• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Liderlik Vecibesi

Ziya TEPE

İslam siyaset fıkhının temel esaslarından birisi de liderlik(imamet)’tir. Bunun önemine binaen liderlik konusuna dini yönden ne kadar hassasiyet gösterdiğimiz ve gereğini yaptığımız tartışma konusudur. İslam tarihinde Hz Ali’den(r.a) sonra en zayıf kaldığımız ve başta gelen dini vecibelerimizden biri de kendi içimizden ehil olan lideri seçip onun etrafında kenetlenmememizdir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) diyor ki bir yolculukta üç kişi de olsanız içinizden birini temsilciniz seçin.

Bu günün şartları içinde yaşadığımız tüm dünyada Müslümanların bir lider etrafında kenetlenmesi çok zor olabilir. Ama Müslümanların yaşadığı bölgelerde veya ülkelerde seçecekleri ehil ve güçlü bir lider etrafında toplanabilirler.

Kendilerini iyi yönetebilmek rüştlerine tekabül eder. Kendilerini iyi yönetemeyen toplumlar rüştlerine erişmemişlerdir. Maalesef Müslüman toplumlar bu şuur ve rüştten halen uzaktadırlar. Cezayirli önde gelen âlimlerden biri olan Malik bin Nebi diyor ki:“Hz Ali’den (r.a) sonra Müslümanlar rüştlerini kaybettiler.”

Batılılar kendilerini dünyanın efendileri diğer halkları da hizmetkârları olarak görürler. Diyorlar ki üçüncü dünya ülkeleri (Müslüman ülkeler bunların içindedir) kendi kendilerini yönetemedikleri için bunları ancak bizler yönetiriz. Şu bir gerçektir ki Müslüman ülkelerden birkaçı hariç diğerleri emperyalist güçler elinde oyuncak halindedirler. Nedeni bellidir: Aldatılmaları ve oyuna gelmeleridir. Yani rüştlerine erişememeleridir. “Nasılsanız öyle idare olunursunuz” hadisi şerifi mevcut durumumuza şahitlik etmektedir.

Müslümanların dinleri gereğince belli kriterler ölçüsünde seçecekleri liderlerine olan hürmet ve bağlılıkları; diğer dinler ve ideolojilere tabi olanların liderlerine hürmet ve bağlılıklarından çok daha ileri olması gerekir. Allah’ın (c.c) Nisa suresi 59. ayetinde  “Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ulu’l-emre de itaat edin.” şeklinde kesin nassı vardır. Liderlerimiz Müslümanların büyüklerindedir. Büyüklerimize hürmet göstermek de dinimizin şiarındandır.

Liderliğin Müslümanlar için ne kadar önem arz ettiği aşağıdaki iki hadisi şerif tek başına yeterlidir. Biri “İnsanlar meliklerin dini üzeredir.” Diğeri de “Ümmetimden iki kesim vardır ki onlar iyi oldukları takdirde tüm ümmet iyi olur. Onlar fesatçı olduklarında tüm ümmet de fesada uğrar. Bunların kimler olduğu sorulduğunda ise o şöyle dedi: Onlar âlimler ve meliklerdir (yöneticilerdir).”

Dünya hayatında izzetli ve saadet dolu bir yaşam ile İslam'ı en güzel bir şekilde yaşayıp temsil etmek istiyorsak bunun yolu İslam siyaset fıkhının temel esaslarından biri olan liderlik şuurunu kazanmamız ve içimizden ehil lideri seçerek etrafında güçlü bir şekilde kenetlenmemizden geçer.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr