• BIST 117.110
 • Altın 167,954
 • Dolar 3,9354
 • Euro 4,8467
 • İstanbul 8 °C
 • Adıyaman 16 °C
 • Ankara 13 °C

Mustazaf-Der Resmen Kapatıldı

Mustazaf-Der Resmen Kapatıldı
Genel Merkezi Diyarbakır`da bulunan Mustazaf-Der,

            Genel Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mustazaflar İle Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der), resmen kapatıldı. 'Haksız ve Hukuksuz' olarak bulunan karara ilişkin tüm şube başkanlarının katılımıyla Diyarbakır'da istişare toplantısı ve ardından basın açıklaması yapılacak.

            Organize ettiği etkinliklerle yüz binleri bir araya getiren Mustazaflar İle Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der), mahkeme kararıyla resmen kapatıldı. Kapatılma kararı ile ilgili tüm şube başkanlarının katılımıyla yarın Diyarbakır'da basın açıklaması yapılacağı duyuruldu. 

            KAPATMAYA GİDEN SÜREÇ

 

            24 Nisan 2007 tarihinde, Hizbullah davasından 10 yıl hüküm giyen Mehmet K. ile Mustazaf-Der üyesi kardeşinin de aralarında bulunduğu 5 kişi, Mardin'de Ş.Ç. adlı kişiyi gasp ettikleri gerekçesiyle Adana'da yakalandı. Kaçak sigara sattıkları belirlenen bu kişilerle bağlantılı oldukları tespit edilen ve çoğu Mustazaf-Der Konya ve Adana şubelerine üye 45 kişi yakalanıp tutuklanarak cezaevine konuldu. Soruşturmayı genişleten Adana Cumhuriyet Savcılığı, Mustazaf-Der'in, Hizbullah terör örgütü ile bağlantılı olduğunu ve Hizbullah'ın yayın organı olduğu belirtilen İnzar Dergisi'nin dağıtımını organize ettiğini tespit etti. Savcılık, derneğin genel merkezinin Diyarbakır olması nedeniyle, soruşturma dosyasını Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndererek, iddiaların araştırılmasını ve Medeni Kanun ve Dernekler Kanunu hükümleri gereği, Mustazaf-Der hakkında kapatma davası açılmasını istedi. Dernek ile ilgili yargılamayı tamamlayan Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2010 yılında Mustazaf-Der'in feshedilmesini kararlaştırdı.

            GEREKÇE
           

            Mahkemenin gerekçeli kararında, kapatma kararı şu gerekçelere dayandırıldı: "Davalı Mustazaflarla Dayanışma Derneği'nin, dernek tüzükleri belirtilen amaç dışında, mevcut anayasal düzeni yıkarak şerri esaslara dayalı teokratik bir devlet kurmayı amaçlayan yasadışı Hizbullah terör örgütünün amacı doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu, davalı derneğin yasalarla ve uluslar arası sözleşmelerle hüküm altına alınan dernek kurma özgürlüğünü, insan haklarına dayanan demokratik ve lak cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullandığı, böylelikle amacın kanuna aykırı hale geldiği anlaşılmakla söz konusu derneğin Türk Medeni Kanunun, 89'uncu maddesi uyarınca feshine karar vermek gerekmiştir."

            DERNEK, KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

 

            11 Eylül 2004 tarihinden bu yana 20 merkezde faaliyet gösteren Mustazaf-Der yönetimi, kapatma kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: "Sosyal, kültürel ve özellikle ekonomik yönden mağdur ve mahrum bırakılmış olan halkımızın toplumsal bir silkinişle yeniden kalkınması ve inşası yolunda faaliyetler yürüten derneğimiz, hukuk cinayeti olarak nitelendirilebilecek bir kararla kapatılmıştır. Tamamen haksız ve hukuksuz bir şekilde verilen/onanan kapatma kararına ilişkin şubelerimizin katılım göstereceği istişare toplantısının ardından, verilen kararla ilgili bilgilendirme ve basın açıklaması yapılacaktır."

            Genel Başkan Hüseyin Yılmaz'ın, şube başkanları ile birlikte kapatma kararına ilişkin Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyeceği belirtildi.

            İLK TEPKİLER GELDİ

            Mustazaf Der'in yargı kararıyla kapatılmasına ilk tepkiler gelmeye başladı. Ahde Vefa Platformu yayımladığı bildiri ile Mustazaf Der'in kapatılmasına sert tepki gösterdi.

            Darbelerle yüzleşildiği iddia edilen bir süreçte Mustazaflar İle Dayanışma Derneği'nin kapatılmasının oldukça manidar olduğunu belirten Ahde Vefa Palatformu,kararın hukuk devleti ilkelerini zedelediği gibi, en temel insani hakları da ayaklar altına aldığını vurguladı. 

            İŞGÜZARLIKLA SANAL KORKULAR OLUŞTURMAK İSTİYORLAR


            Ahde Vefa Platformu Sözcüsü Tayyar Tercan adına yayımlanan bildiride; "Sosyal, kültürel ve manevi anlamda faaliyetlerde bulunan bir derneğin kapatılması işgüzarlık ve sanal korkulardan başka bir şey değildir." ifadeleri kullanıldı. 

            KARARLA 28 ŞUBAT'IN DEVAM ETTİĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

 

            Derneğin kapatılmasına ilişkin açılan davanın tüm iddialarının dernek avukatları tarafından bir bir çürütüldüğünü, gereken delillerin ise mahkemeye sunulduğu hatırlatılan açıklamada; "Komik gerekçeler ile Mustazaf-Der'in kapatılması 28Şubat sürecinin devam ettiğini gözler önüne sermektedir."denildi.

            Bildiride "Biz, Ahde Vefa Platformu olarak yapılan bu hukuksuzluğa karşı çıkarak,mazlumların yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz. Verilen kararın da tez zamanda gözden geçirilerek, düzeltilmesini talep ediyoruz."ifadelerine yer verildi

TİMETÜRK / Haber Merkezi

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr