• BIST 86.072
  • Altın 251,149
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Adıyaman 25 °C
  • Ankara 22 °C

Nasıl bir seçmen istiyoruz?

İrfan Çelenk

Türkiye seçim atmosferine girdi. Seçime kısa bir süre kaldığından ekranlarda yorumlar, sahada anketler, sokakta nabız yoklamalar hızlı başladı.

Hangi ittifaka oy verileceği veya verilmeyeceği, hangi partiye oy verileceği veya verilmeyeceği, hangi milletvekilini istiyoruz veya istemiyoruz ile ilgili anketler…

Medyada, evde, sokakta, kahvede, cafelerde, misafirlikte vs. her yerde hararetli seçim tartışmaları ve sohbetleri olmaktadır. Nasıl bir cumhurbaşkanı istiyoruz?  Nasıl bir milletvekili istiyoruz? Nasıl bir yönetim istiyoruz? Şunu istiyoruz bunu istemiyoruz gibi konular tüm toplumda konuşulmaktadır.

Herkes seçime ve seçileceklere odaklanmışken ben de tam tersine seçmene odaklanacağım. Tüm bu tartışmaların yanında bence cevabı aranması gereken önemli sorulardan biri de nasıl bir seçmen olduğumuz? Çünkü seçilenleri seçenler seçmenlerdir. Eğer bir ülkede işlerin yolunda gitmediği yönünde eleştiri yapılıyorsa bunda en büyük paya sahip olan kesim seçmenlerdir. Seçmen sorunlu ise bence sabahtan akşama kadar ne söylersek söyleyelim havanda su dövmüş oluruz, hiçbir olumlu sonuç elde edemeyiz.

O halde herkes giderken Mersin’e biz gidelim tersine. Tüm seçmenler seçilenleri tartışırken biz de seçmeni tartışalım ve nasıl bir seçmen istediğimizi ortaya koyalım.

Nasıl bir seçmen istiyoruz?

Kültürel olarak okuyan, elinde kitap düşmeyen, kendini geliştirmiş, ülke ve dünya gündemini iyi takip edip gündemi iyi okuyabilen seçmen istiyoruz.

Emperyalizmin tuzaklarını onlarla iş tutan yerli işbirlikçilerini görebilen ve ona göre dimdik duruş sergileyen seçmen istiyoruz.

Söz konusu değerleri, inancı, halkı, vatanı olunca tüm farklılıkları bir kenara bırakıp bir ve beraber olabilen, düşmana karşı kardeşlik bilinci ile mücadele eden seçmen istiyoruz.

Bir delikten birçok defa ısırılmayan, dostunu düşmanını tanıyarak oyuna gelmeyen ve sandıkta ona göre oyunu kullanan seçmen istiyoruz.

Toplumun menfaatlerini kendi menfaatleri üzerinde görebilen ve basit hesaplar peşinde koşmayan seçmen istiyoruz.

Oy’unu bir römorkluk kuma, bir elektrik süpürgesine, bir çeyrek altına, bir iş vaadine değiştirmeyen, kendini bilen onurlu seçmen istiyoruz.

Seçilenler hakkında arkasında atıp tutan her türlü eleştiriyi yapan ancak yanlarına gidince onların onuruna kurban kesen, yerlere kadar eğilip bükülen ve methiyeler düzen, sözü ve eylemi arasında çelişkiler olan bir seçmen değil adam gibi dik durabilen bir seçmen istiyoruz.

Seçilenlerden para, yiyecek, odun, kömür, kum, demir, tuğla, çimento vs gibi kişisel menfaatleri değil; üretim, fabrika, proje, istihdam, hizmet vb toplumsal menfaati göz önünde bulunduran ufku geniş seçmen istiyoruz.

Geçmişte verilen sözleri tutanları ve tutmayanları, toplum için iş yapılanları ve hiçbir icraatı olmayanları, toplum için çalışanları ve çalışmayanları, toplumun geçmişte yaşadığı sıkıntıları hiçbir zaman unutmayan ve oyunu ona göre kullanan bir seçmen istiyoruz.

Çok şey mi istiyoruz acaba…?

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr