• BIST 85.784
 • Altın 248,933
 • Dolar 6,0627
 • Euro 6,7584
 • İstanbul 23 °C
 • Adıyaman 25 °C
 • Ankara 21 °C

Meclis Üyesi Alkuş'tan İmar Sorunu Konusunda Önerg

Meclis Üyesi Alkuş'tan İmar Sorunu Konusunda Önerg
Adıyaman İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Alkuş, i
İl Genel Meclisi Başkanlığına yazılı önerge veren İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Alkuş, İmar Kanunu'nun 18'nci maddesinin arazi ve arsa düzenlemesini içermekte olup bir adadan küçük parsel bazındaki düzenlemelere imkan vermediğini belirtti. Mehmet Ali Alkuş, meclis başkanlığına verdiği yazılı önergede şu ifadeleri kullandı
 "Bilhassa büyük oranda yapılaşmış imar adaları içerisinde kalmış, birbiriyle tamamlanması gereken birkaç arsanın bulunması halinde, olası imar düzenlemesiyle sağlanacak çözümden çok sorunun oluşmasına sebebiyet verecek olması halinde belediyeler bu madde uygulamasından çoğunlukla kaçınabilmektedir.
Böyle olunca da, hukukumuzda bu konuda bir düzenleme bulunmadığından birbiriyle tamamlanması gereken parsel malikleri diğer parselin veya diğer parselle birlikte kendi parselinin de mahkemece satışını isteyememektedir.
Toplum vicdanı ile hak ve adalet duygusu gözetmeksizin uzlaşmadan yana olmayan, diğerine göre daha az değerli eksik imar parseli malikleri, uzlaşmadan yana olan daha çok değerli eksik imar parsel maliklerine karşı ya satmamak veya fahiş fiyat istemek suretiyle dayatma yapmakta ve bu da bir anlamda azınlığın çoğunluğa haksız tahakkümüne fırsat vermektedir.
Bu ve benzeri nedenlerle taraflar birbirine satmadığı veya aralarında anlaşarak birlikte apartman yapmak üzere tevhit etmedikleri sürece uyuşmazlık ilelebet sürüp gitmektedir. Bu durum bir yandan uzlaşmacı taşınmaz maliklerinin kendi taşınmazından yararlanamamasına yol açtığı gibi bir yandan da ada içerisinde ucube kaçak yapıların veya bazen de çöp alanlarının oluşmasına ve görüntü kirliliğine sebebiyet vermekte ve dolayısıyla düzenli kentleşmeye engel oluşturmaktadır."
 "Medeni Kanunda, tapu sicillinde kayıtlı müşterek maliklerden biri; diğerinin aleyhine taksim veya satış suretiyle ortaklığın giderilmesi davası açarak taşınmazdan yararlanma imkanı bulmasına rağmen, yukarıda bahsedilen yarım parsel sahipleri, mevzuatımızda yer almadığından benzer bir dava açamamaktadır" diye devam eden Alkuş, "Gerçekte bu durum, taşınmazdan yararlanma açısından tapu hukuku yönünden değilse bile, imar hukuku yönünden ortak mülkiyet niteliği oluşturmaktadır.
Çünkü ilgili maliklerin eksik imar parselleri diğer mevcut veya muhtemel eksik parselle birleşmediği takdirde, anayasamızda teminat altına alınan mülkiyet hakkı kapsamında tapulu olmasına rağmen vatandaşlar taşınmazlarından yararlanamamaktadır. Bu önerimiz kabul edildiği takdirde ülkemizde imar yönünden eksik imar parseli niteliğinde olup birbiriyle birleşmesi gereken parsellerin mahkeme yoluyla satış ve birleştirilmesi sağlanmış ve böylece kangren halini almış binlerce soruna yasal çözüm bulunmuş olacaktır.
Uygun görülmesi halinde il genel meclisince önergemizin ilgili komisyona havale edilmesini, soruna sağlıklı ve pratik çözüm önerisi getirmek üzere Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya Belediyeleri İmar Müdürlükleri ile ilimiz Şehir Plancıları Odası ve Harita Mühendisleri Odasından da bu konuda görüş talep edilerek düzenlenecek raporun ilgili bakanlık birimine gönderilmesi için gereğini arz ederim" ifadelerini kullandı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr