• BIST 94.082
 • Altın 189,916
 • Dolar 4,7932
 • Euro 5,6125
 • İstanbul 26 °C
 • Adıyaman 26 °C
 • Ankara 20 °C

Oruç

Abdullah YEKTA

Ey iman edenler! Oruç, sizden önceki­lere farz kılındığı gibi, size de farz kılın­dı; tâki korunasınız.(Bakara-183)

(Size orucun farz kılındığı o sayılı gün­ler) Ramazan ayıdır ki, insanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve doğruyla eğ­riyi biri birinden ayırıp açıklayan bir rehber olmak üzere, Kur'ân işte bu ayda indirilmiştir. Bu sebeple, içinizden her kim bu aya ulaşırsa oruç tutsun. Her kim de, hasta yahut seyahatte olursa, (tuta­madığı günleri) başka günlerde tutsun. Allah, müddeti tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşılık O'nu yüceltmeniz ve böylece şükretmeniz için, size kolaylığı ister; güçlüğü istemez.  (Bakara-185)

Oruç, Arapçada "savm" kelimesi ile ifade edilir. Savm lü­gatte; bir işi yapmaktan kendini tutmak, alı­koymak, yemekten içmekten, konuşmak­tan, kaçınmak gibi anlamlara gelir.

İslamda oruç: "Fecr’ı Sadık’ın doğuşun­dan güneşin batışına kadar, oruç tutmaya ehil olan kimselerin niyet ederek onu bozan hallerden uzak durmasıdır." Oruç, geçmiş bütün ilahi dinlerde emredilen Önemli bir ibadettir.

 “Sizden kim hasta veya seferde olursa (tutamadığı günler) sayısında başka günlerde tutar.”(Bakara-184)

Hastaya Ramazan ayında oruç tutma zorunluluğu yoktur. Bundan kast olunan, oruç tutmanın zararlı ola­cağı hastalık halidir. Çünkü mükellef için böyle bir hastalık durumunda oruç tutmakta zorluk bu­lunduğu kabul edilmiştir. Bu konuda birçok hadis varit olmuş­tur.

Yukarıda verdiğimiz ayet-i kerimede geçen, Kur'an'ı Kerim’in Ramazan ayın­da indirildiğini Duhan ve Kadir sureleri de pekiştirmektedir.

 “Size oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmak helal kılındı. On­lar sizin İçin bir örtüdür, siz de onlar için bir örtüsünüz. Allah sizin kendinize yazık etmekte olduğunuzu bildi ve tövbenizi ka­bul edip sizi affetti. Artık şimdi onlara yaklaşın ve Allah’ın si­zin için yazmış olduğunu arayın. Fecrin- (şafağın) beyaz ipliği (gecenin) siyah ipliğinden ayırt edilinceye kadar yiyin için. Son­ra gece (akşam) oluncaya kadar orucu tamamlayın. Mescitlerde ibadete çekilmiş iken kadınlarınıza yaklaşmayın. Bunlar Al­lah'ın (yasak) sınırlarıdır; bunlara yaklaşmayın. Allah, insanla­ra ayetlerini böyle açıklar ki, sakınıp korunsunlar”(Bakara-187)

Bu ayette orucun başlangıç saatı beyaz ipliğin siyah iplikten ayrıldığı zaman/vakittir. Beyaz iplik; Fecrin ilk görünümü olan ve ufku yararak boylu boyuna uzanan beyaz aydınlık çizgisidir.  Sonra gitgide genişler.

Siyah iplik; Fecrin beyaz aydınlık çizgisiyle birlikte boylu bo­yunca uzanan ve gecenin karanlığının uzantısı olan siyah karanlık çizgidir. “Sonra gece (akşam) oluncaya kadar orucu tamamlayın”.

Orucun fert ve topluma yönelik birçok faydaları vardır. Ancak oruç bu faydalardan ötürü değil, yalnız Allah’ın emri olduğundan, sadece ve sadece Allah'ı rızası için tutulur. Çünkü İbadetler yalnız Allah'ın emri olduğu için yapılır. Buna, ibadetin ta­mamen Allah'a tahsis edilmesi anlamında ihlâs denilir. “ İyi bil ki, halis din yalnız ve yalnız Allah'ın­dır.”(zümer-3) Birçok Ayeti Kerimede Allah Teâlâ ibadetlerin yalnız kendisine tahsis edilmesini emrediyor.

Orucun birçok fayda ve hikmetleri vardır. Oruç ibadetinden anlayabil­diğimiz bazı hikmetleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Oruç, baştanbaşa bir zikirdir. Rama­zan ayında farz olan orucu tutan bir Müslüman, bir ay boyunca devamlı olarak Allah'ı zikr etmektedir. "Beni hatırlayın ki, ben de sizi hatırlaya­yım." (Bakara, 152)

2-  Oruç kişiyi ruhsal yönden terbiye eder. Peygamber(sav), "Oruç­lu kişiye eğer birileri sataşırsa, ben oruçlu­yum, ben oruçluyum, desin." 

3- Oruç, kelimenin tam anlamıyla kişiyi sabırlı kılar.   Ra­mazan orucu, toplumu sabır çizgisinden içeri sokar ve birçok problemleri önler.

4- Oruç, görür gibi Allah'a inanmanın ve gerçek anlamda Allah'tan korkmanın bir sembolüdür. Çünkü oruçta kişi, yalnız Al­lah'tan korkar,

5- Oruçlu kişi, oruç sebebiyle ruhunu te­mizler ve günahlarından arınır.

6- Oruç, bir aylık uzun bir perhiz olup, organların uzun süre dinlenmesini sağlaya­rak insan sıhhatini korur, kişiye güç, kuvvet ve zindelik verir.

7- Oruç, müslümana, aç ve açıkta olan insanların durumunu hatırlatır.    8-  Oruç Müslüman’ı disipline eder ve kendisine zamanın önemini hatırlatır.

Orucun çeşitleri şunlardır: Farz oruçlar, vacip oruçlar, nafile oruçlar, haram oruçlar, mekruh oruçlar.

Unutarak yahut tehdit al­tında yemek ve içmek orucu bozmaz ve oruçlu olan kişiye kaza da, kefaret de gerekmez. Böyle bir kimse oruçlu olduğu aklına geldiği andan itibaren, yeme ve iç­meyi terk edip, orucuna devam etmelidir.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr