• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

Mekarimu’l Ahlak(Üstün Ahlak)

Ziya TEPE
         Türkiye’de neşriyat alanında en çok ilgi gören  ve okuyucu kitlesi  bulan alanların başında ‘kişisel gelişim ve başarı’ alanı gelir. Yeteneklerimizin farkında olmak bizler için büyük nimet olan akıl hakkında bilgi sahibi olmak ve insan psikolojisini tanıma gibi konular önemlidir. Modern dünyanın da önem verdiği alan budur.

         Bizim göz ardı ettiğimiz daha önemli bir alan vardır ki  bu üstün ahlak ve kemalleşmedir. Kemalleşme kişisel gelişimin esasını da teşkil eden ve insana izzet, saadet ve şuur kazandıran alandır.  İslam dininin en çok önem verdiği husus üstün ahlakı kazanma kemalleşmedir.

         Kişisel gelişim ve başarı ile ilgili İslam’ın anlayışı ile diğer anlayışlar birbirinden tamamen farklıdır. Müslümanın  başarısını sağlayan amellerin doğruluğuna içten inanarak ve Allah rızasını gözeterek yapar. İslam’da salt çıkara, gösterişe, kendini ispata dayanan veya ahlaki değerler üzerine bina edilmeyen amellerin değeri yoktur. Modern dünyada ise kişisel gelişim ve başarıyı çıkara, hırsa, kendini ispata ve güç kazanmaya yöneliktir. Kişisel gelişim  alanında yayımlanan kitapların ekseriyetinin içeriği de bu tarzdadır.

         Bizim kendi nefsimize yönelik iki temel görevimiz vardır: Bunlardan biri temiz fıtratımızı her türlü ifsattan ve günahlardan korumaktır. Diğeri de ömrümüz boyunca daha üstün bir ahlaka ve kemalleşmeye ulaşmak için çalışmaktır. Bu alanda nice İslam klasiklerimiz vardır. Maalesef bu klasiklerimiz ne tanınıyor ne de okunuyor. Bu yazıda kısaca tanıtmak istediğim bu klasiklerimizden biri de Şeyh Muhyeddin-i Arabi’nin ‘Mekarimu’l Ahlak’ adlı kıymetli kitabıdır.

         Üstün ahlak ve kemalleşme konusunda Şeyhü’l Ekber diye tanınan Muhyeddin ibn-i Arabi gibi seçkin bir şahsiyetin kaleminden yazılmış olması daha önem taşıyor. Kitap bizlere sadece hazır bilgiler vermiyor. İslamın üstün ahlakı ve kemalleşme ile ilgili hem temel tanıtım bilgileri hem de bunlara ermenin yol ve yöntemini gösteriyor. Kitapta nefis türleri, bu türlerin zaaf ve kötülükleri,  üstün ahlak, kötü ahlak ve insanın nasıl kemalleşeceği sade bir dille herkesin istifade edebileceği bir şekilde anlatılmıştır.

         Kişisel gelişimde tercihimizin üstün ahlak ve kâmil insan olma temennisi ile… 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr