• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 27 °C
 • Adıyaman 33 °C
 • Ankara 24 °C

Özgür Eğitim Sen’in Pankartına Çirkin Saldırı!

Özgür Eğitim Sen’in Pankartına Çirkin Saldırı!

Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şubesi yöneticileri ve üyeleri  “Dünya Anadil Günü”  nedeniyle Demokrasi Parkı önünde basın açıklaması düzenledikten sonra kimliği belirsiz kişiler tarafından sendika üyelerin astığı pankart parçalandı.

Adıyaman’ın huzur kendi olmasına karşın ana dil konusunda tahammülsüzlükleri olan kişilere tepki gösteren Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Ali Kemal Kaya, bazı kişilerin asılan pankartı yırtmasını kınayarak, olayın emniyet güçlerine bildirildiğini söyledi.

“Bu kişiler büyük bir yanlıştık içerisindeler”

“21 Şubat Dünya Anadil Günü” nedeniyle Perşembe gününden itibaren Demokrasi Parkı’na pankart astıklarını ifade ederek yaşanan olayı özetleyen Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Ali Kemal Kaya, “Pankartımızın en üst kısmında, “Göklerin ve yerin yaratılmasıyla renklerinizin ve dillerinizin ayrı olması Allahın ayetlerindedir” ifadesi yer almaktaydı. Unutulmamalıdır ki, Anadilde eğitim her insan en doğal hakkıdır. Bu söz Allah’u tealanın kitabı Kur’an-ı Kerim’de de yer almakta. Tüm milletlerde 21 Şubat dünya anadil gününü olarak ifade edilmiş. Anadil insanlık için bir zenginliktir. Ancak yanlış bir takım bilgilerden etkilenen insanlar herhalde saldırıya hazırlandılar. Bu kişiler büyük bir yanlıştık içerisindeler. Aslında bu saldırıyı yapanlar kendilerine saldırmıştır. Ancak bu kişiler bu cürmü işlediler. Bu saldırı bir çirkinliktir. Demokrasi Parkı’nda herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği bir ortamda bazı kişiler pankartımıza saldırmışlar. Ve bu tür olayları doğru bulmuyor, bu saldırıyı tezgahlayanları kınıyoruz. Çünkü Adıyaman huzur kentidir. Bu kişilerin her şeyden önce vicdanlarında yaptıkları çirkinliği sorgulamalarını istiyoruz” diyerek emniyet güçlerinin bu olayı çözüme kavuşturmasını istedi.

“Bir insanın dilini elinden almak, Allah’ın yaşayan bir ayetini yok etmektir”

Demokrasi Parkı girişine asılan pankarta saldırı yapılmadan önce Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Kemal Kaya, sendika üyeleriyle şu açıklamayı yapmıştı; “21 Şubat Dünya Anadil Günü bu vesileyle anadilde eğitimin temel bir hak olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatmak ve şahitlik görevimizi yerine getirmek için Demokrasi Parkı’na 21 Şubat tarihinde “Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, Allah' ın ayetlerindendir”  pankartını astık.  İnsanı insan yapan düşünen ve konuşan olmasıdır. Eskilerin tabiriyle ‘hayvan-ı natıka’dır. İnsan konuştuğu, meramını ifade edebildiği, anlaşabildiği kadar insandır. İnsan, binyıllar boyunca var ettiği folkloruyla insandır. Diliyle, edebiyatıyla, şiiriyle, müziğiyle, masallarıyla, destanlarıyla insandır. İnsan dil denen sembolik anlamı ve anlatımı var edebildiği için insandır. İnsan ancak bir dil içinde var olur. Dil insanın evidir. Dil insanın tarihidir, dil insanın hafızasıdır. İnsan dildir, dil hafızadır. Bir insanın dilini elinden almak onun hafızasını, tarihini, insanlığını elinden almaktır. Bir insanın dilini elinden almak, Allah’ın yaşayan bir ayetini yok etmek, tanrının insana vermiş olduğu ve varlığının birer delili saydığı işaretlerini tahrip etmektir. Kendini tanrıdan daha üstün görmektir. İnsanın canı kutsal olduğu gibi aklı, yani düşüncesi, yani dili de kutsaldır, dokunulmazdır. İnsanın onur ve haysiyetine müteallik bütün vasıfları kutsaldır, dokunulmazdır. Bu kural bin 400 yıl önce İslam Peygamberi tarafından Veda Hutbesi’nde ifade edildiği gibi Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde de (2 ve 26. madde) yer almaktadır. Yeryüzündeki gerek maddi gerek manevi kültür miraslarını yok etmenin, tahrip etmenin literatürdeki karşılığı vandalizmdir. Dil manevi bir kültür mirasıdır ve onu yok etmeye yönelik sistematik politikaların insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu aşikârdır. Diller hayatın canlılığıdır, renkliliğidir, güzelliğidir. Dillere karşı bir politika yürütmek bilinci budamak, düşünceyi köreltmek, hayatta siyahtan başka renk tanımamak, bilmemektir.”

“Başta Kürtler olmak üzere herkesin anadilinde eğitim almasının hem siyasi hem insani tabii bir hak olduğuna inanıyoruz”

Dilin medeniyet olduğunu ifade eden Başkan Ali Kemal Kaya sözlerine şöyle devam etmişti; “ Dili yok etmek veya yasaklamak medeniyeti yok etmek ve yasaklamaktır. Dilleri yok etmek, insanı kaba, yoz ve yobaz hale getirmek, medeniyet öncesi döneme, yani vahşete ve vahşiliğe özlem duymak, düşünen ve konuşan insan değil, sürünen bir canlı türü olmaya çalışmaktır. Tanrıya inananlar için tanrının bir ayeti olduğu için, tanrıya inanmayanlar için insanlığın bir mirası olduğu için, herkesin anadillere saygı duymasını bekliyoruz. Aksi halde insanların anadilini yasaklayanların, onu inkâr ve imha etmeye çalışanların hem imanları hem de insanlıkları tarih önünde sorgulanacaktır. Bugün Türkiye’de farklı kimliklere karşı yürütülmekte olan etnik, linguistik, dinsel ve mezhepsel ayrımcılığın bir an önce son bulmasını talep ediyoruz.  Başta Kürtler olmak üzere herkesin anadilinde eğitim almasının hem siyasi hem insani tabii bir hak olduğuna inanıyoruz. Anadili yasaklayan asimilasyoncu, totaliter ve tekçi despotik anlayışları nefretle ve şiddetle kınıyoruz. Yeryüzünde özgürlük mücadelesi veren tüm onurlu insanların “Dünya Anadil Günü”nü kutluyor, asimilasyoncu yaklaşımlardan ve düşmanlıklardan uzak, halkların kardeşliğini benimseyen güzel günler diliyoruz.”

Haber: Işık Gazetesi

 
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Otomobille Motosiklet Çarpıştı 1 Ölü18 Haziran 2018 Pazartesi 13:47
 • HUZUR DOLU BİR BAYRAM İÇİN AKEDAŞ TÜM TEDBİRLERİ ALDI14 Haziran 2018 Perşembe 14:27
 • Adıyaman’da Bayram Alışverişi Yoğunluğu14 Haziran 2018 Perşembe 12:09
 • Yolcu Otobüsünde Kaçak Sigara Ele Geçirildi14 Haziran 2018 Perşembe 11:59
 • Seyir Halindeki Araç Cayır Cayır Yandı14 Haziran 2018 Perşembe 11:51
 • Iraklı ve Suriyeliler Arasında Kavga: 5 Yaralı12 Haziran 2018 Salı 12:12
 • Kamyonet İle Otomobil Çarpıştı: 3 Yaralı11 Haziran 2018 Pazartesi 15:55
 • İçme Suyu Kaynağında İnceleme11 Haziran 2018 Pazartesi 12:36
 • Güvenlik Korucuları Kaza Yaptı 2 Yaralı10 Haziran 2018 Pazar 09:55
 • Buğday Hasadı Devam Ediyor10 Haziran 2018 Pazar 09:40
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Kahta Beyan | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 416 725 90 91 Faks : Kahtabeyan@hotmail.com.tr