• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 21 °C

MODERNLİK VE ÇAĞDAŞ İSLAM DÜŞÜNCESİ

Şevket TATAR

İBRAHİM M. ABU RABİ YÖNELİŞ YAYINLARI

İbrahim M. Abu-Rabi 1956 Yılında Nazareth'de dünyaya gelen yazar Zeit Üniversitesin'de İngiliz Dili, Siyaset Bilimi ve Sosyolojisini okudu. 1982 Yılında Cincinnati Üniversitesi siyaset bilimi bölümünde, 1983 Yılında, Temple Üniversitesi din araştırmaları bölümünde yüksek lisans yaptı. Aynı bölümde 1987 Yılında doktorasını tamamladı. American Academy of Religion, The Middle East İnstute, Association of Middle Eastern studies ve Arab-American Üniversity Graduates üyesi olan Abu Rabi, İslam çalışmaları, dünya dinleri, din-siyaset ilişkisi, siyaset bilimi, tasavvuf ve Ortadoğu tarihi alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konuda onlarca makalenin sahibi olan Abu Rabi'nin İngilizce yayınlamış birçok eseri bulunmaktadır.1993 Muslim Society dergisinin editörlüğünü yöneten ve İslam çalışmaları profesörü olarak görev yapan Abu Rabi, halen Harttford Seminnary'de çalışmalarını sürdürmektedir. Yazarın küreselleşme, modernlik ve İslamcılıkla ilgili makalelerin derlemesinden oluşan bir çalışması önümüzdeki günlerde küreselleşme ve muhallifleri: “1967 sonrası Arap düşüncesi üzerine” isimli henüz basılmamış çalışması ise gelecek yayın döneminde Yöneliş Yayınları arasında çıkacaktır.

Kitapta geçen ana başlıklar şöyledir: 1-Küreselleşme: Çağdaş bir cevap. 2-post-modern aklın ötesinde 3-Sekülerleşme, İslam ve Arap dünyasının geleceği 4-Son dönem batı edebiyatında İslami ihya hareketleri 5-Çağdaş Arap kültürü ve dini diyalog zarureti 6-Papa ll. Jean Paul ve İslam 7-21.Yüzyılda Hristiyan-Müslüman ilişkileri: Endonezya örneği.

19.Yüzyılın başında sömürgeciliğin ufukta görülmesinden bu yana Müslüman entellektüeller batı nedir diye sordular. Batı modern İslam düşüncesinin geçmişini eleştirmeye ve modern batı biliminin ruhunu kendine mal etme yönünde çalışmaya zorlayan bir biçimde Müslüman ve Arap aklına büyük bir meydan okumayla karşılık verdi. Günümüz dünyasında Amerikan ekonomik ve entellüktel hegemonyasıyla kimsenin mücadele etmemesi, talihsiz bir durumdur. Amerika, Dev ekonomik kaynaklara, askeri güce, ileri bir teknolojiye ve tüm dünyayı entellektüel olarak feth etme arzusuna sahiptir. Bundan dolayı daha önce de sorulan bir soruya şöyle cevaplar: Çağdaş İslam dünyasında akılcı kapsamlı bir toplumsal, siyasal ve kültürel yeniden doğuş için ne yapılmaktadır? Modernlikle yüzleştikten sonra İslam dünyası modernliğin beraberinde getirdiği sorulara değişik coğrafyalardan, Farklı seslerle cevaplar üretti. Abu Rabi elimizdeki çalışmada en temelde çağdaş İslam düşüncesi geleneğinin modernlik sorunsalı karşısında tutumunu tartışmaktadır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr