• BIST 92.322
 • Altın 189,164
 • Dolar 4,7936
 • Euro 5,5865
 • İstanbul 24 °C
 • Adıyaman 24 °C
 • Ankara 17 °C

Nesiller Arası Kesintinin Nedenleri

Bilal AKGÜL

Rahmetli İsmail Raci Faruki, Tevhid adlı eserinde tevhidi merkeze alan bir ailenin özelliklerinden bahsederken vurguladığı noktalardan biri nesiller arasında sağlıklı bir iletişim bağının elzemliliğidir.

Üstad Faruki, büyük aileden çekirdek aileye geçen toplumlarda bu iletişim (b)ağının önemli bir oranda azaldığını dile getirir.

Nesiller arasında iletişimin kesintiye uğradığı durumlar, bireysel ve toplumsal yozlaşmaya da kapının aralandığı durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu durum, zamanla anne-baba ile çocuklar ve ailenin diğer müntesipleri arasındaki farklılığın-uçurumun artmasına neden olmakta, zamanla birbirinden çok farklı düşünen-davranan kuşaklara sebep olabilmektedir.

Faruki, sorunun çözümü olarak bu gün ciddi manada revaç bulan çekirdek ailenin yerine geniş ailenin devam etmesini ve güçlenmesini dile getiriyor ki mevcut durumumuzda, maalesef tersi veriler ağırlıkta görünüyor.

Rahmetli Hasan el Benna’nın hareket metodunda da Faruki’nin yaklaşımını farklı açıdan destekleyen veriler görüyoruz. Bir toplantı veya konuşma esnasında ortama gelen ilim ehline yer vermeyi ihmal etmez, sözün devamını onlardan talep etmeye özen gösterirdi.

Kimileri için bu davranış taktiksel bir davranış olarak görülebilir. Kanaatimce bu davranışın tek başına vesile olacağı ‘ilme hürmet’ bile davranışın takdiri ve amacı açısından yeterlidir.

Günümüzde çoğu şeyin yozlaştığı gibi nesiller arasındaki sağlıklı iletişimin de yozlaştığını, ilim ehline hürmetin azaldığını görmek insanı karamsarlığa sevk etmiyor değil.

Gelecek ile ilgili bir iddiaya sahip olanların hassasiyet göstermeleri gereken şeylerden biri geçmişe, geçmişin tecrübelerine vefayı elden bırakmamaları, zamanın ruhunu yakalayayım derken, altındaki dalı kesme davranışlarından uzak durmalarıdır.

Değişim talepleri; ancak köklü bir medeniyet tecrübesi ile toplumun kâmilleşmesine katkıda bulunabilir.

Bu gün, yakın zamanda kurulan devletlerin bile köklü oldukları konusunda bir arayışa girmeleri, köklü medeniyetlerin tecrübelerinden istifade etmeyi öncelemeleri, başka neyle ifade edilebilir.

Hasan el Benna’nın ilim ehline hürmetini ve Faruki’nin vurguladığı kökleri ile olan bağını elinin tersi ile iten bir yaklaşım sorunlu, köksüz, ‘ ene’yi besleyen bir yaklaşım olma riski oldukça yüksektir.

Erdemli bir geleceğin inşası bizden önceki neslin birikimlerinden en iyi şekilde istifadeyi ve tabiî ki ehline hürmeti zorunlu kılmaktadır. Bu yaklaşımın yeni nesille de gerektiği gibi bir iletişim kurmada önemli bir etkisinin olacağı kanaatindeyim.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr