay bir şekilde buluşmuş olur.Okullarda yazarlarla buluşma günleri daha çok yapılır ve böylece çocuklarımızda kitap okuma hevesi daha da artar.Şehirlerde ekonomik alanda bir canlanma başlar. Esnaf birkaç günlüğüne de olsa iyi iş yapar.Fuar alanında ve dışında yapılan seminer, konferans ve söyleşilerle toplumda bir bütün halinde kültürel ve sanatsal anlamda gelişim ve dönüşüm etkisi oluşturur.Kitap fuarları ve sanat etkinlikleri şehirlerin tanıtımına toplumlarında gelişim ve dönüşümüne ciddi katkıda bulunur.

“OKURLARLA YAZARLARI BULUŞTURMALIYIZ”

İlimizde ilk yıllarda 30 yayınevi ile başlayan kitap günleri 2016’da bu sayıyı 80’e çıkarmıştır. Ayrıca son yapılan fuarda 70’i ulusal, 35’i Adıyamanlı yazarımız olmak üzere toplamda 105 yazar binlerce kitapseverle buluştu. Fuar alanının bir panayıra bir bayram yerine dönüştüğünü herkes gördü ve Adıyamanlıların hepsi kendisiyle gurur duydu. Dışarıda gelen misafirler de sadece yazarlarla değil aynı zamanda Adıyaman Kalesi ile yani Adıyaman’ın tarihi ve kültürü ile de tanışma imkânı buldu.

İlkin İstanbul’da düzenlenen kitap fuarları son yıllarda Anadolu’nun birçok iline yayıldı. Adıyaman bu işi geç yapan illerden biridir. Şu an birçok şehrimiz bu fuarları çok daha büyük organizasyonlarla yapmaktadır. Maalesef Adıyaman, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da komşu illerin gerisinde kaldı. Adıyaman söz konusu olduğunda “Adıyaman huzur kentidir, hoşgörü kentidir”  denildiğinde hepimiz mutlu oluruz. Ama değişen dünya ile birlikte Adıyaman insanı da değişiyor ve çağın nimetlerinden onlar da faydalanmak istiyor. Sözgelimi Adıyaman’ın bu güzelliklerine neden yeni güzellikler eklenmesin? Neden “Adıyaman bir sanat kentidir, Adıyaman en çok kitap okuyan şehirdir” denilmesin?

KİTAP FUARI ADIYAMAN’DA NİYE YAPILMIYOR?

Ülkemizin, her alanda büyük atılımlar gerçekleştiği ve çağdaş devletler seviyesine doğru ilerlediği bir dönemde Adıyaman’ın bir kitap fuarını organize edememesi bir çelişki değil mi? Düşünsenize devlet her alanda gelişiyor, hükümet her alanda destek veriyor ama biz bir kitap fuarını organize edemiyoruz. Halkımıza bu tür kültürel ve sanatsal faaliyetlerin olduğu ortamları hazırlamak zorundayız.

Şehrin sokaklarını asfalt değil, altın kaplama bile yapsanız, o şehrin geleceği olan gençlerini ihmal ederseniz, şehir imar edilmiş sayılmaz. Cami inşa edip, gençliği ihmal eden Anadolu Müslümanları, yerel yönetimlerde aynı kafa yapısı ile çalışırsa, şehri imar eder, nesli ihya etmeyi ihmal eder. Bir şehri imar ederken, o şehirde yaşayan gençlerin ihya edilmesini ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz gençler, imar ettiğiniz şehri imha eder’ işte bu yüzden kültürel etkinliklere ilimizin tüm yetkilileri sahip çıkmalıdır. Toplumların ve şehirlerin medenileşmesi uygarlaşması sadece ekonomik büyüme ile olmaz. Bunun yanında zihinsel dönüşümünde oluşması gerekiyor. Bu zihinsel gelişmeler de kültürel faaliyetler, okumalar, sanatsal etkinlikler, sinema, film yarışmaları, kitap fuarları ve tiyatro gibi etkinliklerle mümkündür. İlimiz yöneticilerinin böyle güzel ve değerli kültürel etkinliklere kulak tıkmaları halk tarafından da büyük tepki ile karşılanıyor.

Okuyan ve sorgulayan bir nesil 15 Temmuz’da olduğu gibi iyiyi, kötüyü çok iyi ayırtediyor.

“OKUYAN BİR NESİL ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLİR”

Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Bu zor günlerin üstesinden ancak okuyan bir nesil gelebilir.  Bilinmelidir ki iman, irfan, fazilet ve bilgi ile donanmış; karakterli, ahlâklı, kişilikli, vatanına, milletine ve dinine sahip çıkan, dahası bunları yüceltmek için tüm imkânları seferber eden bir gençlik yetiştirmenin yolu okumaktan geçer. Nitekim Kur’an’ın ilk emri de “Oku!” değil midir?  Sırf bu yüzden herkesin bu konuda seferber olması ve bir an önce kitap günlerinin dördüncüsünün yapılması gerekir” dedi.  KAHTA BEYAN

kitap-gunleri-hangi-gune-kaldi.jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr