• BIST 89.825
 • Altın 192,861
 • Dolar 4,8356
 • Euro 5,6667
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Oruç İman Ve Sabırdır

Abdullah YEKTA

 Allah için oruç tutmak, sadece ve sadece Allah’a boyun eğmek, özgürlüğün bir temsilidir. Bütün ilahlara sahte ve uyduruk tanrılara bir başkaldırıdır.

 İnsanoğlu adeta şunları haykırmaktadır:  “Tek olduğum zaman, aç kaldığım vakit, size boyun eğmem.  Varlığın ve yokluğun yaratıcısı olan Allah’a minnet duyarım. Merhamet eden, rahmetiyle bütün kullarını, evrende var olan her şeyi kuşatan Rabb’ül- âlemine minnettarım. Onun emirlerine amadeyim.”

Bu bilinç ve düşünceyle oruç tutan mü’min Allah hariç bütün ilahlara karşı özgürlüğünü haykırıp, ilan etmiş olur.

  İnanan mü’min, bütün taşkınlıklarına ve işlediği günahlara rağmen Yüce Rabb’ın merhametinin kuşatıcılığına inanır. Ramazan günlerini dinlenme, murakabe ve istiğfar günleri olarak değerlendirir. Zira Allah Teâlâ “ Benim rahmetim gazabımı geçmiştir” diyor. (Hadisi Kutsi)

   “ Ayetlerimize iman edenler sana geldiğinde  ‘size selam olsun’ de.  Rabbiniz kendisine merhametli olmayı yazdı. Sizden kim cahilce bir kötülük yapar ve sonra da tevbe eder ve Salih amelde bulunursa, şüphesiz ki Allah mağfiret ve merhametli olandır. ”(En’am-12,54)

    Allah’ın, bizim namazımıza, orucumuza ve kurbanlarımıza ihtiyacı yoktur. Bu yaz günü aç ve susuz kalmamız bir imtihandır. Hâşâ Allah’ın bize olan bir zulmü değildir. Kur’an’ın ifadesiyle bir fitnedir. Bir denemedir. İyinin kaliteli olanın seçilmesi ve ayrıt edilmesidir.

   Oruç iman ve sabırdır. Oruçlu insan sadece ve sadece Allah’a kulluk yapabileceğini ispatlamış olur. Her şey Allah içindir. Allah emrediyor, mü’min aç kalıyor. Allah emrediyor, mü’min iftar ediyor.

“ De ki; "Rabbim beni doğru yola, insanların tüm ihtiyaçlarına cevap veren dine, Allah'ın birliğine inanan ve O'na ortak koşmayan İbrahim'in dinine iletti. "

 De ki; "benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm tüm alemlerinn Rabbi olan Allah içindir. "

"O'nun ortağı yoktur. Bana böyle emredildi. Ben Müslümanların ilkiyim. "(En’am-161-163)

  Evet, Müslüman bununla emr olundu. Allah insanı musibetlerle imtihan eder. Açlıkla, korkuyla, kıtlıkla dener, imtihan eder. Ceyşül – usre zorluk seferine bu günlerde hazırlık yapmıştı ve kızgın kumlar üzerinde, kavuran güneşin altında yürümüşlerdi. İbadet, hayatı zorlaştıran olmamalı bilakis hayatın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. İslam’ı her zaman hâkim bir din olarak düşünmeyelim. Garip olduğu günleri de düşünelim.  Allah Resulü  “ne mutlu gariplere! İslam garip doğdu ….” Evet, günü geldiğinde garip olacaktır. Bu günler de olduğu gibi.

    Yine peygamber (sav) bu günler için şöyle buyurmaktadır: “O gün imanını muhafaza etmek ateşten bir kor taşımak gibidir.” Sanırım, bu hadisi açıklamaya gerek yok. Çünkü bu gün İslam coğrafyasında çıkan yangınlara bakmak yeterlidir.

      Belki bu oruç ibadetinin, gösterilen samimiyetten ötürü bize bir faydası olur.  Allah kabul buyursun. Selam ve dua ila.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr