• BIST 90.626
 • Altın 193,510
 • Dolar 4,8363
 • Euro 5,6612
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

Medeniyetimizin İhyasına Mütevazı Bir Katkı: Eğitimle Diriliş

Bilal AKGÜL
Bir grup eğitimci arkadaşla, üçüncü senesini tamamlayan bir çalışmamızdan bahsetmek istiyorum bu yazımızda. Eğitimle Diriliş Projesinden…

               

Şüphesiz eğitimin sorunları ile ilgilenen, sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak isteyen birçok gönüllü vardır toplumumuzda. Her kişi de gücü ve kabiliyeti nispetinde formel veya informel alanlarda katkılar sunmakta, çalışmalarda bulunmaktadır.

               

Eğitimle Diriliş, eğitimdeki eksikleri, yetişen insan kalitesini göz önünde bulundurarak evvelen eğitimcilerin dönüşmesi, yetişmesi gerektiği; seküler eğitimin yozlaştıran, fıtrattan uzaklaştıran boyutunun mevcut sorunların, sorunlu neslin temel müsebbibi olduğu bilincinden hareketle alternatifler geliştirme, bir sistem oluşturma amacına yöneliktir.

               

Taklidi, bir eğitim felsefesi olarak ön plana çıkaran, batı medeniyetini her yönden model alarak, ileri medeniyet seviyesine ulaşma amacı güden bir anlayışın nakıs, riskli olduğu bilincinden hareketle;  kendi ayakları üzerinde duran, kendi medeniyet tarihini referans alan, bu referansı yine olduğu gibi taklid ederek değil, eleştirel bir akılla inceleyip, günümüz koşullarını vahyi merkeze alarak değerlendiren bir yaklaşımı elzem görüyoruz. Sorunlarımızın çözüm referansı olarak…

               

Bunu söylerken de yapılan yenilikleri, eklemeleri önemli görmekle birlikte kalıcı, köklü bir eğitimin ufak tefek yeniliklerle-eklemelerle mümkün olmayacağının da farkında olarak yola çıkılması gerektiği aşikârdır.

               

Ancak; köklü çalışmalar, köklü değişimlere vesile olabilir.

               

Birçok konuda ciddi atılımın yapıldığı günümüzde, eğitimle ilgili köklü atılımların, ciddi çalışmaların yapıl(a)maması ve kısa vadede bu yönde önemli bir değişim-yenilik emaresinin görünmemesi bizi doğrusu tedirgin etmiyor değil.

               

Buradan hareketle özellikle kendi yakın çevremizden başlayarak bir okuma seferberliği başlatmak, bu okuma seferberliğini eğitim, özelde İslami eğitim merkezli yapmayı kendimize hedef edindik.

               

Üçüncü senesinde bu çalışma, hem sistem olarak hem nitelik hem de nicelik olarak mütevazı bir seviyeye ulaştı. Allah'a hamd olsun.

               

Ürünler hakeza…

               

Bu çalışmamızın bir ürünü olan Eğitimle Diriliş Dergisinin üçüncü sayısını önümüzdeki haftalarda çıkaracağız inşallah. Çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam ettiriyoruz. İlk iki sayıda çıtayı yükseltme ile ilgili attığımız adımları, inşallah, üçüncü sayıda da devam ettirme amacındayız. Özverili çalışmalarından dolayı dergi ekibine müteşekkiriz.

               

Site çalışmamız (www.egitimledirilis.com) önemli bir ivme kazandı. Estetik olarak yenilenen sitemizin içerikle ilgili de ciddi bir atılım çabası içinde olduğunu belirtmek isterim. Yazar kadrosu günden güne zenginleşen ve yoğun olarak sistem oluşturma-geliştirme üzerinde duran site ekibimize de fedakârlıklarından dolayı teşekkürü borç biliyoruz.

               

İnşallah dergimiz gibi sitemiz de bir 'mektep' olma yolunda kısa sürede ciddi bir mesafe kat edecektir.

               

Bir diğer ürün çalışmamızda “müfredat çalışması” dır. Mütevazı; ama idealist bir ekiple başlayan müfredat çalışmasında hedefimiz, informel eğitim çalışmaları için bir eğitim müfredatı oluşturmak.

               

İnformel eğitim çalışmalarını medeniyetimizin yeniden dirilmesinin olmazsa olmazı gören eğitim çalışmamız bunun ancak sistemli, uzun vadeli bir eğitim müfredatı ile olacağının bilincinden hareketle, böyle bir çalışma başlatmış ve inşallah kısa bir sürede bu çalışmalarını nihayete erdirecektir.

               

Toplumun her kesimini kuşatabilecek (ortaöğretim, üniversite, öğretmen, memur çalışmalarına kadar), yaygın eğitim çalışmalarını önemseyen, her branşta sivil bir eğitim müfredatı oluşturma amacındayız.

               

Nasip olursa dergimizin önümüzdeki sayısında bu başlıkları ve Eğitimle Diriliş Projesi'nin (EDİP) aşamaları, hedefleri ile ilgili daha detaylı bilgilendirmede bulunacağız.

               

Son olarak yaptığımız ve yapmayı düşündüğümüz çalışmalarla ilgili, başta eğitim camiası olmak üzere her cenahtan eleştiriye açık olduğumuzu, katkıların bizi ihya edeceğini belirtmek isterim.

               

Unutmamak gerekir ki ümmet olmak amel ile ilgili bir durumdur. Yani ancak davranışta kendini gösterdiği zaman anlam ifade eden-kazanan bir kavramdır.

Vesselam… 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr