• BIST 94.082
 • Altın 189,513
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 27 °C
 • Ankara 20 °C

Memur-Sen Ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gü

Memur-Sen Ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gü
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Ah

 Gündoğdu ziyareti sırasında ülke gündemi ile ilgili birçok konuda açıklamalarda bulundu. Kamuda Başörtüsü özgürlüğü konusunda yapılan çalışmalar ve bundan sonraki süreçte izlenecek stratejiler hakkında bilgi veren Gündoğdu; başörtüsünün inanç özgürlüğü, insan hakkı, demokratik tercih veya moda tercihi olarak her ne maksatla takılırsa takılsın bütün kamuda serbest olması gerektiğini dile getirdi. Bu yasağın ortadan kalkması için yasal olarak ufak bir değişiklik yapılmasının yeterli olacağını söyleyen Gündoğdu; kamusal alan yalanının son bulması için Türkiye genelinde kitlesel basın açıklaması, 2 Ocak 2013 günü iş yerlerine serbest kıyafetle gitme gibi iki önemli eylem gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu sorunun tamamen çözülebilmesi için konuyu gündemde tutmaya devam edeceklerini dile getiren Gündoğdu 3 Ocak 2013 tarihinde Memur-Sen Başkanlar Kurulu’nun olağanüstü toplantısında Başbakanlığa iletilmek üzere 10 milyon imza kampanyası başlatma kararı aldıklarını ve bunu en kısa sürede başlatacaklarının ifade etti.

Toplu sözleşme sürecinde yaşanan sıkıntılara da değinen Gündoğdu; ek ödeme konusunda hükümetin tavrının tamamen yanlış olduğunu söyleyerek bunun kabul edilemez bir durum olduğunu ve kabul etmediklerini gerçekleştirdikleri iş bırakma eylemleri ile de tüm kamuoyuna gösterdiklerini belirtti.
Yeni anayasa çalışmaları konusunda da açıklamalarda bulunan genel başkan; Türkiye’nin darbe zihniyetinden tamamen arındırılmış, bireysel hak ve özgürlükleri teminat altına alan sivil bir anayasaya acil ihtiyaç duyduğunu, Memur-Sen olarak TBMM’e bu anlamda bir anayasa tasarısı sunarak katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Yeni bir anayasa yapılması için fırsat oluştuğunu,  mecliste grubu bulunan ve bulunmayan bütün siyasi partilerin ve bütün sivil toplum örgütlerinin daha ciddi bir duruş sergileyerek katkı sağlamak zorunda olduklarını, bu fırsatı ıskalamamaları gerektiğini söyledi.
Milli Eğitim Şurası’nda halkın temel değerlerini ön plana çıkaran birçok konuda karar alınmasını sağladıklarını, bu kararların bir kısmının uygulanmaya başlandığını söyleyen Gündoğdu, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinin ortaokullara seçmeli ders olarak okutulmaya başlatılmasını, kademeli ve yönlendirmeli eğitim sistemine geçilmesini örnek olarak gösterdi.
Suriye’de yaşanan olayların çok üzücü olduğunu dile getiren Gündoğdu; bu olayların en kısa sürede sona ermesini temenni ettiklerini söyledi. Türkiye’nin Suriye’den kaçan insanlara kucak açmasının çok anlamlı olduğunu ve burada bu Suriye’li vatandaşlara iyi bakıldığını söyledi. Fakat Suriye’de kalan çocuk ve kadınların ekmek kuyruklarında bombalanmaya devam edildiğini,  oradan kaçamayanların çok ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade eden Gündoğdu; Suriye’deki çocuklara ulaştırılmak üzere Memur-Sen olarak 130.000 TL yardımda bulunduklarını belirtti.
Gündoğdu; Sendikal mücadelenin demokratik ülkelerin vazgeçilmezi olduğunu, çalışanların ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için sendikaların güçlü olması gerektiğini dile getirdi. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen olarak ilkeli duruşlarından taviz vermeyerek mücadeleye devam edeceklerini, kimden gelirse gelsin doğru icraatların destekçisi olacaklarını ve yanlış çalışmaların da daima karşısında olacaklarını açıkladı.
Bu ülkenin daha rahat, huzurlu ve güvenli bir ortama kavuşması için herkese görev düştüğünü, kimsenin durmak gibi bir lüksünün olmadığını söyleyen Gündoğdu; bütün kamu çalışanlarını sendikal mücadeleyi güçlendirmeye ve bu ülkenin geleceği için sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti. • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr