• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 7 °C
 • Adıyaman 11 °C
 • Ankara 9 °C

O'na Gelene Engel Yoktur

O'na Gelene Engel Yoktur
Camiler ve din görevlileri haftası münaseb

Bu sene kutlanılan özel haftanın konusu ‘camiler ve engelliler’ olarak belirlenmiştir. Engelsiz cami, engelsiz ibadet sloganıyla, yaratılmış her canlının Allah katında eşit olduğu vurgusu yapıldı.

Adıyaman İl Vaizesi Selda Kılıç'ın sunuculuğunu yaptığı konferans, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Kahta Kemaliye Kuran Kursu Yöneticisi Mustafa Bozan'ın okuduğu Kuran –ı Kerim tilaveti ile devam etti.
Konferansın açılış konuşmasını yapan ilçe vaizi M. Emin ASLAN, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. İlçe Vaizi M. Emin Aslan, engelli olmanın, iyi bir insan olmaya engel olmadığını belirterek:'' Engelli olmak her insanın karşılaşabileceği muhtemel bir gerçektir. Şöyle ki; yaşlılık, hastalık, sevgi ve saygısızlık gibi birçok haller de bir çeşit engelliliktir. Her türlü noksanlık biz insanoğlu içindir. Bizim yapacağımız şey kendimizden daha kötü durumda olanlara bakıp halimize şükretmek, iman ve sabırla hayata bağlanmaktır. Bedensel veya zihinsel özürlü olmak iyi bir insan olmamıza engel değildir. Çünkü üstünlük ve şeref, bedeni ve maddi ziynette değil, iman ve güzel ahlâktadır.'' dedi
D.İ.Başkanlığı’nın bu konuya özel hazırladığı sinevizyon gösterisi sunuldu.
Konuşmacı olarak programa katılan İl Vaizesi Zübeyde Orak Sarı, engellere rağmen engellerini aşanlar, temalı bir sunum gerçekleştirdi.
Konuşmasında Hz.Yakup ve Hz. Eyüp’ten örnekler vererek Peygamberlerin başlarına gelen engellere karşı gösterdikleri sabra ve rızaya yer verdi.
Sahabe efendilerimizden engelli olup da engellerini hiçe sayarak hayatlarına devam eden ve tarihe engelleri değil başarılarıyla geçen örnekler verdi.
Günümüz dünyasında engellerini engel kabul etmeyen topluma yön vermiş örnek olmuş, 6 şahsiyetten bahsederek konuşmasına devam etti. Aşık VEYSEL, Cemil MERİÇ, Kani KARACA, Lokman AYVA, Stephan HAWKİNG, Beethoven gibi şahsiyetlerin hayat hikayelerine yer verdi.
Toplumun engellilere yanlış bakış açısına, engelli evlat sahibi ebeveynlerin psikolojisi gibi konulara vurgu yapan Zübeyde Orak Sarı:''İnsan, hayatı boyunca daima imtihan halindedir. Bazen nimetlerle, bazen de musibetlerle imtihan olur. Başına gelen sıkıntılar bazen kendi ihmali veya kusurundan, bazen de bir başkasının sorumsuz, saygısız ve kural tanımazlığı yüzünden olabilir. Veya kimsenin hatası olmaksızın, ilahi imtihan sonucu da olabilir. Nitekim Cenâb-ı Hak; ayet-i celilede mealen şöyle buyurmaktadır: "Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma ile deneriz. Sabredenleri müjdele!"
Hangi sebeple olursa olsun; bir musibetle karşılaşan insanın her şeyden önce sabırlı ve metanetli olması gerekir. Böyle olması demek; bu sıkıntılarından kurtulabilmesi için maddi ve manevi çarelere başvurmaması demek değildir. Her türlü sebebe başvurur, çare araştırır ve neticeyi Allah’a bırakır ve “bu musibet ancak Allah'ın izni ve takdiri ile olmuştur. O dilemeseydi olmazdı, bunda da bir hayır vardır” diyerek, imanın gereğini yerine getirmiş ve sabretmenin mükâfatını da elde etmiş olacaktır.
Engelli olma, dünya adına bir kayıp ve noksanlık gibi gözükse de sabredildiği ve isyan edilmediği takdirde, hem kendisi hem de ona yardımcı olanlar için Ahiret'te çok büyük mükâfatlar kazandıracaktır.
Gören gözümüzün hep göreceğinden, işiten kulağımızın hep işiteceğinden emin miyiz? Yürüyen ayaklarımız bir gün yürüyemez hale gelebilir, tutan ellerimiz tutmaz olabilir. Hiç beklemediğimiz anda Allah korusun bir organımızı kaybedebiliriz. Nice sağlam insanlar, trafik kazası, iş kazası, kalp krizi, bir damar tıkanması veya bulaşıcı bir hastalık sonucu sağlıksız, felçli, kötürüm, ortopedik ve görme özürlü olmuşlardır.
Sağlıklı bir bedene sahip olduğumuz için Rabbimize şükredelim. Ne büyük bir nimet içinde olduğumuzu unutmayalım. Sağlığımızın kıymetini bilelim. Fert ve toplum olarak engelli kardeşlerimize de sahip çıkalım. Yapabilecekleri işleri onlara vermek suretiyle; başkasının eline bakan değil, bizzat üretime katkıda bulunarak onurlu bir hayat sürmeleri için elimizden gelen gayreti gösterelim. Onlara destek olur, yardım eder ve sıkıntılarını giderirsek; şüphesiz Allah Teâlâ da bize yardım edecek ve sıkıntılarımızı giderecektir. Kim, Mü’min kardeşinin bir ihtiyacını karşılarsa, Allah da onun bir ihtiyacını karşılar. Kim, Müslüman'ın bir sıkıntısını giderirse, Allah da onun bir sıkıntısını kıyamette giderir.'' Şeklinde konuştu.
Program görme engelli Semra ÖZEN adlı Kur’an Kursu öğrencisi görme engelli bir kızın 'Yüreğinden kalemine dökülen sözler' adlı şiirini okumasıyla devam etti.
İbretlik görüntülerin yer aldığı slayt gösterisiyle sona eren program, bayanların yoğun ilgisini topladı.  
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr