• BIST 89.582
 • Altın 193,193
 • Dolar 4,8413
 • Euro 5,6729
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Noel Ve Yılbaşı Üzerine

Ahmet İNAN
Her yıl milâdi takvimde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece ülkemizde, Hıristiyan âleminde ve dünyanın pek çok ülkesinde yılbaşı olarak kutlanıyor. Bu kutlamaların ne Hıristiyanlıkla ne de İslamiyet’le bir ilgisi var. Noeldeki kutlamalar  eski kültürlerdeki pagan putperest adet ve gelenekler Hz. İsa’nın (as) doğumu adı altında Hıristiyanlığa dahil edilmiş. Üstelik Noel ve yılbaşı apayrı şeylerdir.

Bugün Hıristiyanlığa göre Noel, Hz. İsa’nın doğumu hatırasına kutlanan yıllık bir ibadet iken, yılbaşı tamamen bazı işgüzar tüccarların gündemde tuttukları ve sınırsız alışveriş, içki kumarın oynandığı ve fuhşun yapıldığı uyduruk bir gecedir. Yahudi, Hıristiyan ve putperestler neyi nasıl kutlarlarsa kutlasınlar bu bizi fazla bağlamaz ama İslam değerlerinden, inanç ve esaslarından bihaber kimseler Noel kutlaması altında günah bataklığına saplanmaktadır. En yakınımızdaki insanların dahi bir şekilde Noel veya yılbaşı kutlamalarının içerisinde bulunması karşısında ızdırap çekmeli değil miyiz?

Yılbaşı Gecesi Günah Gecesi

Yine yeni bir yıl başına yaklaştık. Haram para kazanabilmenin aşkıyla piyango bileti kuyruğuna giren ve biletini cebine koyup namazda Allah’ın huzuna çıkan müslümana mı yanalım; şimdiden bar, pavyon ve gece kulüplerinde içki, fuhuş ve kumarın kucağına kendisini bırakacak müslümana mı yanalım yoksa ‘ne olacak ki kardeşim arkadaşlarla bir araya gelip ufak bir kutlama yapacağız, muhabbet edeceğiz’ diyen okumuş müslümana mı yanalım?

Yılbaşı gecesi yine sınırsız içki tüketilecek, yine fuhşun, ahlaksızlığın en alası yapılacak, yine kumarın en alası oynanacak ve elhamdulillah deyip yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan yurdum insanı kendisini kendi eliyle ateşe atacak. Ve haber merkezleri trafik polisleri tarafından durdurulan ayyaşların haberini gösterecek ve bize de bu durum komik gelecek ve güleceğiz.

Yahudi ve Hıristiyanlara Benzememek

Farkına varmadan nasıl da Yahudi ve Hıristiyanların adetlerini almışız. Onlar gibi yaşamaya ne kadar da meraklıyız. Allah aşkına ne zaman inancımızın farkına varacağız, Allahın emir ve yasaklarını ne zaman önemseyeceğiz, aklımızla oynanmasına ne zaman izin vermeyeceğiz? Yılbaşı geceleri ne zaman uykularımız bölünecek? Ahlaksızların ve uyuşturucu baronlarının pençesine düşmüş gencecik kardeşlerimiz ne zaman kurtaracağız? Bu rehavetin sonu nereye varır kardeşlerim.  

Cenabı Allah bize şerefli bir din göndermiş ve başkalarına uymadan bu din üzere yaşamamızı emretmiştir:

 "Sonra seni bir Şeriat üzere kıldık. Ona uy, bilmeyenlerin hevalarına uyma." (Casiye-18)

 Eğer Allah’ın dini üzere yaşamaz da cahillere uyarsak da Allah Teâlâ bizleri şu ayeti kerime ile uyarıyor:

"Eğer sana gelen ilimden sonra onların hevalarına uyarsan, bil ki sen de zalimlerdensin." (Bakara-145) 

Sevgili Peygamberimiz ise Müslümanları beklen tehlikeleri şu mübarek sözü ile bildirmiştir:

"Andolsun ki, sizden öncekilerin yoluna karış karış, kulaç kulaç uyacaksınız. Öyle ki, onlar keler deliğine girseler siz de gireceksiniz" Dedik ki; "Ey Allah'ın Rasulü, Yahudi ve Hıristiyanları mı kastediyorsunuz. Kim olacaktı?" diye cevap verdi." (Buhari ve Müslim) 

Bu iki hadiste ise Peygamber Efendimiz Yahudi ve Hıristiyanlara benzemememizi açık bir ifade ile emrediyor.

"Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır" (Ebu Davud)

"Bizden başkasına benzeyen bizden değildir. Yahudilere ve Hiristiyanlara benzemeyin. Yahudilerin selamı parmaklarla, Hıristiyanların selamı avuç içiyledir." (Sahihu'l-Cami: 5434)    

Ömer İbni Hattab (ra)  da der ki; "Allah'ın düşmanlarının bayramlarından sakınınız!"(Beyhaki, Sünenü'l-Kübra)  

Yahudi ve Hristiyanlara benzememizi ve onların hevalarına uymamızı yasaklayan ayet, hadis ve İslam önderlerinin sözlerini çoğaltabiliriz ama sanırım konu anlaşıldı.

Peki, Yılbaşı gecesini nasıl geçirmek gerekir? Cevap basit: Normal bir gece nasıl geçiriliyorsa yılbaşı da öyle geçirilmelidir.

Peki, Yahudi ve Hıristiyanlara nasıl muhalefet etmeli ve onlara nasıl benzememeliyiz? Birkaç örnek:

1.      Saç sakal ve giyim kuşamımızda benzememek

2.      Evlerimizde resim ve heykeller bulundurmamak.

3.      Milli Piyango şans biletlerini almamak.

4.      Kumar, fuhuş, uyuşturucu madde ve içki tüketiminden uzak durmak.

5.       Özellikle Hıristiyanların, Hazreti Meryem'in Hazreti İsa'yı altında doğurduğuna inandıkları 'noel ağacını'evlere taşımamak, süslememek.

6.      Yılbaşı ve Noel’le ilgili herhangi bir program yapmamak.

7.      Yılbaşı gecesi hediye alıp vermemek. Süslenmemek.

8.      Yılbaşı tatili yapmamak. Tebrikleşmemek.

9.      Kafirlere benzemenin en çarpıcı örneği ise onlara sevgi ve aşk ile bağlanmak; Müslümanlara, salih insanlara ve takva ehline ise nefretle bakmaktır.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr