• BIST 117.651
 • Altın 166,968
 • Dolar 3,9253
 • Euro 4,8117
 • İstanbul 18 °C
 • Adıyaman 20 °C
 • Ankara 15 °C

Ne Olacak Bu İHL' nin Hali ?

Ne Olacak Bu İHL' nin Hali ?
 28 Şubat darbesinin getirdiği suni engellerin kaldırılmasıyla birlikte cazip hale gelen imam hatip liselerine talep arttı. Ancak yıllarca öğrenci sıkıntısı çeken Kâhta İmam Hatip Lisesi gelen talepleri karşılayamıyor.
                İmam Hatip Lisesi öğrencileri birkaç yıl öncesine kadar köşeye itilmiş, üvey evlat muamelesine maruz bırakılmıştı.  Okul idareleri öğrenci kaydetmek için köy köy, ev ev dolaşmak zorunda kalıyordu.
 Üniversiteye girişteki katsayı engelinin kaldırılmasıyla beraber halkın bu okullara olan talebi de tekrar artmaya başladı. Öyle ki daha önce alınan öğrenci sayısının 3-4 katı kadar öğrenci kaydı alındı. Lise ders sayısının arttırılması ve imam hatip liselerinin önündeki engellerin kaldırılması oluşacak talebi öngöremeyen  Kâhta İmam Hatip Lisesi taleplere cevap veremez hale geldi.
                TALEBİN ARTACAĞI BELLİ OLMASINA RAĞMEN HİÇBİR ALTYAPI ÇALIŞMASI YOK
                Düz liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesiyle birlikte puanıyla herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin Kâhta'da gidebileceği okul sayısı üçe indi. İmam Hatip Lisesi, Kız Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi. Eğitim planlamalarının bu gerçekler göz önünde bulundurularak yapılması gerekmez miydi? Geçen sene gelen talebi karşılayamayan Kahta İmam Hatip Lisesinin bu yılda benzer bir problem yaşaması neyle izah edilebilir?
                SINIF MEVCUTLARI 60 KİŞİLİK
                2012-2013 eğitim öğretim yılında 900 civarında öğrencinin kaydedilmesiyle beraber sınıf mevcutları bir anda 60 kişiyi geçti. Bu mevcutlar karşısında hem öğretmenler hem de öğrenciler hazırlıksız yakalandı. Zira bu kadar kalabalık bir sınıfta ders işlemek imkânsız. Bir ders saatinin 40 dakika olduğunu düşündüğümüzde, 60 kişinin yoklaması en az 5 dakika sürse, öğrencilerin gürültülerinin susturulması için öğretmenin harcadığı çaba dersin yarısından fazlasını alabilmektedir. Zira öğretmenin sesini duyurmada zorluk çekeceği gibi  , öğrencilere soru sormada ve geri bildirim almada problem yaşayacak, öğrencilerden gelecek sorulara da cevap veremeyecektir. Bu durum hem öğretmenlerin ders anlatımını hem de öğrencilerin dersten verim almasını olumsuz etkileyecektedir.  Soruyoruz: Hangi veli veya eğitim yöneticisi çocuğunu böyle bir sınıfta okutmak ister?
                DİSİPLİNSİZLİK OLAYLARI VE KAVGALAR HAD SAFHADA
                2000 'in üzerinde öğrencinin eğitim öğretime devam ettiği okulda, gerek teneffüslerde gerekse okul giriş ve çıkışlarında öğrenciler ciddi sorunlar yaşıyor.  Özellikle öğrencilerin  çıkış saatlerinde kavganın olmadığı bir gün neredeyse yok gibi. Bu yüzden polis ekipleri okul çıkışlarında bekliyor. Halk, diğer okulların kapısında polis ekiplerini görmeye alışkın olabilir ama ya imam hatip gibi dindar nesil yetiştirmeye çalışan bir okulda? Yoksa dinden yoksun bir dindar nesil mi yetişiyor?
                2 YIL ÖNCE MİLLETVEKİLİ BU OKUL İÇİN NE GEREKİYORSA YAPARIM DEMİŞTİ
                Okulun bahçesinde her yıl düzenlenen bir pilav gününde milletvekillerimizden birisi, hükümetin dindar nesil yetiştirme politikasına atıfta bulunarak bu okul için ne gerekiyorsa yaparım demişti. Yeter ki halkın talebi olsun. Ancak geldiğimiz noktada imam hatip binası talebe cevap verememektedir.  Bu konuşmalara şahit olan öğrenci velileri “yazık yazık, dindar nesil için ne bir plan ne de bir düzenleme var” diyor.  Nerde verilen sözler, vaatler?
                KAHTA'YA  ANCAK 3 İMAM HATİP CEVAP VEREBİLİR
                İlçemizin genç nüfusu göz önünde bulundurulduğunda bir kız imam hatip lisesi, bir erkek imam hatip lisesi ve bir Anadolu imam hatip lisesi binasının inşa edilmesi gerekir. Zira şu an sınıf yetersizliğinden dolayı yukarda bahsedilen ve daha bahsedilemeyen birçok olumsuzluk yaşanıyor. İlçemizde ne arsa sıkıntısı çekilir ne de ödenek. Zira hükümetimiz bu konuda imam hatipleri zaten destekliyor. O halde neden bu ihmalkârlık? Bu ilçenin amirleri, eğitim yöneticileri, siyasetçileri ne iş yaparlar? Kendi çocuklarını böyle bir okulda okutmak isterler mi?
                İMKANLAR İYİLEŞTİRİLİRSE İLÇEMİZİN BİR NUMARALI OKULU OLABİLİR
                Gerek öğrencilerin okula kayıt yaparken ki ön kabulleri gerekse derslerin içeriği ahlaklı ve çalışkan öğrenci yetiştirme potansiyelini içinde barındırıyor. Öğrenci okula gelirken Allah, Peygamber ve Din ile iç içe bir okula geldiğini biliyor, davranışlarına yön verecek manevi dinamikler zaten okulun kendi müfredatında mevcut. Dolayısıyla böyle bir potansiyele uygun imkânlar hazırlanırsa birkaç yıl sonra ilçemizin bir numaralı okulu olabilir Kahta İmam Hatip Lisesi.
                KİMSE ALINMASIN, ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN
                Sosyal sorumluluk gereği halkımızın ve gençlerimizin maslahatını ve geleceğini düşünerek bu haberi yapma gereği duyduk. Çünkü birçok sitemkâr kardeşimizle karşılaştık. Biliyoruz ki bazı yöneticilerimiz alınacaklar ancak her şeye rağmen diyoruz ki her şey bizim için. Alınmak yerine lütfen harekete geçin, zira birkaç yıl sonra bu durumun zararlarının önüne geçilemeyebilir.
                YÖNLENDİRMEDE YETENEK ÖNEMLİDİR
                Özellikle bu okula olan talebin nedenlerinden bir tanesi de çocuğum bari dinini öğrensin düşüncesidir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki imam hatip lisesinin dersleri belli bir gayret ve zeka potansiyeli gerektirir. Aksi takdirde ezber yeteneği olmayan, yabancı dil ilgisi olmayan öğrenciler bu okulda hayal kırıklığı yaşayabilir. Neticede öğrenci okulun manevi mirasından uzaklaşabilmekte ve çevresine zararlı bir insan olabilmektedir.
                İdarecilerimizi ,siyasetçilerimizi,  sivil toplum kuruluşlarını, dindar nesil idealine sahip olan herkesi , Kahta'mızın bu güzide okulunun problemlerini çözme konusunda üzerine düşeni yapmaya davet ediyoruz.   Kahta Diyalog
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr