• BIST 86.796
 • Altın 248,760
 • Dolar 6,0406
 • Euro 6,7414
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 22 °C

Menderes Mahalle Muhtarı Mustafa GENÇ ile Röporta

Menderes Mahalle Muhtarı Mustafa GENÇ ile Röporta
           Sizi tanıyabilir miyiz?
            Ben Mustafa GENÇ,  evli ve  5 çocuk babasıyım. Şu anda karayolunda esnafım,  kahvehane işletiyorum,  ekmeğimiz ufak  da olsa çıkıyor. 3 çocuğum okula gidiyor. Ben aslen Tütenocak yani Bersomik köyünde doğdum. Amcalarım halen köyde ikamet eder.  Ben de 2 yaşımdan beri Kahta’da ikamet etmekteyim. Kahta’da ilkokulu okudum ve halen Menderes Mahallesi Muhtarlığını yürütmekteyim.
           
            Muhtar olarak görevleriniz nelerdir? Bu görevinizi idame ederken ne tür sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
 
            Muhtar olarak yedinci yılım oldu. Bu işi severek yapmaktayım. Muhtar’ın görevi vatandaşlar ve resmi kurumlar arasında köprü görevini görmektir. Vatandaş’ın sorunlarını gerekli mercilere iletmek ve daha sonra da takipçiliğini yapmak. Biz bunları yaparken her şey dediğimiz gibi işlemeyebilir,  zaman zaman aksiliklerle de karşılaşabiliyoruz.
            Menderes Mahallesinde yaptığınız etkinlikleri ve yapmayı düşündüğünüz projeler nelerdir? Kısaca anlatır mısınız?
            Menderes Mahallesinde biz göreve geldiğimizde ciddi anlamda sıkıntılar mevcuttu.  Mahallemizin orta yerinde geçen etrafa çok kötü kokuları yayan bir dere  vardı. Onun üzerinde baya durduk. O dereyi ıslah ettik. Bu arada bu derenin ıslahında bana çok yardımcı olan başta mahalle sakinlerim ve Azalarımız,  ayrıca DSİ Bölge Müdürümüz sayın M.Emin ERTÜRK’e çok teşekkür eder mahallem adına şükranlarımı sunuyorum. Mahallemizde okul yetersizdi. Bir okul için müracaat ettiğimizde bize yer tahsis edin dedik. Tamam dediler sağ olsun o zaman belediye başkanımız Abdurrahman TOPRAK mahallemizde yer tahsisi için gereken çabayı sarf etti ve bir tane lise yeri verdi. Şu anda Anadolu Lisesi olarak hizmet vermektedir.
            İlçemizin tüm mahallelerinde olduğu gibi Menderes Mahallesinde de bilinçsizce mahalle arasında yetiştirilen küçük veya büyükbaş hayvanlar çevreyi ve vatandaşları olumsuz yönde etkiliyor. Bu konuda bir çalışmanız var mı?
            Ciddi anlamda mahalle arasında hayvan beslenmesi var. Biz göreve geldiğimizde bununla ilgili yoğun çalışmamız oldu. Sağlık Grup Başkanımız sayın Dr. Hüseyin AĞAOĞLU bunun için bizlere yardımcı oldu.  Mahallemizde hayvan beslenmesinin bir nedeni var:  O da bu yörede ciddi anlamda işsizlik mevcut,  çoğu ev bir hayvan besleyip en azından bir gelir getirsin diye besliyor. Bunun çözümü istihdam oluşturacak iş alanlarının açılmasıdır.  Bizim memlekette niye en alt kademedeki işler bize kalıyor? Bu işleri sıralarsak: pamuk, kayısı, fındık, patates ve açıkçası amelelik hep Kahta’nın kaderi olmuş. Siyasiler bizim oylarımızı aldıktan sonra herkesi kendi kaderine terk ediyor. Dışarıda daha rahat yerler var ya da bizim siyasiler yeterince imkanlar yaratmıyor ki  iş adamları da buraya yatırım yapsın.  Kahta Diyalog Gazetesi aracılığıyla burada bütün ilgililere çağrım bir an önce buradaki işsizliği iş adamlarımızla irtibata geçip işsizliğimizi görmelerini sağlamaktır.
            Sizin muhtarlık yaptığınız zaman sürecinde, mahallenizde ne tür değişiklikler oldu? Mahalle sakinleri bu değişikliği nasıl gördü?
            Muhtar olduktan sonra mahallemizde yaptığımız değişiklik Altuğ Camiinin yani (osi halimi) içi komple değişti ve camiimizin yanında bir taziye evi yapıldı ve şu an da taziye evinin üst katında taziye sahiplerinin yemek ve benzeri ihtiyaçlarını giderilmesi için halen inşaat halinde olan  ikinci yapılmaktadır. Bu arada bu inşaatın tamamlanması için  yardıma ihtiyaç vardır. Bu vesileyle yardım talebimizi duyuralım,  yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın yardımlarını bekliyoruz. İkinci bir camiimiz de Hacıbey İlköğretim Okulunun yanında bulunan Bilal-i Habeş camisi. İşe  sıfırdan başladık ve camii  şu anda faaliyettedir.  
            Kahta’nın üç büyük mahallelerinden Menderes, Hürriyet ve Fatih Mahalleleri cenazelerinin defnedilmesi için ayrılan Horik Mezarlığı, şu anda dolmuş vaziyette. Mahalle sakinleri cenazelerini Kahta’nın öbür ucunda ki mezarlıklara götürmek zorunda kalıyorlar. Bu durum mahalle sakinlerini epeyce üzmektedir. Bu konuda bir çalışmanız var mı?
            Evet mahallemizin ihtiyacıdır ve çok önemli konularından birine değindiniz. Bu konu çoktandır peşinde olduğumuz bir konudur. Tam bundan 5 veya 6 yıl önce kaymakamımız Yakup CANPOLAT hazineye ait olan 29 küsür dönüm araziyi mahallemize hazineden mezarlık alanı için tahsis etti.
            Nedense bir türlü mezarlık alanını çevirip bu konuda ki sıkıntımızı gideremedik şu anda her bahsettiğimizde yeni yapılan üniversitenin oraya gitmesiyle beraber adeta oradaki yurt için göz diktiler. Fakat bilinmektedir ki o alan mezarlık için ayrılmış durumdadır. Sayın Belediye Başkanımızdan ricamız bir an önce  bu konuya  el atıp bu kaygımızı gidermesi.
 
            Mahallenizde bulunan Gelincik Anaokulu için, okul müdürü Sayın Züleyha Hamurcu Turan’ın çok büyük fedakarlıkları ve güzel çalışmaları oldu. Bu takdire şayan çalışmalarda siz de fedakârlık yaptınız. Ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?
            Gelincik Anaokulu müdüresi Sayın Züleyha Hamurcu Turan’ın gerçekten eğitim için bir çok fedakarlıklar yaptı  . Gece vakitleri dahi ev ev dolaşıp  çocuklarımız için bir anaokulu eğitimin bu yaşlarda başladığına değinip  ailelerle bire bir görüşmelerde bulundu.
            Bu arada benim eksik gördüğüm bir konu ortaya çıktı. Eğitim derken eğitime çok değer veren sayın kaymakamımız Metin ESEN ile bir konu paylaştık. SYD Vakfınca dosyası olan fakir ve muhtaç öğrencilere birer kışlık mont dağıtma kararı aldık ve oradaki sıkıntıyı sayın kaymakamımız aracılığıyla giderdik.
            Menderes mahallesinin acilen çözülmesi gereken bir problemi var mı? Varsa nedir bu problem? Bu anlamda Kahta Belediyesi problemlerinize cevap verebiliyor mu?
            Evet mahallemiz de çok acilen çözülmesi gereken;  kışın yağan yağmur suyunun evlerin içine kadar girmesi. Bizim şu anda altı sokak ve iki tane cadde mevcut. Bunların yazın hemen bir an önce başlayıp oradaki alt yapıyı ve sokaklarımızın bozulan yollarının yapılması gerekmektedir.  Bunun için geçen sene zaman zaman belediyeye gittik, sağ olsun bizi iyi karşıladılar. Bu sorunun çözümünün de kolaylıkla gerçekleştirileceğini düşünüyorum.
            Mahalleniz de taziye evi, cami, okul, sağlık ocağı ve park gibi sıkıntılarınız var mı?
            Evet mahallemizde yeni yaptığımız Bilal-i Habeş camisinin taziye evi ve cenaze yıkama yeri yoktur. Özellikle belediye başkanımızdan ricamız bu yönüyle bizlere yardımcı olmasıdır. Ayrıca Hacıbey ilkokulumuzun bir toplantı salonu ve bahçe düzenlemesi yok bu konuda bizlere yardımcı olmalarını istiyorum.
            Bizim mahallede ve Hürriyet mahallesinin ortaklaşa kullanılacak bir sağlık ocağı ihtiyacımızın olduğunu belirtmek istiyorum ve  yetkililerin buradaki eksiklileri görüp bizlere bu konuda  yardımcı olmalarını rica ediyoruz.
            Muhtarlık olarak insanların sorunlarına yardımcı oluyorsunuz, Bazen vatandaş ile kurumlar arasında adeta bir köprü görevi yapıyorsunuz. Dolayısıyla bir yorgunluğunuz oluyor. Bir muhtar olarak bunun karşılığında ne kadar maaş alıyorsunuz? Sizce bu ücret yeterlimi?
            Muhtarlık olarak göreve geldiğimizden beri var olan muhtarların yıllardır bir yara haline gelmiş ve  birikmiş sorunların başında sağlık sorunu ve maaş sorunu gelmektedir. Nedense bir türlü çözülmedi. Bizim şu an da maaşımız 360 tl dir. Biz utanıyor ki maaşlarımızdan bahsedelim. Bu hükümet intibak yasasıyla  SSK maaşları ve BAĞKUR maaşlarına zam getirmekte fakat nedense muhtarlara yasa çıkaracak gibi görünmüyor. Fakat bu gidişle galiba çok bekleriz. Biz de milletvekili gibi jet hızıyla maaşımıza zam yapma şansına sahip değiliz.
            Son olarak Kahta Diyalog Gazetesi aracılığıyla, hizmetlerimizin daha verimli ve etkili olması adına, Menderes Mahallesi sakinlerine neler söylemek isterdiniz?
            Vatandaşlarımızdan özellikle mahallede gördükleri eksiklikleri bizlere iletirlerse o zaman hizmetin daha çabuk ve daha hızlı olarak mahalleye döneceğini belirtmek istiyorum. Sizin vasıtanızla  tüm mahalle sakinlerine şükranlarımı sunarım ve  bana bu fırsatı verdiğiniz için Diyalog Gazetesi ailesine başarılarınızın devamını diler, sonsuz teşekkürlerimi sunarım.  
            Bu arada vekilimiz Mehmet METİNER ile bugün adliyede karşılaştık. Hazır konu açılmışken AKEDAŞ ile ilgili çıkan bir kavgada iki tane vatandaşımız AKEDAŞ görevlileriyle kavga etmişlerdi. Onun için adliyede görüştük vekilimizle. Geçenlerde radyoda programı olduğunu duydum geç duydum. Radyoda vekilimiz yaptığı konuşmada ben mahalle muhtarlarını halka şikayet ediyorum diye bir beyanda bulunmuş. Şikayet konusu ise ben toplantı yapıyorum muhtarlar toplantıya gelmiyor diye. Fakat kendi kendine konuşuyor. Ben Menderes Mahalle Muhtarıyım. Kim beni aramış kim bana demişse çıksın ortaya desin.       Acaba vekilimiz mahalle muhtarlarının ismini verirken çıkıp radyoda bizi halka şikayet edeceğine kendisi Kahta’ya ne hizmetler getireceğini Kahta’yı nasıl ırgatçılıktan kurtaracağını söylesin.
            Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.
            Mahallemizin sorunlarını Diyalog Gazetesinin aracılığı ile halkımızla paylaşma fırsatını verdiğiniz için  ben teşekkür ederim.
Röportaj: Hüseyin TÜRKOĞLU / Kahta Diyalog Gazatesi
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr