• BIST 90.594
 • Altın 193,480
 • Dolar 4,8361
 • Euro 5,6605
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 31 °C
 • Ankara 25 °C

Öğretmen Bu Toplumun Neyi Olur?

Abdullah YEKTA

            Öğretmen bu toplumun neyi olur?  Öğretmen bu toplumun aydınıdır. Topluma bilgi veren bir çalışandır. Bir fikir işçisidir. O, bu toplumun çocuklarını eğiten bir rehberdir. Öğretmen, bu toplumun aydını ve rehberidir. O peygamberlerin, filozofların ve fikir adamlarının varisidir.

            Saydığım bu özellikleri düşünüyorum da gerçek hayatta bunun karşılığını bulamıyorum. Bu topluma, özgürlüğü aşılayacak olan öğretmendir. Bu topluma hak mücadelesini öğretecek olan öğretmendir, diyorum ama bir türlü inanamıyorum. Çünkü özgürlüğü aşılayacak olan öğretmen henüz kendisi özgür değil. Kendisi henüz, buna inanamamış. Hak mücadelesini öğretecek adam desem, maalesef kendi hakkını bile aramıyor, aramaktan aciz. Bu konuda bir mücadelesi yok. Kendi hakkını arama konusunda bir varlık gösteremeyen, başkasına hak arama mücadelesini öğretemez.

             Ezilen, toplumda olması gereken konumda olamayan biri, bu ezilmişliğe karşı da çıkamıyorsa ve bu konuda bir varlık da gösteremiyorsa o, topluma ve insanlara örnek olamaz. O, ancak pasifliğe örnek olabilir. Hakkı yendiğinde boyun eğmeyi öğretebilir. O direnmeyi, özgürlüğü öğretemez. Dik durmayı öğretemez. Önce kendisinin dik durması gerekir. Özgür olduğuna önce kendisi inanmalı.

             Bugün açık bir şekilde öğretmenin hakkı elinden alınmış. Bütün memurlara ek ödemeler verilirken, muadili-dengi- yok diye öğretmene verilmemiştir. Askere, emniyet çalışanlarına, milletvekili şoförlerine ve sekreterlerine hemen verebiliyorlar.  Ama sıra silahsız asker olan öğretmene gelince o, kapı kuludur. Beklemesi gerekir. Maalesef öğretmenler, bu mazlum hallerini yutkunarak seyretmektedirler. Pasif, biçare, kimsesiz bir yetim misali, bütün bu olanlara seyirci olmuşlardır.

             Düşünüyorum da öğretmen bir hafta kaymakamın, valinin, milletvekillerinin, Milli Eğitim bürokratlarının, bakanların çocuklarına pasif bir eğitim verse kıyamet mi kopar? SBS sınavlarında, LYS-YGS sınavlarında, Açık Öğretim Sınavlarında görev almasa ne olur?  Seçimlerde öğretmenler görev almazlarsa ne olur? Kimin kıyameti kopar? Öğretmene otuz, kırk TL kaybından başka bir şey olur mu? Yapılan haksızlıklara karşı direnmek gerekmez mi?

            Ey öğretmen kardeşim çırpınmadan, bir bedel ödemeden birilerinin sana hakkını vereceğini düşünüyorsan, çok beklersin. Ağlamayan çocuğa mama vermezler. Bunu, en çok senin bilmen gerekir.

            Ne zulmet ne de zulme uğra. Bilen birisin, zulüm etmezsin bu belli. Fakat zulme de uğrama. Haksızlığa karşı dur. Bu konuda bir varlık gösteremezsen sen örnek alınmazsın. Unutma ki zulme rıza zulümdür. Her şey bir günde hallolunmaz. Sabır gerek, mücadele gerek.  Hakkını alamazsan da haksızlığa rıza göstermeyeceksin. Haksızlığa rıza onur kırıcıdır. En başta sana yakışmaz. Unutma ki sen bir öğretmensin, sen bir rehbersin .  

 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr