• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Kur’an’ın Gölgesinde Bir İnsan: Seyyid

Ziya TEPE

Hayatında Kur’anı Kerimi eksen almış bir şahsiyet olan şehit Seyyid Kutub’un 29 Ağustos’ta şehit edilişinin yıldönümü dolayısıyla bu yazıyı yazıyorum.

Ashab-ı Kehf’i insanlık kahramanı yapan onların iman ve teslimiyetidir. Ashab-ı Kehf misali Şehit Seyyid Kutub’u da değerli kılan hayatın bütününü kuşatan Kur’anı Kerim’e iman ve tavizsiz teslimiyetidir. O iman ve tavizsiz teslimiyeti sözde değil özde idi. Büyük İslam mütefekkiri Muhammed İkbal: 'Kur’an-ı Kerim ruhları inkılaba uğratır'' ifadesiyle Kur’an-ı Kerim Seyyid Kutub’un ruh ve hayatında bir inkılap gerçekleştirmiştir.

Seyyid Kutub’un iman ve tavizsiz teslimiyetine dair bir anıyı alıntılayayım: ‘Mısır’da idamdan önce Ezher’li bir şeyh getirilip idam edilecek olana Kelime-i Şehadetin telkin edilmesi idam merasimlerindendir.Üstad Seyyid Kutub idam sehpasına götürülürken onun Kelime-i Şehadet getirmesi için Ezher’li bir alim getirilir.O ‘Ey Seyyid Kutup! Eşhedü enla ilahe İllallah ve eşhedü enne Muhammed'en Resululllah de'' der. Seyyid Kutub: ‘ Sende mi? Komediyi tamamlamak için mi geldin? Şüphesiz biz La İlahe İllallah dediğimiz için idam ediliyoruz siz ise karşılığında ekmek yemek için La İlahe İllallah söylüyorsunuz!’diye cevap verir.(1)

Üstad Seyyid Kutub, ‘Asr-ı Saadetteki Müslümanlarda Kur’an nasıl bir etki yaratmış ve değişim getirmiş ise elimizdeki Kur’an-ı Kerim aynı olduğunda yine aynı inkılabı gerçekleştirme gücüne sahiptir’ diyor. Seyyid Kutub ''Fizilali’l Kur’an''adlı tefsirini Kur’anın Asr-ı Saadette oluşturduğu manevi ve toplumsal inkılabın tekrar oluşumunu sağlamak için yazmıştır. Şehit Seyit Kutub ayetlerin tefsirini yaparken ilahi mesajların doğru anlaşılmasını, mesajların bilincini ve insanlar üzerindeki manevi güç ve etkisini itibare almıştır. Kısacası Allah Tebareke ve Teala’nın Kur’an-ı Kerim'in insanlara gönderilişinin sebebine uygun şekilde tefsir yazmaya çalışmıştır. İslam aleminde ‘Fizilali Kur’an tefsirini okuyan hemen hemen bütün insanlarda büyük etki yapmıştır. Ben de bu tefsiri okuduğum süreyi hayatımın en kıymetli zamanlarından biri olarak değerlendirdim. Bu tefsiri etkili kılan iki önemli etken vardır. Bunlardan biri tefsirin yazılış amacıdır diğeri de tefsiri yazan Üstad Seyyid Kutub’un kendisinde Kur’an'ın oluşturduğu kitapla sıddık, takva sahibi ve mücahit bir İslam alimi oluşulur.

Geçmişte ve günümüzde Müslümanların en büyük zafiyeti Kur’ana iman etmemize rağmen Allah’u Teala’nın tüm emirlerine gereğince iman ve teslimiyeti göstermeyişimizdir. Nefsimizin veya duygularımızın istemediği konularda Kur’an'ın ayetlerini ve Resulullah’ın örnekliğini görmezden geliyoruz. Hâşâ sanki bazı konularda Allah ve Resul’u yetersiz kalıyor. Yani dini bütün olma halini yaşayıp temsil edemiyoruz. Onun için bazı şahsiyetler diyorlar ki ‘Ya dini bütün ol ya da hiç olma’ öyle ki Kur’ana imanımız çoğu zaman sözde kalıp hedefimiz düşüncemiz, mücadelemiz ve hayatımız Kur’anın ayetleri ile çelişki içindedir. Bunun bedelini de hem kendimize hem müslümanlara hem de İslam davasına ödetiyoruz.

İslam tarihinde bütün İslam alimlerimiz müslümanların çöküşünü ve başlarına gelen bela ve musibetlerin sebebini dinlerinden uzaklaşmalarında bulmuşlardır. Üstad Seyyid Kutub da Müslümanlara tekrar doğru şekilde Kur’an'la tanışmalarını sağlayıp dini bütün müslümanlar haline getirmek için çalıştı.

Şehit Seyyid Kutub’u, Kur’an hakkındaki düşüncelerini ve Kur’an'ın Gölgesindeki ruh halini ve yaşadıklarını yazdığı tefsirin giriş bölümünde okuyabilirsiniz.

Kaynakça:

1) Şehit Abdullah Azzam / Tevbe suresinin gölgesinde cihat dersleri (cilt 1 sayfa 127)

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr