• BIST 95.852
 • Altın 190,949
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 29 °C
 • Ankara 23 °C

LYS İlçe Birincisi Aziz Emre AKAY İle Röportaj

LYS İlçe Birincisi Aziz Emre AKAY İle Röportaj
Bu sayımızda Kâhtamızın gururu LYS ilçe birincisi

Bu sayımızda Kâhtamızın gururu LYS ilçe birincisi Aziz Emre AKAY ile röportaj yaptık. 9 çocuklu bir ailenin 6. çocuğu olan Aziz, 2007’de babasını kaybetmiş ve biri Diş Hekimliği bölümünde olmak üzere 4 kardeşi öğrenci. Birçok ekonomik zorluk içerisinde son sınıfta Tıp Fakültesini kazanmış bir evladımız. Gazete olarak evinde ziyaret ettiğimiz Aziz için duyarlı hayırsever vatandaşlarımıza burs yardımı talebimizi iletmek istiyoruz. Çalışkan, zeki evladımıza sahip çıkalım. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını dileriz.

 
Öncelikle başarınızı tebrik ediyoruz, hayırlı olsun. Bize Kendinizi Kısaca Tanıtır mısınız?
 
1994 Kâhta doğumluyum, dokuz kardeşin altıncısıyım. Bir abim Ankara Diş Hekimliği bölümünde son sınıf öğrencisi, iki kardeşim lise ve bir kardeşim ilköğretim öğrencisi. Çamdere Köyünde başladığım ilk öğrenimimi Hacı Bey İlköğretim ilköğretim okulunda tamamladım. 2008 yılında kazandığım Gaziantep Vehbi Dinçerler Fen Lisesini, kazandığım sene bırakıp Kâhta Anadolu Lisesine geldim. Burada liseyi bitirip Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleştim.
 
Bu Başarıya Nasıl Çalışarak Ulaştınız?
 
İlkokuldan beri kafamda doktor olmak vardı. Derslerim ilkokulda iyiydi, ilkokuldan sonra iyi bir liseye gitmenin hedefime ulaşmada yardımcı olacağını düşündüm. Çevremde başarı için uğraşan arkadaşlarımın olması beni motive etti tabi. Her gün düzenli olarak ders çalışırım, derslere düzenli çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Dershane desteği alarak yoğun bir çalışma temposuna girdim. Bu başarı bir yıllık bir çalışmanın ürünü değil yani. Ders çalışmayı yapmam gereken bir işim olarak gördüm. Mümkün mertebe her gün çalıştım. Planlı çalıştım, bol bol soru çözdüm, yanlış çözdüğüm soruların geribildirimini aldım, son zamanlarda da deneme sınavlarına büyük önem verdim.
 
Fen Lisesinden, Kahta Anadolu Lisesine Gelirken Başarınızın Düşebileceği Kaygısını Taşıdınız mı ?
Tabi ki taşıdım. Fakat zamanla okuldaki ve dershanedeki öğretmenlerimin çabalarını görünce kaygım kalmadı. Ayrıca güçlü bir iradeye karşı hiçbir engelin dayanamayacağını da öğrendim.
Bu Başarınızı Nelere Ve Kimlere Borçlusunuz ?
Öncelikli destek ve güven kaynağım olan aileme borçlu olduğumu söylemeliyim. Daha sonra okuduğum lise ve dershane öğretmenleri ile rehberlik servisinin katkılarını saymalıyım. Başarıya giden yolda doğru şeyler yapmak önemlidir. Bu konuda bana yol gösteren okul ve dershane rehberlik servislerine müteşekkir olduğumu belirtmeliyim.
Ancak başarının kişilerin desteğinin yanında kişisel gayret ve çalışmaya bağlı olduğunu da belirtmek isterim.
Sizce Başarının Önünde Bir Engel Var mıdır?
 
Başarı, ulaşmak isteyen kişiye kolaylaşır ancak insanlar geçersiz mazeretler öne sürerek başarısızlığa mahkûm olabilir. Öğrenci arkadaşlarım arasında sıkça duyduğum şu mazeret sanırım birçok arkadaşımızın da karşılaştığı bir durumdur. O da “zamanın yetmemesi” mazeretidir. Ayrıca konulardaki eksikliklerini temellerinin zayıf olmasına bağlama, ailevi sıkıntılardan doğan bahaneler, yapamama endişesi gibi mazeretler de arkadaşlar arasında rastladığım bahanelerdir.
Aslında başarı için gerekli olan iki temel etken vardır: Başaracağına inanmak ile azimli ve planlı çalışma. Bu iki gücü sağlıklı kullanabilen kişilerin başarısı kaçınılmazdır. Hani derler ya “hiçbir başarı tesadüf eseri değildir” diye. Dünyadaki tüm başarılar inancın ve azimli bir çalışmanın ürünüdür. Kâhtalı öğrenci kardeşlerime kendilerine bir hedef belirlemelerini ve bu hedefe yönelik azimli çalışmalarını öneririm. Hiçbir zaman pes etmesinler.
Ayrıca son sınıf öğrencileri arasında “ikinci seneye kalsam da bir şey olmaz” düşüncenin yaygın olduğunu fark ettim. Şunu da unutmamalılar ki ikinci sene alternatif değil son çaredir.
Çalışırken Önünüze Çıkan Engeller Ve Sıkıntılara Karşı Nasıl Bir Duruş Sergilediniz ?
 
Üniversite sınavına hazırlık sürecinde karşıma sayısız sıkıntıların çıktığını; bunların başarı ve
motivasyonumu düşürdüğünü söyleyebilirim. Fakat sabır ve azim göstererek bunların da üstesinden geldim. Bunu yaparken ailem ve öğretmenlerimin de desteklerinin önemli bir payı vardır.
 
Neden Bu Okulu Tercih Ettiniz ?
 
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, son zamanlarda yaptığı yenilikçi değişimleri ve başarılı ameliyatlarıyla ilgimi çekmişti. Ayrıca denize yakınlığı ve Antalya’yı bilenlerin tavsiyeleri üzerine bu okulu tercih ettim.
Üniversite Sınavına Hazırlanan Öğrencilere Neler Söylemek İstersiniz ?
Bana göre üniversite hazırlık süreci çok farklı bir durum. Gelecek yaşamı etkilemesi ve beraberinde getirdiği stres, heyecan bu durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Bir yandan ilk defa görülen okul dersleri bir yandan da sınava hazırlık merkezlerinde uygulanan yoğun çalışma programları öğrenciyi kapasite üstü çalışmaya sevk ediyor.
Benim tavsiyem arkadaşlarımızın planlı, sürekli ve bir hedefe yönelik çalışmalarıdır. Ayrıca sosyal paylaşım siteleri ve bilgisayar oyunlarının, arkadaşlarla yapılan sosyal aktivitelerin tamamen terk edilmeden azaltılmasının başarıyı artıracağına inanıyorum. Sosyal yaşama da vakit ayırmaları faydalarınadır. Ancak ayırdıkları bu süreyi bir şekilde telafi etmelidirler.
Bazı Öğrencilerin, Özellikle Son Sınıf ve Mezunların, Sınava Hazırlanmaları Sebebiyle Kitap Okumamalarıyla İlgili Neler Söylemek İstersiniz ?
 
Kitap okumanın faydaları hakkında eminim ki herkesin bilgisi vardır. Okumak, okuduğunu anlamak ve anladıklarından ders çıkarabilmek muhakkak ki kitap okumayla olur. Ders çalışıp başarı gösteremeyen birçok kişiye baktığımızda kitap okumadıkları ve kitap okumayı boş bir aktivite olarak gördüklerini görmekteyiz.
Kitap okuma hem bir beyin istirahati hem de bir beyin cimnastiğidir. Ders çalışırken ara verip kitap okumak hem beyni deşarj eder hem de anlama-yorumlama kabiliyetini artırır.Bu nedenle arkadaşlarımızın kitap okumayı hafife almamalarını tavsiye ederim.
 
 
 
Boş zamanlarınızda Neler Yapıyorsunuz ?
 
Hiçbir şey yapılmayan zamanların boş zaman olduğunu belirtmek isterim. Ben de zamanımı mümkün mertebe boş geçirmemeye gayret ettim.Kitap okuma, müzik dinleme,çeşitli hobilerle uğraşma; boşa çıktığım zamanları değerlendirmek için yaptığım şeylerdir.
 
Son Olarak Eklemek İstediğiniz Bir Şey Var mı ?
 
Bu sene sınava hazırlanacak olan arkadaşlara kendi tecrübelerimle yol göstermeye çalıştım ama herkesin kendine has bir çalışma sistemi vardır. Yani herkese kendi çalışabilecekleri bir şekilde program yapmalarını öneririm. Son olarak da başarının çalışmayla beraber insanın kısmetine bağlı olduğunu belirtmek isterim. İnşallah herkesin hakkında hayırlısı olur.

 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr