• BIST 95.305
 • Altın 186,889
 • Dolar 4,7468
 • Euro 5,5549
 • İstanbul 31 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 32 °C

Organize Sanayi Organize Olamıyor

Organize Sanayi Organize Olamıyor

-Yatırımcıyı Kâhta’ya beklerken, Kâhta ve Kahta organize sanayi buna ne kadar hazır. 

-ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ FİRMALARIN SIKINTILIRI NE ZAMAN BİTECEK

-SANAYİ BÖLGESİNDEKİ İÇ BAĞLANTI YOLLARI YARIM

-KALİFİYE ELEMAN İHTİYACI NOKTASINDA SİYASİLER VE İDARECİLER ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYOR MU?

        OSB'de faaliyete başlamış olan firmalar kalifiye eleman bulamadıklarından dolayı tam kapasite çalışamıyorlar. Bu da ülkemiz ve ilçemiz ekonomisi için büyük bir kayıptır. Siyasilerimiz ve idarecilerimiz bu ekonomik kayba daha ne kadar seyirci kalacaklar.

Firmaların sorunları hep aynı ve ortak payda kalifiye eleman, yol, altyapı, su, elektrik, kanalizasyon vs..

İş Adamları ve büyük yatırımcılar Kahta için plan ve projelerini hazırlarken bizler hem halk olarak hem de idare olarak bu yatırımlara ne kadar hazırız.      Yatırımcıyı Kâhta’ya beklerken, Kâhta ve Kahta Organize Sanayi buna ne kadar hazır. 

                  ORGANİZE SANAYİ YOLU YAPIMI HALA BİTMEMİŞ

Kâhta organize sanayi bölgesindeki en büyük sıkıntı; ilçemize yatırımcı bekliyoruz ama yatırımcı beklerken idare olarak üzerlerine düşen görevleri ne kadar yerine getirdiler?  Örneğin yol, altyapı, su, elektrik, kanalizasyon ne kadar yapılmış. Burada şimdi 3 – 4 tane bitmiş ve 7 – 8 tane devam eden inşaat var. Organize sanayi yolu yapımı hala bitmemiş. Sanayi bölgesindeki iç bağlantı yolları yarım. Yüklenici firma işi bırakmış.

         KALİFİYE ELEMAN İHTİYACI NOKTASINDA SİYASİLER VE İDARECİLER ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPIYOR MU?

Kahta şehir merkezinde faaliyet gösteren tekstil firmalarının da en büyük sıkıntısı olan kalifiye eleman sorunu, organize sanayinin kurulmasıyla da bu problem daha da büyüyor. Organizenin yapılmasıyla beraber Kâhta’da istihdamın yaratılabilmesi için, kalifiye eleman ihtiyacı organize sanayi bölgesinde kurulan ve kurulacak olan firmaların önünde ciddi bir problem olarak duruyor. Bu konuda OSB'de görüştüğümüz bazı firma yetkilileri, Kâhta’da yeterli kalifiye elemanın olabilmesi için altyapının bir an önce hazırlanması gerektiğini belirttiler. Konu ile ilgili olarak; organize sanayi bölgesi çevresinde 6 – 7 tane köy var. Bu köylere şu ana kadar hiçbir kalifiye eleman altyapısı yaratılmadı. Burada kurulan fabrikalar faaliyete geçtiği zaman, eleman ihtiyacını nereden karşılayacak? Bunun altyapısı idare tarafından hazırlanıyor mu hazırlanmıyor mu?

          İŞ KUR KAHTA'DA KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRME KURSLARINI AÇACAK MI?

Kalifiye eleman yetiştirme noktasında İşkur’un,  Adıyaman merkezinde yaptığı gibi diğer kurumlarla işbirliği ile kalifiye eleman yetiştirme kurslarını açmayı düşünmüyor mu? Düşünülüyorsa ne zaman başlanacak? Bu fabrikalar bittiğinde kalifiye eleman sıkıntısı olacak. Burada faaliyete geçecek olan fabrikalar kalifiye eleman bulamadığı zaman, üretimi durdurma ihtimali bile ortaya çıkabilecek.

           IRGAT KENTİ OLAN İLÇEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEM ARZ EDEN  KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRME KURSLARININ AÇILMASI GEREKİYOR

Şunda OSB'de faaliyete başlamış olan firmalar da kalifiye eleman bulamadıklarından dolayı tam kapasite çalışamıyorlar. Bu da ülkemiz ve ilçemiz ekonomisi için büyük bir kayıptır. Siyasilerimiz ve idarecilerimiz bu ekonomik kayba daha ne kadar seyirci kalacaklar. Diyalog Haber


 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr