• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Modern Eğitimden Geçenlerin İslam Âlemine Yaşattıkları

Ziya TEPE

Emperyalist güçlerin Müslüman ülkelerde hazırladıkları veya hazırlattıkları eğitim sistemi ile gençlerin psikolojilerinden yararlanarak İslam ülkelerinde hem tahakküm sağlamışlar hem de Müslüman halkların bugünkü elim duruma gelmelerine sebep olmuşlardır. 

Egemen güçler tarafından kendi maddi ve manevi özlerinden koparılarak kazanılmış olan bu kesimler tarafından, Müslüman halkların dinleri, canları, evlatları, namusları, ahlakları, kültürleri, tarihi servetleri ve malları adeta bunların elleri ile payimal edildi. 

Bu güçler, önceleri ülkeleri işgal ederek sömürürlerdi. Bu tahakküm ve sömürü yöntemi kendilerine ağır bedellere mal olduğu için daha sonraları bu güçler, işgal etme yöntemi yerine kendilerini temsil edecek yerli işbirlikçiler ihdas ederek tahakküm ve sömürülerini devam ettirdiler. 

Modern eğitimden geçen ve kendini yabancı ideolojilere kaptıran bu kişilerin İslam âlemini ne duruma getirdiklerine binlerce misalden birkaç tanesini kısaca verelim. 

Emperyalist güçlerin ideolojisine kendini kaptıranlardan biri de Saddam Hüseyin’dir. Saddam kendini Irak ve Arap halklarına milliyetçi, sosyalist, çağdaş ve ilerici gibi sıfatlarla kurtarıcı olarak lanse etti. İdeolojik hareketine de insanları öldürmekle başladı. 

Saddam asıldığı zamana kadar Irak halkından milyonlarca insanın katl olunmasına sebep oldu. Bugün de Irak halkının ne duruma getirildiğine hepimiz şahidiz. İşte, kurtarıcı Saddam, Irak halkını böyle kurtardı(!) 

İslam âleminde binlerce kurtarıcıdan (!) bir başkası da Çağdaş Mısır Firavunu sıfatıyla anılan Cemal Abdunnasır’dır. Geçen asırda tüm Arap halklarını bir devlet çatısı altında birleştirme ideali ile büyük Arap milliyetçisi olarak tanıtılmıştır. O, sosyalizm ideolojisine sahipti. Abdunnasır, Arapları kurtarma adına halkların iradelerini hiçe sayarak darbe ile Mısır’ın başına geçmişti. Abdunnasır, milliyetçisi olduğunu iddia ettiği halkını aldattı. Perde gerisinde de emperyalist güçlerle işbirliği yaptı. Yaşadığı müddetçe de milliyetçisi olduğu onbinlerce insanı hapishanelere tıkarak onlara insanlık dışı işkenceler yaptırdı. Binlerce insanın da katledilmesine sebep oldu. Bunlardan biri de işkence edip sonraları da astığı Şehid Seyyid Kutup’tur. İşte Abdunnasır ‘da Mısır’ı böyle kurtarmıştı(!) 

Yine ılımlı sosyalist ve Arap milliyetçisi olarak bilinen diktatör Beşer Esed’in kendi halkına yaptığı zulüm ve katliama da herkes şahittir. 

Bu güçler Müslüman ülkeleri hapishane, Müslüman halkları mahpus ve yerli işbirlikçileri de adeta hapishanenin gardiyanları konumuna getirdiler. 

Bir asırdan beri İslam âleminde kendilerini sömürgeci güçlerin fikirlerine kaptıran güdümlü yerli işbirlikçilerinin maceraları halen devam etmektedir. Maalesef, Müslüman halklar da batılı ve doğulu emperyalist güçlerin bu oyunlarını bozacak bir çözüm yolu ve iradeyi de ortaya koyamamaktadırlar.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr