• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 25 °C
 • Adıyaman 28 °C
 • Ankara 20 °C

Muhammedi Ahlak

Şevket TATAR

Mevlana Şibli
Timaş Yayınları

Bu eserde Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) mübarek şahsiyetini, onun yüce ahlakını, insanlık için yegane örnek oluşunu misallerle tahlil etmiş bulunuyoruz. Bu kitapla, peygamberimizi diğer peygamber ve mücedditlerden ayıran özelliklere dikkat çekmek istiyoruz.

Taraflı bir eleştirmen olan Prof. Dr. Nüldeka bile İngiliz ansiklopedisi Encyclopedia Britannica'nın Kur'an'ı Kerim müderrisinde bu gerçeği şu sözlerle kabullenmektedir. Bütün dini şahsiyetler için en başarılı olan Hz. Muhammed'dir. Çünkü başka hiçbir yenilikçi gönderildiği milleti bütün dünyaya yayacağı nur için vasıta olarak kullanacağı milleti Araplar gibi en derin bataklıklara gömülmüş bir halde bulmamıştır.

Müslümanlar bir yandan ruhi ve ahlaki açıdan zirvelere kanatlanırken, bir taraftan da hayatın her sahasında büyük başarılara imza atıyorlardı. İlimde, sanatta, siyasette, futuhatta, hızla ilerliyor, bütün dünyayı hayrete düşürüyolardı. Peygamberimizin öğrettikleri, kapsayıcı ve insani bütün yönleriyle keşfetmeyi hedefliyordu Hz. Peygamberin görevinde başarıya ulaşmanın anlamı budur.

Hz. Peygamber'in başarısı, Arabistan sınırlarını daha o zamanlarda aşmıştı. Çünkü o, sadece bir kavme gönderilmiş bir Peygamber değildi. Bütün insanlığın Peygamberiydi. Onun muhatabı bütün insanlıktı. Zira onun kalbi, bütün insanlığı kucaklıyordu. Zaten Kur'an ona biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.(Enbiya 107.) Ve biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik.(Sebe 28) diyordu.

Hz. Muhammed (S.A.V) İnsanlığın her yönünü ortaya çıkarmak fıtratını her cephede olgunluğa ulaştırmak başarısıyla da ön plana çıkar. Onun için Hz.Muhammed'in (s.a.v) şahşında Musa'nın müritliğinin, Harun'un inceliğinin Yusuf'un kahramanlığının, Eyyub'un sabrının, Davud'un cesaretinin Süleyman'ın vakar ve azametinin, Yahya'nın sadeliğinin ve İsa'nın alçak gönüllüğünü mükemmel bir şekilde toplamış halini görürüz.

Büyüklük eğer yozlaşmış bir toplumu düzeltmekteyse, Araplar gibi yoz bir milleti ıslah eden, onu irfan ve hidayet modeli konumuna yükselten bir insandan fazla büyüklüğe kim layık olabilir? Araplar gibi yüzlerce yıllık kan davaları yüzünden biri birinin boğazına sarılmış bir milleti bir araya getirip birleştiren Peygamberimizden başka kim bu dereceyi hak edebilir?...

Ya Muhammed sen yüce bir ahlak üzeresin Peygamberimiz (s.a.v) bütün güzellikleri kendinde toplamış örnek insan. Onun mükemmel ahlakı bizler için en iyi rehber, en aydınlatıcı kılavuz. Tüm hayatı boyunca güzel ahlakın gerektirdiği gibi yaşayan Peygamber efendimiz (s.a.v) başta biz ümmetine ve tüm insanlığa yol gösterici bir kaynak bırakmıştır. Muhammed'i (s.a.v) Ahlak.

Onun güzel ahlakının ışığında yürümek ve efendimiz (s.a.v) hayatından kesitleri, farklı durumlar karşısındaki tutumunu ve her defasında ahlakın en kemalini sergileyen tavrını öğrenmek için Muhammed'i (s.a.v) Ahlak.
Sonuç olarak, Hz. Peygamberin insanlık için en büyük nimet olan esasları tebliğ ettiğini ve yine insanlık için her konuda peşinden gidilmesi gereken en mükemmel örnek olduğunu görüyoruz. Ona binlerce salat ve selam...

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr