• BIST 104.862
 • Altın 229,806
 • Dolar 5,4794
 • Euro 6,2177
 • İstanbul 12 °C
 • Adıyaman 5 °C
 • Ankara 5 °C

MODERN DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞEYTANI ULUSÇULUK

MODERN DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞEYTANI ULUSÇULUK
İkbal Kültür ve Yardım Derneği, Dernek Salonunda aylık esnaf buluşması programı düzenledi.

Ümmetin bugünkü durumunun bölünmeden kaynaklı ve batı tahakkümünün ispatı olduğunu ifade eden Eğitimci Maçin, “Tarihte iki meyil vardır: Birleştirici ve bölücü meyil. Batı daima böler, parçalar, ayırır. İnsanı, milletleri, zihni ve ruhu birbirinden ayırır. İslam ise tevhid dini olması hasebiyle birleştirir. Ümmetimizin bugünkü durumu bölünmeye uğrayarak yenilgimizin ve batı tahakkümünün ispatını göstermektedir" dedi.

İkbal Kültür ve Yardım Derneği, Dernek Salonunda aylık esnaf buluşması programı düzenledi.

Programa farklı mesleklerden gönüllüler, eğitimciler ve dernek yöneticileri katıldı. Ümmetin can alıcı sorunu olan ulusçuluk konusu Kelim Sıddıki’nin Modern Ulus Devlet ve Ötesi kitabının tahlili üzerinde ele alındı.  

Her ayın son Cuma gecesi düzenlenen programa farklı konu ve konuklarla bilinçlendirme ve kaynaşma sağlanıyor.

Kuran-ı Kerim’in okunması ile başlayan program, Eğitimci Ömer Maçin tarafından Modern Ulus Devlet ve Ötesi kitabı tahlil edildi.

Kelim Sıddıki’nin hayatı ile ilgili bilgi vererek başlayan Eğitimci Maçin, ulus devlet ile İslam devletinin devlet anlayışının birbirinden çok farklı olduğunu söyledi.

Eğitimci Maçin, “Ulus devlet, bütün insanların tek ve ayrımsız bir topluluk oluşturamayacaklarına inanan milliyetçilik görüşüdür. Ulus devlet ile islam devletinin devlet anlayışları birbirinden farklıdır. İslam, devleti ilahi iradenin bir hizmetçisi, adaletin banisi, insanların her iki dünya saadetinin kaynağı, iyiliği emreden ve kötülükleri önleyen bir mekanizma olarak görürken; ulus devlet ise tamamen bunun aksine ilahi olanı dışlayan, seküler bir anlayışa sahiptir. Ulus devletin ahlaki değerleri ulusal menfaatler üzerine kuruludur” dedi.

ULUS DEVLETİN KÖKENİ: BATININ SÖMÜRGE MAŞALARI

Ulus devletlerin, batının sömürge dönemi mahsulü olduğuna dikkat çeken Eğitimci Maçin, “Günümüzde Müslüman halklar uluslara bölünmüştür ve her ulusun ayrı bir devleti vardır. Hatta her kabilenin bir devletçiği vardır. Ulus devletler, batının sömürge dönemi mahsulüdür. Fiziki sömürgeciliği devam ettiremeyeceğini anlayan batı, sömürgeleştirdiği halklara kendi himayesinde bir devlet kurdurarak tüm İslami kurumları bir bir yok etti. Daha sonra mevcut yönetimler eliyle batı dillerini, yaşam tarzını yeni nesillere öğrettiler. Eğitim görüşlerini empoze ettiler. İlerlemenin ancak batılılar gibi olmakla olabileceğini ifade ederek batının taklitçisi oldular. Bütün bunlar yerine getirildikten sonra İslam kişisel hayatta sıkı bir şekilde uygulansa dahi batılılar için önemli değildi. Batılılaştırılmış sömürgelerin siyasi bakımdan “bağımsız” bir devlet kurabilmeleri için öncelikle ulusçu bir kimliğe büründürülmeleri gerekir. İyi bir ulusçu olabilmeleri için kendi laik siyaset anlayışlarını birazcık İslam’la karıştırmaları gerekirdi. Çünkü bu geri kalmış halklarıyla iletişim kurabilmeleri için gerekliydi. Ancak Müslüman halklar şunu düşünmelidirler: Neden batı 1400 koloniden 105’e ve daha sonra 27 devlete, en sonunda da birliğe dönüşürken bizlere herkesin bir devleti olmalı fikrini empoze ettiler ve hatta bunun için bilfiil yardımcı oldular?” şeklinde konuştu.

ÜMMETİN TOPYEKUN DÖNÜŞÜMÜNÜN ÖNÜNDEKİ ENGEL: ULUS DEVLETLER

Ümmetin bugünkü durumunun bölünmeden kaynaklı ve batı tahakkümünün ispatı olduğunu ifade eden Eğitimci Maçin, “Tarihte iki meyil vardır: Birleştirici ve bölücü meyil. Batı daima böler, parçalar, ayırır. İnsanı, milletleri, zihni ve ruhu birbirinden ayırır. İslam ise tevhid dini olması hasebiyle birleştirir. Ümmetimizin bugünkü durumu bölünmeye uğrayarak yenilgimizin ve batı tahakkümünün ispatını göstermektedir.

Ulusalcılık ve ulus devletler ya da yapılar kazara oluşmamıştır. Bunlar İslami mücadele önünde engel olmak üzere küfür güçleri tarafından silahlandırılmış ve desteklenmektedir. Ulusçuluk daha 100 yıl kadar öncesinde Müslümanlar arasında bilinen bir doktrin değildi. Ve ulusçuluğu gündeme getiren hiçbir hususu Müslümanlar gündeme getirmemişlerdir. Ancak 1900 lü yıllardan beri bir virüs gibi bize bulaşan bu mikrop, ülkemizde yaşadığımız Kürt sorunu, Arap devletlerindeki zillet ve daha nice problemin baş sebebidir. Modern dünyanın en büyük şeytanı ulusçuluktur. Bu şeytan ortadan kaldırılmadan hiç kimse rahatlamayacaktır. Zira her ulusal söylem dışlayıcı bir yapıya sahiptir” dedi.

KENDİMİZİ VE NESİLLERİMİZİ ULUS DEVLETLERİN BİTECEĞİ ZAMANLARA HAZIRLAMALIYIZ

Ulus devletlerin halklarına hiçbir zaman refah getirmediğini tam aksine hiçbir sorunu çözemediğini, iç baskı ve dış desteklerle ayakta durduğunun altını çizen Eğitimci Maçin, “Ulus devletler bir gün ortadan kalkacaktır. Kendimizi ve nesillerimizi buna hazırlamalıyız. Bunun için ulus devletlerin halklarına hiçbir zaman refah getirmediğini tam aksine hiçbir sorunlarını çözemediğini, iç baskı ve dış desteklerle ayakta durduğunu bilmemiz ve anlatmamız gerekir. Bizler belki göremeyeceğiz ama en azında gelecek nesillere sağlam bir zemin oluşturmalıyız. Bilinmelidir ki İslam bir ümmettir, küfür ise tek millettir. ” ifadelerini kullandı

Program, çay eşliğinde sorulan soru ve cevapların ardından sona erdi.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

omer-macin-3.jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr