• BIST 84.437
  • Altın 252,956
  • Dolar 6,1269
  • Euro 6,8267
  • İstanbul 25 °C
  • Adıyaman 31 °C
  • Ankara 20 °C

OKULLAR A-ÇIL-DI

İsmet YILMAZ

“Çok şükür okullar açıldı.” Herhalde kimse bu cümleyi çocuklarının yaz boyunca yapmış oldukları yaramazlıklarından çok sıkılan veliler kadar dile getirmez. En nihayetinde okullar açıldı ve herkesi tatlı bir telaş sardı. Veliler bir taraftan çocuklarının okul alışverişini yaparken diğer taraftan da onların servisini ayarlamaya çalışıyor. Hele okula yeni başlayan ya da çocuğu pansiyonlu okullarda kalan aileler varsa onların işi daha zor.
Her sene şartlar daha iyi olsa da maalesef eğitim konusunda birtakım eksikliklerle birlikte yine okullar açıldı. Bazı okullarımızda –özellikle köy- öğretmenlerimiz sıkıntılarının bir kısmını kendileri hallederken bazılarında pansiyon, öğretmen, kalabalık sınıflar, personel eksikliği vb. problemler devam etmektedir. İnanıyoruz ki bu problemler de en kısa zamanda yetkililerce çözülecektir. Anne ve babaların bu konuda biraz sabırlı olmaları gerekmektedir.
Bana göre okulun açıldığı ilk günlerde velinin canını sıkan en önemli problem öğretmen eksikliğidir. Okullar açılıyor, öğrenciler haftalarca okula gidiyor ama hâlâ bazı dersler boş geçiyor. Bu konuda yetkililerin okulların açıldığı takvime göre planlama yapması gerekiyor. İlk defa atanacak olan öğretmenlerin eylül ayının başında atamalarının yapılıp okullarına gidip başlamaları gerekiyor. Ücretli öğretmenler de bu takvime bağlı olarak görevlendirilmelidir. Elbette hâlâ ücretli öğretmenlerin çalıştırılması bile zaten başlı başına bir sorundur.
Bütün bunların yanında bir de sınava hazırlanan öğrencileri olan velileri daha stresli günler beklemektedir. Çocuk için gerekli olan test kitaplarının satın alınması veya bazı derslerde çocuğun destek alması için özel kurs veya öğretmen arayışına düşmeleri velilerimizi hem maddi yönden hem de manevi yönden elbette etkileyecektir. Özellikle test kitaplarının beklenilenden yüksek olması velilerimizin moralini bozacaktır.  Bu durum eskiden olduğu gibi bu tarz kitapların kendinden sonraki kardeşe de kullandırma yoluna da götürebilir.
Velilerin dikkat etmesi gereken bir önemli nokta da servis seçimidir. Servis seçiminde veli; çocuğunun şehir içinde uzun süre dolaştırılmasına, yüksek sesle müzik dinlenmesine izin vermemelidir. Bunun yanında arabanın ve sürücünün evraklarının tam olup olmadığına, sürücünün güvenilir biri olup olmadığına, çocuklar arasındaki yaş farkına vb. hususlara dikkat etmek gerekir.
Veli olarak hepimiz yeri geldiğinde çocuklarımız için her türlü zorluğa katlanabiliyoruz. Deyim yerindeyse “Yemiyoruz,  yediriyoruz; giymiyoruz, giydiriyoruz.” biliyorsunuz. Bu süreçte idarecilerimize ve öğretmenlerimize çok iş düşmektedir.  Lütfen, mecbur kalmadıkça öğrencilere gereksiz yere test kitabı veya malzeme aldırmayalım. Ya da aynı özelliklere sahip olan iki üründen ucuz olanı öğrencilerimize tavsiye edelim. Sırf etkinlik olsun diye her gün öğrencilerimize bir sürü malzeme aldırmayalım. Maalesef eğitim camiasında canı sıkıldıkça öğrencilere malzeme aldırıp cicili bicili bir şeyler yapıp bunları proje diye, etkinlik diye sunan arkadaşlarımız da yok değil.
Yine birtakım belirli gün ve haftalarda beş dakikalık gösteri için öğrencileri bir sürü masrafa sokmanın da lüzumu yok. Okul idarecilerimizden isteğimiz de özellikle kışın soğuk günlerinde öğrencileri dışarıda sıraya koyup üzerinde okul üniforması yüzde yüz olacak tutturmayalım. Aynı şekilde sözgelimi pantolon aynı renk olduktan sonra kumaş mı olmuş, keten mi olmuş ne fark eder? Mutlaka kumaş giyeceksin diye tutturmanın, çocukları azarlamanın da gereği yok. Elbette almış olduğunuz bir karar varsa uygulayacaksınız. Gerçi çevremizdeki idarecilerin hepsinin de bu durumu çok iyi idare ettiklerini çok iyi biliyoruz.
Toplumun tamamının hayatını ona göre planladığı yeni eğitim ve öğretim yılının hepimize hayırlı olması dileğiyle esen kalın…

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr