• BIST 95.421
 • Altın 265,748
 • Dolar 5,7760
 • Euro 6,5769
 • İstanbul 29 °C
 • Adıyaman 38 °C
 • Ankara 33 °C

Öğretmenleri İle Gelişen Okul İmam Hatip Ortaokulu

Öğretmenleri İle Gelişen Okul İmam Hatip Ortaokulu

 İlk yılı olmasına rağmen öğretmenlerinin fedakârlığı ile Kâhta İmam Hatip Orta Okulu yaptığı çalışmalarla göz dolduruyor.

Okulun iki ay önce başlattığı ‘Rehberimle Gelişiyorum Projesi’, öğrencilerin hem ders başarılarının artmasına hem kitap okuma alışkanlıklarının gelişmesine hem de ahlaki değerler konusunda gelişmelerine katkı sağlıyor.
8-10 kişilik gruplarla haftalık görüşen öğretmenler, öğrencilerin haftalık hedef belirlemelerine yardımcı oluyor, öğrencilerle yaptıkları değerlendirmelerle potansiyellerini daha verimli bir şekilde kullanmalarına katkıda bulunuyorlar.
Yine aylık yapılan değerlendirmeler neticesinde en çok gelişen öğrenci, en çok gelişen grup, en çok geliştiren öğretmen belirlenerek ödüllendiriliyor.
ÖĞRENCİ ÇALIŞTIĞI HALDE NEREDE NE ZAMAN NE YAPACAĞINI BİLMEDİĞİ İÇİN İSTENİLEN BAŞARIYI ORTAYA KOYAMIYOR.
           En zeki öğrenciler dahi etkin bir rehberlik ve güdüleme olmadan yeteneklerini ve başarılarını ortaya çıkaramadıklarına dikkat çeken İmam Hatip Ortaokul Müdürü Lütfi Başli : "Eğitim üzerine çalışmalar yapan Rus psikolog Vygotsky, kişinin yalnız başına yapamadığı fakat akranı veya yetişkinin yardımıyla yapabildiği becerilerin öğrenmeye katkılarının büyük olduğundan bahsetmektedir. Bu ve buna benzer bilimsel araştırmalar ve yaşanılan deneyimler göstermiştir ki en zeki öğrenciler dahi etkin bir rehberlik ve güdüleme olmadan yeteneklerini ve başarılarını ortaya çıkaramamışlardır. Bazen öğrencilerimiz çalıştığı halde nerede ne zaman ne yapacağını bilmediği için istenilen başarıyı ortaya koyamamaktadır.
Okulumuzun veli profiline baktığımızda, ilçemizin değişik yerlerinde yaşayan, düşük ekonomik düzeye ve genelde düşük eğitim seviyesine sahip ailelerden oluşmaktadır. Dolayısıyla yukarıda da değindiğimiz gibi zeki ve çalıştıkları halde kendisine yardım edecek, rehberlik edecek kimse olmadığından istenilen başarıyı elde edemeyen öğrenciler bulunmaktadır. Okulumuzdaki bu dezavantajlı durumu avantaja dönüştürmek için öğretmen arkadaşlarımızla istişare ederek öğrencilerimize her noktada rehberlik etme kararı aldık. Bu karar doğrultusunda öğrenciyi devamsızlık, ödevlerini yapma, verilen sorumlukları yerine getirme, ahlaki davranışları, psikolojik durumu, ders başarısı, deneme sınavlarındaki başarı vb. durumlarda izleme ve olumsuzluklar halinde müdahale etme kararı alındı. Yine bu çalışmalara ek olarak öğrenciye iyi bir rehberlik yapabilmek, onu daha iyi tanıyabilmek ve onun yeteneklerinin tümünün ortaya çıkarılmasını sağlamak için velilerle sıkı bir iletişim bağının kurulması gerektiğini düşündük. Bu düşüncelerimiz ve yaptığımız çalışmalardan yola çıkarak her öğretmen arkadaşa on kişilik öğrenci grubunun sorumluluğu verilerek ‘Rehberimle Gelişiyorum’ adlı projemizi şekillendirdik. İlçemizde de bu ve buna benzer projeler yürütülmekte olabilir ancak ilçede uygulanan projelerde sadece öğrencilerin akademik başarısını arttırmak hedeflenmişken bizim projemizde öğrencinin her alanda ve tüm yönleriyle gelişmesi hedeflenmiştir. Bunun için biz projemize değerler eğitimini de ekleyerek çocukların bu değerler etrafında hayatlarını şekillendirmelerini sağlamaya çalışmaktayız.
Yaklaşık olarak projemizi iki aydır uygulamaktayız. Geçen süre zarfı içerisinde; deneme sonuçlarının ve grup rehber öğretmenlerden gelen raporların incelenmesi, yapılan gözlemler, öğretmen arkadaşlar, öğrenci ve velilerle yapılan görüşmelerde sonucunda projenin belirlenen hedefler doğrultusunda hızla ilerlediği görüldü.
Okul müdürü olarak siz değerli okurlar huzurunda, işin mutfağında çalışıp projemizde belirlediğimiz hedeflere hızla ulaşmamızı sağlayan fedakâr ve cefakâr öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ederim." Dedi.
ÇOCUĞUNUN NORMAL MÜFREDATIN YANINDA MANEVİ DEĞERLERLE DE DONATILMALIDIR.
            Yeni eğitim sistemi ile birlikte Kâhta İmam Hatip Ortaokulunun, halkın yoğun teveccühü ile karşılaştığını belirten, Rehberimle Gelişiyorum Projesi Koordinatörü ve Müdür Yardımcısı  Muhammet Akçal : "İlk olmanın verdiği güzellikleri ve zorlukları beraber yaşıyoruz. Okulumuza, uzak köylerimizden, uzak mahallelerimizden öğrenciler geliyor. Evinin yanındaki okula değil de uzak olduğu halde fedakârlık yaparak okulumuza çocuğunu gönderen velilerimizin bizden beklentisi, çocuğunun normal müfredatın yanında manevi değerlerle de donanmasıdır.
            Biz de bu beklentileri karşılamak ve sorumluluğumuzun gereğini en iyi şekilde yapmak için çabalıyoruz. İdaremiz, rehberlik servisi ve öğretmenlerimizin ortak çabaları sonucu ‘Rehberimle Gelişiyorum Projesi’ ortaya çıktı.
            Bu projemizin üç sacayağı vardır. Birincisi, her öğrencinin her ders için Grup Rehber Öğretmeni ile birlikte hedefler belirleyerek derslerinin haftalık olarak takip edilmesi ve deneme sınavlarının dersler bazında sonuçlarının değerlendirilmesidir. Burada temel amaçlarımızdan biri öğrencinin planlı ders çalışma alışkanlığını kazanmasıdır. Öğrencinin Grup Rehber Öğretmeni ile birlikte kapasitesine göre belirlediği hedeflere ulaşması ile kendisi ile yarışması hedeflenmektedir.
            Projenin ikinci önemli ayağı, öğrencinin kitap okuma alışkanlığı kazanmasıdır. Günlük olarak okunan kitap sayfaları çizelgeye işlenmekte, kitabın çok kısa bir özetinin yazılması istenmektedir. Kitap okumanın ders başarısının yanında karakter gelişimine önemli katkıda bulunacağı aşikârdır.  
            Üçüncü olarak, Prof.Dr. M Yaşar Kandemir’in ’Hikâyelerle Çocuklara 40 Hadis’ kitabı esas alınarak öğrencilerle her hafta 2 değer işlenecek şekilde toplam 40 değerin çeşitli etkinliklerle eğitim olarak verilmesidir. Bu kitapta geçen 40 hadiste geçen 40 değer, 40 kısa hikâye ile çocukların zihninde kalıcı hale getirilmiş. Mesela bu haftaki değerlerimiz ‘Haklı da Olsan Kavga Etmemek’ ve ‘Öfkeyi Yenmektir’. Konuyla ilgili hadislerden biri :‘’Haklı olduğu zaman bile kavga etmeyen kimseye cennetin avlusunda köşk verileceğine ben kefilim’’. Diğeri ise ‘’Güçlü adam, güreştiği insanları yenen değil öfkelendiği zaman öfkesini yenen kimsedir’’.
            Tabi ki proje kâğıt üzerinde ne kadar güzel olursa olsun, önemli olan projenin uygulanmasıdır. Bizim en büyük avantajımız öğretmen arkadaşlarımızın bu projeyi benimsemiş olmasıdır. Proje koordinatörü olarak hepsinin fedakârlık yaparak çalıştığının altını çizmek istiyorum. Eğitim, bir süreç işi olmakla birlikte projenin kısa sürede meyvelerini toplamaya başladık. İmam Hatip okullarının misyonu olan manevi değerlere bağlı dinamik ve iddialı bir nesil yetiştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." Şeklinde konuştu.
            Temel Hedeflerinden Biri Öğrencide Alışkanlıklar Oluşturmaktır.
                        Proje ile öğrencinin gelişimini, bir bütün olarak sağlamayı hedeflediğini vurgulayan Rehber Öğretmen Bilal Akgül: " Hem eğitim hem de öğretim boyutunu çeşitli alışkanlıklar oluşturarak ve kazandırarak geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yönüyle  ‘Rehberimle Gelişiyorum           Projesi’nin temel hedeflerinden biri öğrencide alışkanlıklar oluşturmaktır.
            Kitap okuma, ders çalışma ve değerler eğitimi ile ilgili alışkanlıkların gelişimi,  uygulamada hassasiyet gösterdiğimiz noktalardandır.
            Haftalık sistematik bir okuma (öğrencinin düzeyine göre esnek)  ve değerlendirme hedeflenen okuma alışkanlığının, sevgisinin oluşmasına katkıda bulunacaktır. Yine dersler konusunda haftalık hedef belirlenerek öğretmen gözetiminde yapılacak bir değerlendirme hem ders çalışma alışkanlığı hem de verimli ders çalışma konusunda öğrencinin gelişimine katkıda bulunur kanaatindeyim.
            Projenin değerler eğitimi ile ilgili boyutu bir diğer sacayağını oluşturmakta. Peygamber Efendimizin hadisleri ışığında her hafta iki değerin işlenmesi, yine bu değerlerle ilgili etkinlik hedeflerinin belirlenmesi, bazı değerlerin alışkanlık haline gelmesine katkıda bulunur kanaatindeyim." İfadelerinde bulundu.
OKULUN EĞİTİM FONKSİYONUNU ÖN PLANA ÇIKARIP, ÇOCUKLARI AHLAKİ YÖNDEN HAYATA HAZIRLAMAKTADIR
            Proje ile ilgili olarak bazı noktalara dikkat çeken İngilizce Öğretmeni Dilber Yaşar:"   Bilindiği gibi okul hem eğitim hem de öğretim fonksiyonunu icra eder. Ülkemizde genelde öğretim fonksiyonu çok dikkate alınırken, eğitim fonksiyonu ihmal edilmiştir bazen.
            ‘Rehberimle Gelişiyorum Projesi’ okulun eğitim fonksiyonunu ön plana çıkarıp, çocukları ahlaki yönden hayata hazırlamaktadır. Bunu yaparken öğretimi göz ardı etmemektedir.
            Öğretim bazında öğrencilerin hepsini bir seviyeye getiremeyiz. Ama bu okuldan mezun olan bütün öğrencilere eğitim bazında bir şeyler aşılamak temel amacımız. Sonuçta eğitim bir doktora lazım olduğu kadar işçiye de lazım. O yüzden bu projenin faydalı olacağına inanıyorum. Öğrenciler üzerindeki etkilerini de hissediyoruz diye düşünüyorum.
            Bu projenin öğrenciler üzerindeki etkisi yadsınamaz. Çocuklar anlatılan temel değerleri uygulama konusunda çok hassas davranıyorlar. Bu proje uygulamaya başlandığından beri okulda daha az asayiş sorunu var. Öğrenciler birbirlerine karşı daha yardımsever ve hassas.
            Ayrıca projenin değerlendirilmesi düzenli aralıklarla yapıldığı için çocuklar ders konusunda da daha dikkatliler. En çok gelişen öğrenci seçilmek için birbirleri ile yarış içindeler." Dedi.
            BİLGİYİ İNSANİLEŞTİRMİŞ, AHLAKLI, ERDEMLİ, BİLGİLİ OLUP BU DEĞERLERİN HEPSİNİ BİR ARADA KULLANAN BİREYLER YETİŞTİRME GAYRETİNDEYİZ.
            Temennimiz hayatını ahlaki temeller üzerine inşa eden insanlarımızın sayılarının artması olduğunu söyleyen Görsel Sanatlar  Öğretmeni Kasım Sarı: "Projemizde uygulamaya çalıştığımız; öğrencilerimizi salt bilgi deposu olmaktan çıkarıp onları, yardımsever, yalandan sakınan, büyüklerine saygılı, küçüklerine sevgi besleyen, merhametli ve aynı zamanda derslerdeki başarısını da yükseltmeye çalışan bilgili birer birey olarak hayata hazırlamaktır.
            Salt bilgiyle yetişen, bilgiyi pragmatist bir araç olarak gören ve neticede kitle imha silahları üretip çekinmeden insanlar üzerinde deneyen bilim adamlarının, insan sağlığından önce parayı düşünen doktorların, insan hayatından önce nasıl daha fazla kazanabilirim diye düşünen mühendislerin yerine; bilgiyi insanileştirmiş, ahlaklı, erdemli, bilgili olup bu değerlerin hepsini bir arada kullanan bireyler yetiştirme gayretindeyiz.
            Tabii ki herkesin böyle bir mesleğinin olamayabileceğini biliyoruz. Ama erdemli birey, erdemli aile, erdemli toplum ve nihayet erdemli dünya’yı hedefleyerek; ahlaklı işçisi, ahlaklı memuru, ahlaklı polisi, ahlaklı esnafı, ahlaklı çiftçisi ve işsiz olsa bile ahlaklı işsizi olan bir toplumun daha yaşanabilir bir dünya oluşturacağının bilincindeyiz. Öğrencilerimize bu yönde ahlaki değerleri kazandırmak temel hedefimizdir.
             Henüz yeni iki aylık bir proje olmasına rağmen meyvelerini toplamaya başladığımız bir proje oldu. Artık öğrencilerimiz herhangi bir konuda birinci olan arkadaşlarına haset yerine gıpta ile bakmaya, geride kalan arkadaşlarıyla alay etmek yerine onların da eksikliklerini gidermeye çalışıyorlar. Öğrenciler arasında yardımlaşmanın arttığını görmek bizlere doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor.
            Temennimiz hayatını ahlaki temeller üzerine inşa eden insanlarımızın sayılarının artmasıdır. Umarım bu çabamızda muvaffak oluruz." Şeklinde konuştu. Diyalog Haber
 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÖĞRETMENLER HASTANELİK OLDU22 Haziran 2019 Cumartesi 16:47
 • HIRSIZDAN ÖZÜR YAZISI22 Haziran 2019 Cumartesi 16:42
 • 3. ÇEVRE YOLUNDA GENİŞLETME ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI20 Haziran 2019 Perşembe 15:51
 • ESNAF ODASINDAN FAKÜLTE ÖĞRENCİLERİNE BURS DESTEĞİ20 Haziran 2019 Perşembe 15:38
 • BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI20 Haziran 2019 Perşembe 15:26
 • YABANCI EĞİTİMCİLER ADIYAMAN’DA20 Haziran 2019 Perşembe 11:39
 • ADIYAMAN İŞSİZLİKTE TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE19 Haziran 2019 Çarşamba 16:01
 • KAÇAK AVCILARA GEÇİT YOK19 Haziran 2019 Çarşamba 15:39
 • CHP’DEN İMAMLARA MEKTUP17 Haziran 2019 Pazartesi 17:47
 • ADIYAMAN’DA TEFECİLİK OPERASYONU17 Haziran 2019 Pazartesi 17:41
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr