• BIST 89.825
 • Altın 192,861
 • Dolar 4,8356
 • Euro 5,6667
 • İstanbul 28 °C
 • Adıyaman 36 °C
 • Ankara 28 °C

Öze Dönüş

Şevket TATAR

‘Öze dönüş’ kendi insani kişiliğini,tarihsel asaletini ve kültürünü yeniden bulmaktır. Ardından kültürel yabancılaşma hastalığından ve manevi sömürüden kurtulmaktır.

Bizim sözünü ettiğimiz öze dönüş, “Siz gerisin geriye mi döneceksiniz?” (3/144) ayetinde değinilen geriye bir dönüş ya da ''Eskilerin masallarını (83/13) diriltmek, soy ya da atalarının çürümüş kemiklerini yüceltmek değildir. Kişiliğini,inancını ve tarihini bulmak,yaratıcı ruhunu ve manevi aşkın değerlerini diriltmek amacıyla kendi insani benliğine bir dönüştür.

Dolayısıyla öze dönüş şiarı açıklanmaya muhtaç bir şiardır.Hangi öze? Efsaneye dayalı öz mü? Kavmi ve ırksal öz mü? Tarihsel öz mü? Gelenksel ve yerel öz mü? Antik öz mü? Dini öz mü? Hangi din? Mihrilik, derdüştlük,manilik ve mazdekilik mi? Yoksa İslami öz mü?Hangi İslam? Sünnilik mi? Şia mı? Hangi Şia? Alevi mi? Sefavi mi?

Tarihi süreçte olgunlaşmış bize manevi bir kimlik ve kültürel bir kişilik kazandıran öz olarak İslam’dan kaynaklanan saf bir insani öze dönüş... İnançsal ahlakını tanıyan bir ruh aracılığıyla sürekliliği olan tarihi bir harekete yaslanmalı, ona güvenmeli. Biz Batıya karşı,kültürel sömürgeciliğe karşı,yerel gericiliğe karşı,rejim dinine karşı,cehalet,güçsüzlük,uyku,tehlike,koral,gelenekçilik,kör tutuculuk,yeni tip yalancılık ve bütün yabancı ve yabancılaşmış,özlere karşıyız! Öyleyse o öze yaslanmak zorundayız.Onunla bütünleşmemiz gerekir!Kendi özümüze dönmemiz gerekir!

Bir cümlede özetlersek; dayanacağımız,İslami kültürümüzdür ve bu öze dönüş şiarımız olmalıdır.Çünkü bütün özlerden bize en yakın ''öz'' budur.Şu anda yaşayan toplumun bünyesinde bir ruh bir yaşam ve iman olarak yaşayan uygarlık ve kültür budur.Bu toplumda bir şeyler yapmak isteyen aydına yaşam ve dinamizm verecek olan da bu özdür. Fakat İslam'ı,çöküşün etkeni olan,bilgisiz ve uyuşuk geleneklerin tekrarı biçiminden çıkarıp,bilgi veren,ilerici,mücadeleci,uyandırıcı ve aydınlatıcı bir ideoloji şekline çevirmeliyiz.Çünkü İslam ''öz''e dönmek ''öz''den başlamak isteyen dinli dinsiz aydınlar için bilgi,bilinç ve sorumluluk verici olmalıdır.Bunun için de,toplumda var olan bizim gerçek insani kişiliğimize ve manevi gerçeklerin en derinlerine dayanan,sağlam bir sermaye ve gıdadan beslenen,kendi ayakları üstünde dini bir ''öz'', dini bir kültürel varlık olmalıdır.

Bu kitap,Ali Şeriati'nin ''Öze Dönüş''ün,çok nefis bir projesidir.Bu kitap elimizdeki kitaplar arasında çok seçkin bir yere sahiptir.Tekrar ''Öze Dönüş'' için ne yapmalı,nereden başlamalının yollarını arayanlara,yol gösteren proje...

 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr