• BIST 93.616
 • Altın 208,990
 • Dolar 5,3413
 • Euro 6,0898
 • İstanbul 10 °C
 • Adıyaman 10 °C
 • Ankara 6 °C

KÖYLÜLERİN HES EYLEMİ AKŞAMA KADAR SÜRDÜ

KÖYLÜLERİN HES EYLEMİ AKŞAMA KADAR SÜRDÜ
Kahta Çayı üzerinde yapılması planlanan HES çalışmalarını durdurmak isteyen köylülerin, sabah başladıkları eylemi, akşam saatlerine kadar devam etti.

İş makinalarının çalışmasını durdurmak için bir araya gelen köy sakinleri, “Çevre katliamcısı HES’i istemiyoruz”, “HES’e hayır”, “HES yapma boşuna, yıkarız başına”, pankartları ile sabah başlayan eylem akşam saatlerine kadar sürdü.

Köylüler adına konuşan Esendere Köyü Muhtarı Ramazan Erşahin, “Buralar yıllardan beri şu gördüğünüz Nemrut Dağı milli park alanıdır. Bir tarafı da sit alanı. Buralarda bizim köylerin mezraları var. Yani burası yaşam alanıdır. Şu derenin içinde insanlar yaşıyor. Burada binlerce köylümüz bahçeye gelip yoncasını sebzesini meyvesini ekip biçiyor. Bu topraklar insanlarımızın geçim kaynağı ve tarım arazileridir. Allah rızası için bakın burası Hes için uygun bir yer mi? Burası gördüğünüz hep tarım arazileri. Burada bir sürü yaşam alanı var. Kahtalıların ve çevre köylerdeki vatandaşların yaz aylarında gelip dinlendiği, piknik yaptığı ve nefes aldığı yerleri yıkacaklar. İnsanlar yaz aylarında buralarda yüzerek serinliyor. Bize yüzme havuzları yapılmadı.

“BİZE YER GÖSTERİN VALLAHİ BİLLAHİ KÖYÜMÜZÜ TAŞIYALIM”

Bizim gidecek başka bir yerimiz de yok suyumuz da yok. Bize yer gösterin vallahi billahi köyümüzü taşıyalım. Su yok arkadaş. Ben kaç senedir muhtarım. Su için kaç tane kuyu vurdum. Şu köyün zemininde su yok. Şu dağdan getiriyoruz suyumuzu. 3-5 sene sonra o da kuruyacak. Burada su kalmayacak. Yalnız Kahta Çayı’nın suyu kalmıştı zaten elimizde. Kahta Çayı’nın suyu da eskiye göre 10 da biri kalmış. Bunlar da buna göz koymuşlar. Bunu bize çok görüyorlar. Yani biz nereye gidelim. Biz hangi ülkenin vatandaşıyız. Ya Allah rızası için bir tane adaletli insan yok mu bu memlekette? Haksızlığa karşı bu insanların hakkını savunacak.

“BALIKLARIN YUMURTA BIRAKTIĞI TEK YER BURASI”

Sadece Kahta Çayı’ndan, Atatürk barajına çıkan balıkların yumurta bıraktığı tek yer burası kalmıştı. Fakat burayı da kapatmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Bizim istediğimiz şudur. Allah rızası için bu memlekette adaletli insanlar çıksın. Elini vicdanına koysun. Desin ki bu haktır. Bu hakkın da arkasında dursun. İdare mahkemesi ve bilirkişi heyeti raporları sonuçlanmadan çalışmalara başlanmasın.” Dedi.

“BAKANLAR KURULU KARARI İLE DEVLETİN ALDIĞI BİR KARAR VAR”

Kahta İlçe Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, “Buradaki bütün gençler ülkemizin geleceğidirler. Ülkemiz bir sürü sıkıntı ve badirelerden geçiyor. Bizim birbirimize destek olmamız lazım.  Gençlerimize de yardımcı olmamız lazım. Şu anda burada en ufak bir eylem ve de en ufak bir gösteri, miting vesaire olduğu zaman, kanunları çiğnemiş olursunuz. Bu işler izinsiz olmaz. Bunu belirtmek isterim. 

HES ile ilgili alınan bir karar var. HES'e kişisel olarak karşı olursunuz, yanında olursunuz o ayrı bir mesele.  Ama burada Bakanlar Kurulunun aldığı bir karar, devletin aldığı bir karar var.

“MAHKEMEYE BAŞVURMAK DEMEK, DAHA ÖNCE ALINAN BİR İZNİN ENGELLENDİĞİ ANLAMINA GELMEZ”

Yapımcı firmaya da izin verilmiş. Bu firma burada çalışma yapma konusunda gerekli bütün izinleri almış resmi bütün işlemleri tamamlamış. O firma da kendi kafasına göre iş yapamaz zaten. Dolayısıyla bu nokta da kimin kafasında soru işareti varsa gelsin ben hepsine tek tek hem yazılı hem sözlü anlatayım. Şimdi burada bu firmanın çalışma yapması önünde herhangi bir engel yok. Bir işlemin iptali için mahkemeye başvurmak, o işlemin buradaki bir işleminin yürütülmesini durdurma hakkı vermez. Mahkeme sonucunda o işlem ile ilgili reddedilir ve iptal edilirse o zaman işlem durur. Bütün işlemler mahkeme kararı ile durur veya yürür. Mahkemeye başvurmuş olmak demek, daha önce alınan bir iznin engellendiği anlamına gelmez.

“VALİMİZ DE KONU İLE İLGİLENİYOR”

Ancak geçen gün muhtar ve birkaç köylümüz ile beraber firma sahibini aradık. Hatta konuyu valimize da anlattım. Valimizde aradı konuştu. Bu mesele ile İlgilendi.

Biz firmaya dedik ki, vatandaş bu bilirkişi raporun sonucunu merak ediyor. Bu bilirkişi raporunun sonucunda eğer firmanın lehine karar çıkarsa, vatandaşlarımız buna herhangi bir tepkimiz vs. olmayacağını söylüyor. Bizim sizden ricamız bu bilirkişi raporunun sonucunu bekleyin, diye söyledik. Firma da bize şöyle söyledi. ‘Biz gerekli bütün izinleri aldık. Buraya bir yatırım yaptık. Bizim orda durduğumuz her gün, bize ekonomik olarak büyük zarar. Bizim işimizi bu noktada durduracak veya engelleyecek bir kanun varsa bize söyleyin biz duralım. Ama onun dışında kanunsuz bir şeş yoksa biz bu raporu ya da mahkeme sonucunu beklemek istemiyoruz.’

“KAHTA’MIZ, ADIYAMAN’IMIZ ÖRNEK BİR ŞEHİRDİR. BİZ BUNUNDA DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ”

Ben üstüne basa basa rica ettim muhtarda yanımdaydı. Dolayısıyla durum bu. Ben yine iletirim yine anlatırım yine söylerim. Ama burada kesinlikle hiçbir vatandaşımız, kendi bağrımızdan çıkan Anadolu’nun birçok yerinden gelen ve burada vatani göreni yapan askerlerimize güçlük çıkarmasın. Çünkü biz de emir kuluyuz. Biz kimsenin burnu kanasın ya da askerimizle karşı karşıya gelsin arbede çıksın istemiyoruz. Bizim Kahta’mız, Adıyaman’ımız örnek bir şehirdir. Biz bununda devam etmesini istiyoruz.

“DEVLETİMİZ TARAFINDAN TARLA SAHİPLERİNİN HESAPLARINA DA PARASI YATIRILDI”

Bundan mütevellit ben yine demin muhtarımla görüştüğümde, vatandaş bizim haberimiz yok falan dediğini, arazi sahipleri burada yapılan çalışmadan haberimiz yok diye söylediler. Bu noktada şimdi kadastro ile görüştüm.  2 tane eleman şimdi buraya getirttiriyorum.

Kamulaştırması yapıldı buraların. Devletimiz tarafından tarla sahiplerinin hesaplarına da parası yatırıldı. Ama ben yine de kadastro ile baktıracağım. Acaba bir ihtimal de olsa yanlış bir yere girmişler mi girmemişler mi diye? O yüzden araçlar biraz beklesinler” dedi.

“HES’LERİN SADECE MÜTEAHHİTLERE FAYDASI VAR”

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise, “Üniversiteler ve uluslararası bağımsız bilim çevreleri tarafından HES’lerin bilimsel araştırması yapıldı. Bunların hiçbirinin verimliliği, bağlanan para, tahrip edilen doğa ve yerine geri konulamayacak doğal kaynaklar hesaplandığında hiçbirinin millete, memlekete ve devlete bir faydası yoktur. Yalnızca müteahhitlere faydası var.

Bu topraklar binlerce yıldır dünyanın en kadim medeniyetin yerleşim yerleridir. Bu köylere yakın zamanlarda gelen kimse yoktur. Bizim dedelerimizin dedeleri binlerce yıldır bu topraklarda doğup büyüdüler. Buradan Bervadol köyüne kadar olan yerler dünyanın en kadim yerleşim alanlarıdır.

Kahta Çayı, son derece önemli bir su kaynağıdır. Burada yaşayan halk kendisi için bir itirazda bulunuyor. Normalde buraya karşı gelmesi gereken Devlet Su İşleri Müdürülüğü, Kaymakamlık, Valilik, Bakanlık ve yörenin milletvekilleridir.

“DEMOKRATİK YOL VE YÖNTEMLERLE HAKKINIZI ARAMAYI SÜRDÜRÜN”

Böyle bir şey yapılacaksa nasıl yapılmalıdır. Örneğin, bu çevrede etkilenen bütün köylerin önce muhtarları sonra bütün köylü çağırarak karar sürecine katarsın. Birinci derecede mağdur olacak kişilerin onayını alıp ikna edebilirsen ve yapılacak iş eğer gerekli ve faydalı ise yaparsın.

Şimdiye kadar nereye HES yapılmışsa, su kurumuştur. O halde yapılan bu işte bir yanlışlık vardır.  Geçmişte Börgene’ye çimento fabrikası yapıldı. Bütün millet buraya yapmayın gidin 14 km aşağıya yapın dedi. Yine de yaptılar. Kepir olan topraklarda şimdi değil ekili dikili alan, ot dahi yetişmiyor.

Ben bu işi gündeme taşıyacağım. Aynı zamanda takipçisi de olacağım. Fakat demokratik yol ve yöntemlerle siz hakkınızı aramayı sürdürürseniz, yeterince kararlı durursanız, provakasyonlara da gelmezseniz burada kimse kanunsuz bir iş yapamaz.” Dedi.

Köylülerin akşama kadar süren eylemi olaysız bir şekilde dağılması ile sona erdi.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

koylulerin-hes-eylemi-aksama-kadar-surdu-(1).jpgkoylulerin-hes-eylemi-aksama-kadar-surdu-(5).jpgkoylulerin-hes-eylemi-aksama-kadar-surdu-(3).jpgkoylulerin-hes-eylemi-aksama-kadar-surdu-(4).jpg

 

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr