• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Adıyaman 8 °C
  • Ankara 9 °C

Mesire Alanlarındaki Kirlilik

İsmet YILMAZ

Peygamber Efendimiz temizlik konusuna çok büyük bir önem vermiş ve “Temizlik, imandandır.” şeklinde buyurmuştur. Temizlik denilince hem manevi hem de maddi temizlik aklımıza gelmelidir. Manevi temizliğe önem veren insan şüphesiz maddi temizliğe de önem verir. Her iki temizlik birbirine paralel gelişir. Kul hakkı yemeyen, harama el uzatmayan, yetim hakkı yemeyen, ibadetlerini samimi bir şekilde yerine getiren bir insanın çevresini kirletebileceğine inanmıyorum. E tabi dışarıdan dindar ayağına yatıp her türlü dalaverenin içine girenlerin çevresini temiz tutacaklarına da inanmıyorum. Çünkü onların kalbi kirli… Temizliğe önem veren insan, bütün kötü huylardan arınmış ve tamamen iyi huylara yönelendir.

Son zamanlarda çevremizde bulunan mesire alanlarında ortaya çıkan kirlilik hepimizin dikkatini çekti. Mademki bir turizm ilçesiyiz o halde bize yakışanı yapmamız icap etmez mi?  Tatil günlerinde ailece gittiğimiz yerlerde istediğimiz ortamı bulamadığımız zaman elbette hepimiz rahatsız oluyoruz. Baraj kenarına gidince çöplerle, içki şişeleriyle karşılaşmak artık ciddi derecede moralimizi bozmaktadır. Diğer piknik yerleri de aynı durumda maalesef. Bu sıkıntı defalarca sosyal medyada paylaşıldı, dile getirildi. Hatta Saatçi Mehmet Çoban gibi bazı duyarlı insanlar mesire yerlerindeki (Cendere Köprüsü, Baraj…) çöpleri defalarca topladılar ve çeşitli yerlere seslendiler ya da birtakım yerleri ziyaret ederek onlardan yardım talep ettiler. Fakat ne değişti? Hiçbir şey, tabi ki… Geçenlerde Baraj kenarına gittik aynı kirli manzara, aynı çöpler ve içki şişeleri… Çevre kirliliği dışında kırılan şişelerin çevreye saçtığı tehlike de yadsınamaz. Gerger Kırkgöz (Çelçavi)’e gittik aynı problem orda da var. (Yolun son iki kilometresinden bahsetmeme gerek yok sanırım.) Suyun aktığı gözler ve şelale kısmı karpuz kabuklarından, terliklerden, poşetlerden vb. çöplerden geçilmiyor. Elimizden geldiğince temizledik ancak bu sorun bizim, Mehmet Çoban’ın ya da Japon turistlerin kişisel çabalarıyla çözülecek gibi değil. Bu hepimizin ortak sorunu. Taşın altına hepimizin elini koyması gerekmektedir.

Mesire alanlarının güvenliğinden ve temizliğinden sürekli sorumlu olacak görevlilerin bulundurulması gerekiyor. Bunun hangi kurumun bütçesi ile yapılacağını bilemiyorum ama bir an önce yapılması gerektiğine inanıyorum. Bu gibi yerlerin temiz bırakılması için gerekirse Adıyaman Marina ve Beşpınar’da olduğu gibi gelen piknikçilerden belli bir ücret alınması taraftarıyım da. Elbette öncelikle bu gibi yerlerin düzenlenmesi ve gelen insanlarımızın bilinçlendirilmesi gerekiyor. İnsanımız piknik yaptıktan sonra ateşini söndürmesi ve çöpünü toplaması gerektiğini bilmelidir. Gerekirse mesire yerlerine uyarı levhaları asılmalıdır. Ayrıca yine belli yerlere çöp bidonları bırakılmalıdır ve bu çöpler günde iki defa toplanmalıdır. Bu gibi yerler özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde denetim altında tutulmalıdır.

Mesire yerlerinin bir büyük sıkıntısı da lavaboların olmaması ve piknik için uygun ortamların eksikliğidir. Bu tür eksiklikleri olmayan bir Ebu Sadık Parkı var. Ebu Sadık Parkı gerçekten çok güzel bir proje oldu. Sırada Baraj Sahil Yolu ve Çataltepe Mesire Alanı Projesi var. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. En azından bu projeler tamamlanana kadar bu gibi yerlerle ilgili geçici önlemler de alınırsa çok daha güzel olur.

Son olarak Kahta Çayı Sahil Alanı’nı da gündeme getirmek istiyorum. Kahta Çayı, Cendere Köprüsü’nün altından binlerce yıldır barış türküleri eşliğinde akan bir akarsudur. Binlerce yılın kültürünü günümüze aktaran bu suyumuzun aktığı alanda Adıyaman Marina gibi gerçekten muhteşem bir mesire alanı projesi hayata geçirilebilir. Dibimizde tarihle doğanın birleştiği böylesine harika yerler var ama maalesef istenilen gibi istifade edemiyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr