• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Adıyaman 14 °C
 • Ankara 7 °C

Mısır Darbesi Ve Suriye Katliamı Kahta'da Kınandı

Mısır Darbesi Ve Suriye Katliamı Kahta'da Kınandı
Dünyanın gözü önünde Mısır’da Müslümanlara karşı gerçekleştirilen darbeye karşı Kahta’da Darbeye Lanet Mısır’a Destek Mitingi yapıldı.
3 Temmuz’da Mısır’da gündüz gözüyle canlı yayında gerçekleştirilen darbeye Kahta’nın sokaklarından lanet yağdı.
Kahta'da gönüllü sivil toplum kuruluşlarınca, 100. Yıl Parkı’nda başlayan program, Mısır’da yapılan katliamdan kareler sergilendi.
Katılımcılar resim sergisini gezdikten sonra akşam namazını eda ettiler. Saat 20:00’da miting için ayrılmış alana kurulan platformdan Hafız Halil Ödemiş’in Kuran-ı Kerim’i okumasıyla program başladı. Programa binden fazla kişi katıldı. Mısır  bayrakları ve  İslami Hareket Engellenemez, sakın Allah’ı zalimlerin yaptıklarından gafil sanma yazılı pankartları, R4BIA simgesinin olduğu afişler taşındı.
BİRKAÇ AĞAÇ KESİLİYOR DİYE TÜRKİYE’Yİ MISIR’A ÇEVİRMEK İSTEYEDİLER
Okunan Kuran’ı Kerim tilavetinden sonra açılış ve selamlama konuşması yapan KİMDER başkanı Sabahattin Karakayalı, tepkilerini ortaya koymak için bir araya gelen protestocuları tebrik ederek: “Bugün canlı yayınlarla gerçekleştirilen bir darbe vardır. Pasif direnişle tavrını sergileyen halka ağır silahlarla saldırılıyor; kadın, yaşlı, çocuk demeden büyük bir hışımla ve gaddarca insanlar öldürülüyor. Bizler Batı’nın ikiyüzlü yapısını çok net olarak gördük ki demokrasi dedikleri helvadan putu işlerine gelmeyince çok rahat yiyebiliyorlar.” Ülkemizde meydana getirilen gezi olaylarına da değinen Karakayalı, “birkaç ağaç kesiliyor diye Türkiye’yi Mısır’a çevirmek isteyenler… Mısır’da ve diğer ülkelerde insanlar kesiliyor insanlar! Niye buna sessiz kalıyorsunuz? Burada öldürülenlerin binlerin bir ağaç kadar değeri yok mu?” ifadelerini kullandı.
UNUTMAYIN, ONLAR İÇİN EN İYİ MÜSLÜMAN, ÖLÜ MÜSLÜMANDIR
Daha sonra Nevzat Güzel, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Konuşmasında Mısır’daki yiğitleri selamlayarak:“Kahraman Mısır halkı tüm Müslümanların umudu olmuştur. Müsadenizle önce selamlarla başlamak istiyorum. Selam olsun Musa’ya, selam olsun Harun’a, Yakup’a, selam olsun o yiğitlerin öğretmeni El Benna’ya, selam olsun Şehid Seyyid Kutup’a, selam olsun Rabiatul Adeviye’ye, Mursi’ye selam olsun… Küfür için en iyi Müslüman ölü müslümandır. Fakat oyunlarını bozacağız inşallah. Bu sefer yanlış yere çattılar. Bu sefer dur diyeceğiz inşallah. Sisi ve taraftarlarının yaptığı sadece günah değil aynı zamanda ihanettir. Ve münafıkların durumu da bellidir. Sevdiklerimizi tek tek alsanız da özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz. Elinizdeki güce çok güveniyorsunuz. Fakat inandığımız Allah her şeye kadirdir.  Şimdi Suriye’de babaların kucağında bebeler ölüyor. Şimdi kendinizi onların yerine koyun. En sevdiğiniz çocuğunuz kucağınızda ölüyor ve sonra diyorlar ki bu onların iç meselesi. Şu zor zamanlar duanın kabul edileceği zamanlardır. Allah’a dua edelim gözyaşlarıyla, samimiyetle.” Sözlerini kullandı. Sık sık tekbir ve tevhid, zalimler için yaşasın cehennem, Mursi Kutup El benna selam olsun ihvana, Mısır’a selam direnişe devam gibi  sloganlarla kesilen konuşmanın ardından  Çağrı ilahi grubu ezgilerini seslendirdi.
Seslendirilen ilahilerden sonra imam hatip öğretmeni Haci Çiçek, konuşmasını yaptı. Konuşmasında “Kardeşlerim, Beltaci’nin kızına yazdığı mektupta bir şey dikkatimi daha fazla çekti. Orda kızına diyor ki Beltaci, öğretmenim. Düşünün 17 yaşındaki kız 60-70 yaşındaki adama öğretmenlik yapıyor. Böyle gençler varsa umudumuz var demektir. Zaten umudunu sadece kafirler keser.
SEYYİD KUTUP’UN FİZİLALİL KURAN TEFSİRİ RAFLARDA YERİNİ ALDIKÇA İSLAMİ HAREKET DEVAM EDER
 Yine Hasan El benna’nın hayatına baktığımda şu örneği unutamıyorum: İslam tarihinde Bi’ri Maune olayını bilirsiniz. Bu olayda 70 müslüman katledildi. Katliamdan sonra peygamberimiz bir ay boyunca namazlarının son rekatının rükuunda beddua etmiştir.
DÜNYADA SEYYİD KUTUP GİBİ ÇOK AZ ALİM VARDIR
Hasan El- Benna da bu sünneti hayatı boyunca sürdürmüştür. Kendisine neden böyle yaptığı sorulduğunda ise ‘ben kendimi bildim bileli İngilizlerin sömürgesi altındayız. O yüzden demiş. Seyyid Kutup’un Fizilalil Kuran tefsiri raflarda yerini alıyorsa demek ki bu hareket yaşıyor. Dünyada Kutup gibi çok az alim vardır. Sizlere Kutup’un hayatından bir kesit sunmak istiyorum. Cezaevindeyken kendisinden özür dilemesi karşılığında affedileceği söylenir. O ise eğer yanlış bir şey yapıyorsam idam cezamı çekeceğim. Yok eğer doğru yolda isem bunun için zalimlerden özür dileyecek kadar alçalamam. Eğer özür dileseydi bugün eserleri ve etkisi devam etmeyecekti.” İfadelerine yer verdi.
Programda ilahiler de okunurken en duygulu anlar ise İhvan Liderlerinden Muhammed Biltaci’nin direniş sırasında şehit olan 17 yaşındaki kızı Esma’ya yazdığı şiirin okunması ve Suriye ile Mısır’daki katliamın görüntülerinin izlenmesi sırasında yaşandı.
Mektubu Gazeteci-Yazar Hikmet Kızıl okudu. Duygulu anlar yaşayan katılımcılar mektubun etkisiyle gözyaşlarını tutamadı.
Mektubun okunmasının ardından sahneye gelen 10 yaşındaki Ceren Deniz de okuduğu ilahi ile meydanı dolduranlara duygulu anlar yaşattı. Programda gözyaşlarını tutamayan insanlarla birlikte küçük yaştaki çocukların da Rabia işareti yapması ve Rabia işaret olan dövizler kaldırması dikkat çekti.
BU İŞLER SADECE SLOGANLARLA OLMAZ
Mavi Marmara Gazisi ve İHH gönüllüsü Murat Yıldırım’ın hazırladığı slayt gösterisine geçildi. Slayt gösterisi, izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Gözyaşlarıyla beraber dua edenlerin gözlendiği slayt sırasında sık sık sloganlar atıldı. Slayttan sonra kısa bir konuşma yapan Yıldırım, “kardeşlerim sadece sloganlarla bu iş olmaz. Sadece Gazze olayları sırasında Müslümanlar arasında uygulanan boykot nedeniyle İsrail malları stoklarda çürüdü ve 375 milyar dolar zarar etti. Evet bu hususta dikkat etmemiz lazım. Ramazan’da Suriye’de idim, Türkiye’den 12 tır yardım gitti ama İngiltere’den ise daha fazla yardım geldi. Düşünün Müslüman ülkeden gelen yardımın miktarını. Kuran’da müminler kardeştir buyrulur. Vallahi eğer bu ayet sloganlardan ibaretse kıyametimiz kopmuş demektir, ölmemize gerek yoktur.”cümlelerini kullandı.
Kuran Kursu öğretmeni Mustafa Demir Hoca duayı yaptı. Yapılan duanın ardından 100. Yıl Parkında cemaatle namaz kılınarak program sonlandırıldı.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr