• BIST 91.354
 • Altın 189,536
 • Dolar 4,8132
 • Euro 5,6017
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 38 °C
 • Ankara 31 °C

Öner: Söylentiler Hurafe ve Dedikodu

Öner: Söylentiler Hurafe ve Dedikodu
İlçemizde son günlerde kulaktan kulağa yayılan Kahta Devlet Hastanesi çöküyor gibi hastane ile ilgili çıkan söylentilere Başhekim Uzman Dr. R. İlyas Öner açıklık getirdi.
 Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. R. İlyas Öner, bunların tamamının hurafe ve dedikodu olduğunu belirterek, anlamsız bir gündem oluşturmanın dışında hiçbir gerçekliği olmadığını ayrıca bu tür söylentilerin gülünç olmanın ötesine geçmediğini söyledi.
Bu tür dedikodulara açıklık kazandırmak istediğimizden dolayı Kahta Diyalog Gazetesine teşekkür eden Başhekim Öner: "Öncelikle bu konuyu daha doğrusu dedikoduya açıklık kazandırmak isteminizden dolayı teşekkür ediyorum. Daha önce de birkaç kez bu tür söylentiler çıkmış ve biz de idare olarak bu konularla ilgili detaylı bilgiler vermiştik. Bu konular tamamen söylentiden ibaret olup dedikodu kazanında kaynatılarak bilinçli veya  bilinçsizce dillendirilerek başta hastanemizden sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızın, sonra da çevre sakinlerinin, esnafın veya o civarda gayrımenkulu olan insanların tedirginlik yaşamalarına neden olmuştur.
SÖYLENTİLER TAMAMEN HURAFE VE DEDİKODU
Hangi amaçla veya hangi nedenden dolayı böyle bir dedikodu çıktığını ve birilerinin de   gerçekten buna nasıl inanabildiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Tamamen hurafeden, dedikodudan ve anlamsız bir gündem oluşturmanın dışında hiçbir gerçekliği olmayıp bu tür söylentiler gülünç olmanın ötesine geçmemektedir.
ASANSÖRLER YENİLENDİ
Bildiğiniz üzere daha önce bir kısım yerel medya kuruluşunda da yer almış olan hastanemizin asansör problemi vardı. İdare olarak bu konuyu ilgili makamlara mükerrer defa yazılı ve sözlü olarak bildirdiğimizi, insiyatifin değişen sağlık bakanlığı idare şeklinden dolayı yeni oluşan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinin elinde olduğu, idaremizin bu konuda durum tesbiti ve bildirimi ile acil çözüm talebinin dışında bir yetkisinin olmadığını belirtmiştik. Gecikmeli de olsa şükür ki bu talebimiz gerekli ilgiyi bulmuş, Genel Sekreterliğimiz tarafından ihale edilerek asansörlerimiz yenilenmiş ve bu sorunumuz da çözülmüştür. Genel sekreterliğimize hastalarımızın ciddi mağduriyetine neden olan bu sorunu çözmelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Yani şu an asansörlerimiz Allah’a şükür randımanlı olarak çalışacak şekilde yenilenmiştir.
FUEL-OİL’DEN DOĞAL GAZA GEÇİLDİ
Yine hastanemizde bildiğiniz üzere ısınma işlemi fuel-oil ile gerçekleştirilmekteydi. İlçemize doğalgazın gelmesinden itibaren ilgili genelgeler gereği hastanemizde yine Genel sekreterliğin yapmış olduğu doğalgaz dönüşüm ihalesiyle mevcut kazan sistemi doğalgaza dönüştürülmüş ve faaliyete geçmiştir.
Birkaç ay önce basına yaptığım açıklamalardan da bildiğiniz üzere Türkiye Bankalar Birliğinden  hastanemizin tıbbi cihaz bağış talebi olmuş ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine küvöz, ventilatör, fototerapi cihazları ve hasta başı monitörleri bağışlanmış ve hastalarımızın hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Hudut Sahilleri tarafından hastanemizin talebi olan , özellikle Genel Cerrahi uzmanları olmak üzere cerrahi branş hekimlerimizin kullanmakta olduğu ve bir hastanenin marka değerini artıran önemli cihazlardan biri olan cerrahi laparoskopi seti  bağışlanmış ve hizmete girmiştir.
DEXA (KEMİK YOĞUNLUK ÖLÇÜM CİHAZI)  HİZMETE GİRDİ
Öte yandan özellikle kemik erime tespitinde kullanılan Dexa (kemik yoğunluk ölçüm cihazı)'nın daha önce hastanemizde yoktu. Bundan dolayı hastalarımızı Adıyaman'a sevk etmek zorunda kalıyorduk. Şimdi ise Dexa (kemik yoğunluk ölçüm cihazı)'nın alımıyla bu hizmette ilçemizde verilmeye başlanmıştır. 
HASTANEMİZE YENİ ULTRASONOGRAFİ CİHAZLARI KAZANDIRILMIŞTIR.
Geçen birkaç aylık periyotta Kadın doğum uzmanlarımızın kullanımına sunulmuş olan  yeni Ultrasonografi cihazları da hastanemize kazandırılmıştır. Bilindiği üzere tüm kadın doğum polikliniklerimizde ve kadın doğum ile doğumhane servislerimizde ultrason cihazları bulunmakta ve bu da hastanemiz hizmet kalitesini ciddi oranda artırmaktadır.
Aynı zamanda yakın dönemde acil servisimizde kullanılan klasik banyolu röntgen cihazı yerine CR dediğimiz digital röntgen cihazı alınmış, böylece acil serviste çekilen röntgen filmlerinin dijital paylaşım ve saklanması sağlanmıştır.
Belki de bu yıl içinde hastanemizde yapılan ve hastalarımızn hizmetine sunulan en büyük yenilik Erişkin Yoğun bakım ünitemizin iki misli büyütülmesi ve yatak sayısının 10 yatağa çıkarılmasıdır. Böylece ciddi oranda yoğun bakım hastası takibi gerçekleştirilmiş ve başka merkezlere olan sevk sayısını ciddi oranda düşürmüştür. İl genelinde övünülecek düzeyde modern olan yoğun bakım ünitemizde enfeksiyon oranının düşüklüğünden dolayı bakanlıkça takdir belgesi ile ödüllendirilmemizde bizleri sevindirmiş ve motive ettirmiştir.
Son olarak da genel sekreterliğimiz tarafından bahçe peyzaj düzenlenmesi gerçekleştirilmiş, hastane avlusuna bekleme ve dinlenme alanları amaçlı kamelyalar yapılmıştır. Böylelikle hastanenin beton görüntüsü çehre değiştirmiş ve hastalarımıza ciddi oranda bekleme alanları kazandırılmıştır.İnşallah önümüzdeki günlerde hastane içi, otopark sorununu da çözdüğümüzde daha ferah bir hastane avlusuna sahip olmuş olacağız.
ACİL SERVİSLERDE ÇALIŞAN PRATİSYEN HEKİM EKSİKLİĞİ
Hastanemizde ciddi oranda personel sıkıntısı bulunmamaktadır.  Yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında yer alan hemşire sayımızın arttırılması yeni açılan birimlerimizin güçlendirilmesi ve eksikliklerimizin tamamlanması açısından önem arz etmektedir. Bu konuyu ilgili makamlara yazılı ve sözlü olarak bildirdik ,ve kısmi olarak çözümü gerçekleşmeye başlandı. Uzman hekim olarak eksik branşımız olan Dermatoloji uzmanı göreve başlamış olup, diğer branşlarda da hekim sayısını artırmaya yönelik taleplerimiz bakanlığımıza her devlet hizmet yükümlülüğü kurasında iletilmektedir. Şu an eksik branş uzmanımız bulunmamaktadır ancak sayısal olarak artması gereken branşlarımız bulunmaktadır; kadın doğum, çocuk, ortopedi, KBB gibi. Asıl sorunumuz ve eksikliğimiz acil servislerde çalışan pratisyen hekim eksikliğidir. Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de ciddi oranda pratisyen hekim ihtiyacı bulunmaktadır. Şu an halihazırda iki pratisyen hekimimiz mevcut olup, sayı eksikliğinden dolayı birkaç aydır acil servis hizmetlerimizi uzman hekimlerimiz  yürütmektedirler. Uzman hekimlerin acil servis hizmetlerinin aksatılmaması için gösterdikleri fedakarlık takdire şayan olup sizin aracılığınızla tüm uzman hekimlerimize şükranlarımı sunuyorum. En büyük handikapımız uzman hekimimiz acil serviste hizmet verirken kendi poliklinik hizmetlerinin özellikle tek hekimli polikliniklerde aksamış olmasıdır.Umarız kısa bir süre içerisinde pratisyen ihtiyacımız karşılanır ve bu sorunumuz çözülmüş olur. Son olara da çok güzel ve modern bir diş hastalıkları servisimiz olmasına rağmen diş hekimi sayımızın azlığından muzdarip olduğumuzu ve mevcut hasta talebine yetişemediğimizi bildirmek istiyorum. Hem pratisyen hekim hem de diş hekimi ihtiyacımız Genel Sekreterliğimize ve bakanlığımıza bildirilmiş olup  bir an önce çözümünü beklemekteyiz
Buradan sağlık ile ilgili tüm sorunlarımıza hemen yanıt veren ve hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen sayın milletvekillerimize de hastanem ve hastalarımız adına teşekkür ediyorum.Hatta katkılarından dolayı diğer hastanelere göre şanslı olduğumuzun bilinmesini istiyorum .Saygı ve sevgilerimle.." Şeklinde konuştu. 
Haber: Hüseyin Türkoğlu
Fotoğraf: Şinasi İnan

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr